Americké úřady v neděli oznámily mimořádné opatření na plnou ochranu vkladů klientů Silicon Valley Bank ve snaze odvrátit paniku způsobenou kolapsem banky.
Ministerstvo financí, Federální rezervní systém a Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) tento plán zveřejnily v neděli ve společném prohlášení.
„Dnes přijímáme rozhodné kroky k ochraně americké ekonomiky posílením důvěry veřejnosti v náš bankovní systém,“ uvádí se v prohlášení.
Ministryně financí Janet Yellenová po konzultaci s prezidentem Bidenem a představiteli úřadů schválila plán, který „plně chrání všechny vkladatele“.
V současné době činí maximální výše ochrany poskytované FDIC jednomu vkladateli 250 000 USD. Podle nového plánu však budou chráněny všechny vklady, pojištěné i nepojištěné.
„Vkladatelé budou mít přístup ke všem svým penězům od pondělí 13. března. Žádné ztráty spojené s řešením problémů banky Silicon Valley Bank nebudou nést daňoví poplatníci,“ uvádí se v prohlášení.
V rámci úsilí o odvrácení bankovní krize centrální banka oznámila zřízení nového programu BTFP zaměřeného na ochranu vkladů v krachujících institucích.
Kolaps SVB
Krach banky Silicon Valley Bank (SVB) vyvolal nejistotu mezi technologickými investory a startupy, kteří byli jejími početními klienty. Banka se sídlem v kalifornské Santa Claře, která byla založena v roce 1983, patřila k předním věřitelům v Silicon Valley.
Podle údajů Federálního rezervního systému byla SVB 16. největší bankou ve Spojených státech s aktivy ve výši 209 miliard dolarů k 31. prosinci 2022. Po Washington Mutual s aktivy 307 miliard dolarů, která zkrachovala v roce 2008, je tak SVB druhou největší zkrachovalou bankou v USA.
V obavě před řetězovou reakcí v sobotu podepsalo více než 3 000 generálních ředitelů a investorů zastupujících přibližně 220 000 pracovníků petici, která apelovala na Yellenovou a další představitele úřadů, aby zajistili vkladatele SVB.
Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: J. S.