Ondřej Horecký

9. 3. 2023

Únorový průzkum ukázal, že nadpoloviční většina Čechů se obává otevřeně vyjádřit své názory. Lidé považují za nejnebezpečnější provládní propagandu a s dezinformacemi podle nich není třeba bojovat legislativně, ale diskuzí a vzděláváním.

Téměř 55 % obyvatel v zemi se bojí vyjádřit své názory otevřeně, ať už kvůli strachu z potrestání v práci, narušení vztahů s kolegy, klienty či partnery anebo kvůli šikaně na internetu, prokázal reprezentativní průzkum agentury SANEP, který si nechala zpracovat Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) a kterého se zúčastnilo 3256 respondentů.

Nejvíce se lidé bojí diskutovat o migraci, covidu, ale také o manželství a pohlaví nebo o volbách.

Výsledky dotazování z průzkumu SANEP na otázku O čem se lidé nejvíce bojí veřejně vyjadřovat. (printscreen tisk. zpráva SOSP)

Většina dotazovaných odpověděla kladně na otázku, zda mají pocit, že se do jejich životů vrací cenzura a omezovaní svobody projevu a tři pětiny respondentů potvrdilo, že se již s nějakou formou cenzury setkali. Ve většině případů šlo o zablokování média nebo profilu sociální sítě, které dotyční sledovali.

Skoro dvě třetiny respondentů si myslí, že s tzv. dezinformacemi, jakožto s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii, není třeba bojovat novou legislativou, ale diskusí a vzděláváním.

79 % procent lidí si myslí, že stát my neměl být ten, kdo určuje, co je či není dezinformace. Tuto úlohu by měly plnit soudy, míní 85 % dotazovaných.

Jako nejvíce nebezpečnou respondenti vnímají provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi (více než tři pětiny dotázaných). Téměř s totožnými výsledky jsou na dalších místech zmiňovány jak proukrajinská, tak proruská propaganda o válce na Ukrajině.

Pozoruhodný je fakt, že dle názoru respondentů jsou největšími šiřiteli dezinformací vládní politici a veřejnoprávní a mainstreamová média.

Výsledky dotazování z průzkumu SANEP, otázka „Kdo podle vás nejvíce šíří nepravdivé informace“. (printscreen tisk. zpráva SOSP)

Úpravu legislativy kvůli dezinformacím podle názoru lidí nepotřebujeme. Naopak politická korektnost lidem vadí, potvrdilo 58 % respondentů.

„Na základě získaných výsledků lze konstatovat, že svoboda projevu představuje pro českou společnost jeden z nejdůležitějších prvků demokracie. Její hodnota spočívá v různých pohledech na věc a otevřeném dialogu, který podporuje vzájemné porozumění. Neuvážené kroky vlády a unáhlené implementace unijní legislativy mohou nenávratně poškodit prostor, v němž se stále ještě mohou vést svobodné veřejné debaty a kde může být politika soutěží myšlenek bez diskriminace nepohodlných autorů,“ uvádí se v tiskové zprávě SOSP.

Podrobné výsledky průzkumu si můžete prostudovat ZDE.

Související témata

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.