Podle senátora Bernieho Sanderse je prezident Joe Biden jako prezident Spojených států mnohem progresivnější než v době, kdy byl senátorem.

Nezávislý levicový senátor, který hlasuje po demokratické linii, 19. února prohlásil, že by Bidena podpořil, pokud by se v roce 2024 ucházel o znovuzvolení.

„Myslím, že je mnohem progresivnějším prezidentem než v době, kdy byl senátorem Spojených států,“ řekl Sanders v rozhovoru pro pořad „Face The Nation“ na stanici CBS.

Tento legislativní veterán byl jedním z vyzyvatelů Bidena v demokratických primárkách v roce 2020 a po primárkách spolu spolupracovali.

„Myslím, že jako výsledek kampaně a pracovních skupin, které jsme společně dělali, vzpomínáte si, měli jsme pracovní skupiny během jeho i mé kampaně,“ řekl Sanders. „Myslím, že jsme přišli s programem, který byl progresivní.“

Sanders uvedl, že některé z prvních cílů, kterých se Bidenově administrativě a demokratickému Kongresu podařilo dosáhnout během prvních dvou let Bidenova prezidentství, byly progresivními vítězstvími, včetně výdajového balíku American Rescue Plan v hodnotě 1,9 bilionu dolarů.

„Myslím, že American Rescue Plan, který jsme schválili na počátku jeho agendy, uprostřed strašlivé pandemie, hospodářského kolapsu, byl ve skutečnosti jedním z nejvýznamnějších legislativních počinů pro dělnickou třídu v této zemi v moderní historii Ameriky,“ řekl Sanders.

Sanders také uvedl, že další výdajový balík Build Back Better, který nezískal dostatečnou podporu demokratů, by byl „transformační“.

„Konečně by řešil krize, kterým dělnická třída v této zemi čelí již desítky let: revolučně by řešil péči o děti, revolučně by řešil zdravotní péči, odvážně by se vypořádal se změnou klimatu, zvýšil by mzdy a udělal by toho spoustu,“ řekl Sanders o neúspěšném plánu.

„Měli jsme nulovou podporu republikánů a dva demokraté se rozhodli jej nepodpořit.“

Vermontský zákonodárce uvedl, že podle něj existuje „shoda“ v tom, že Biden odvedl během svého působení v úřadu „dobrou práci“.

„A opět nemohu mluvit za nikoho jiného,“ řekl Sanders. „Ale řekl jsem, že pokud … oznámí, že bude kandidovat, podpořím ho.“

Sanders se dostal na titulní stránky novin, když předložil zákon o ztrojnásobení federálního financování platů učitelů, který by jim zaručil minimální roční plat 60 000 dolarů, jak jsme již dříve informovali.

Sanders chce získat finanční prostředky prostřednictvím zákona nazvaného Teacher Pay Act, který hodlá předložit s doporučením, aby zákonodárci uvalili na nejbohatší americké daňové poplatníky majetkovou daň, která by pokryla garantovanou hranici platu.

Překlad a redakční úprava původní zprávy: Juraj Skovajsa

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.