Kvůli nepříjemným příznakům mnozí z nás přesně ví, kde se snědené jídlo nachází. Pálení v jícnu, pocit tíhy v žaludku, nafouklé břicho a bolestivé křeče pod pupkem – na takové neduhy si stěžuje téměř polovina dospělého obyvatelstva. Představujeme vám návyky, které snadno mohou vést k problémům s trávením.
Sami sobě škodíme nesprávnými návyky
Když se v některé fázi trávicího procesu něco pokazí, dostaví se pocit nepohodlí a často i nepříjemné neduhy: trapné říhání, pálení žáhy, pocit plnosti žaludku, nadýmání a zácpa. Zbavit se jich vypadá jako dětská hračka, jak nás přesvědčují reklamy na zázračné přípravky pro lepší trávení. Ve většině případů však slýcháme, že tento lék pomáhá „bojovat s pocitem nepohodlí při trávení“, nikoli samotným problémem. Proč? Protože je potřeba změnit každodenní návyky, aby bylo trávení bezproblémové. A uvědomit si, že si sami způsobujeme nepříjemné nemoci, když:
1. vyhýbáme se snídani a vláknině
přitom je ranní jídlo pro trávicí systém a jeho enzymy signálem, že se musíte pustit do práce. Odchod z domu s prázdným žaludkem tento složitý mechanismus narušuje. Také jíme málo vlákniny. Ta zlepšuje metabolismus, pomáhá vypořádat se se zácpou. Stačí cca 25-40 g vlákniny denně – porce krup, dva krajíce celozrnného tmavého chleba, 5 porcí zeleniny a ovoce a lžíce přidaných otrub tuto poptávku uspokojí. Měli byste také pamatovat na vodu – asi 2 litry nesycené, nízkomineralizované vody každý den.
2. jíme zkratkovitě
Jíme zkratkovitě. Příliš mnoho a nedbale, což způsobuje nepořádek v těle. Dáváme mu, co máme po ruce, co se dá hned sníst nebo k čemu nás přesvědčí kamarádi a reklamy v obchodech. Velkými porcemi jídel často bohatých na tuky a jednoduché cukry si narušujeme přirozený metabolismus. Konzumací vysoce zpracovaných produktů obsahujících konzervační látky ničíme přirozenou bakteriální mikroflóru trávicího traktu .Je prokázáno, že nápoje z kartonů, brambůrky, polévky ze sáčků, strava bohatá na tuky pomáhají snižovat napětí v tzv. dolní jícnové svěrače, což znamená stažení obsahu žaludku, způsobující pálení žáhy, říhání, pálení v krku, ale i příznaky nesouvisející se zpracováním potravy: únavný, suchý kašel, záněty v krku nebo bolesti na hrudi.
3. věříme v doplňky a očekáváme okamžité výsledky
Lidé se často ptají na „kouzelnou pilulku“, která vyřeší všechny zažívací potíže. Žádná taková však neexistuje. – S problémy se však můžete vypořádat poznáváním svého těla a preventivními opatřeními. Pokud například víme, že naše játra „netráví“ příliš mnoho tuku, je lepší upustit od větší obžerství a vyzbrojit se například nějakým lékem, který stimuluje tvorbu žluči a trávicích enzymů, mobilizuje střeva pracovat rychleji, zmírňuje nadýmání a pocit plnosti. Naopak je důležité užívat vitamíny, například 5-htp.
4. zanedbáváme „naše“ bakterie.
Naše bakteriální flóra hlídá správné trávení a vstřebávání živin. Měla by být neustále obnovována, zvláště když dojde k jejímu vyčerpání, např. během antibiotické terapie. Právě tam se probiotika hodí. Nezapomínejme na vyvážení bakteriální mikroflóry, zde budou nejlepší pro- a prebiotické produkty (např. s obsahem inulinu). Obohaťme jídelníček o kysané mléčné nápoje (jogurt, kefír, podmáslí) se správně vybranými bakteriemi ze skupiny: Lactobacillus nebo Bifidobacterium.