Zastánci druhého dodatku ústavy rychle reagovali na nejnovější výkonné nařízení prezidenta Joea Bidena, jehož cílem je udělat další krok v agendě pro omezování zbraní, kdy opakovaně vyzývá k zákazu poloautomatických zbraní a velkokapacitních zásobníků.

„Zločiny páchají zločinci. Dokud se prezident Biden a jeho spojenci nerozhodnou jít po násilných zločincích, bude se násilí i nadále vymykat kontrole, jak se již děje. Naše zákony a úsilí by se měly zaměřit na kriminální živly, a ne na Američany dodržující zákony,“ uvádí se v prohlášení Národní střelecké asociace (NRA).

V nařízení Biden vyzývá Kongres k přijetí zákona pro prověrky žadatelů o zbraně a do té doby instruuje ministra spravedlnosti, aby prověrky zavedl i bez zákona tam, kde to jen jde. Dále vyzval k propagaci a přijetí tvz. Red Flag Laws (tj. zákony, které umožňují lidem upozornit soudce na osobu držící zbraně, která může představovat nebezpečí pro sebe či své okolí, a soudce pak může nařídit dočasné odebrání zbraně). Dále v nařízení vyzývá ke zveřejňování zpráv o kontrolách prodejců zbraní, požaduje, aby Federální obchodní komise vydala zprávu o marketingových strategiích výrobců zbraní směrem k dětem, atd.

„Výkonné nařízení zvyšuje naše úsilí, abychom přiměli zbrojní průmysl k odpovědnosti. Je to jediný obor, který v dnešní době nemůžete žalovat,“ řekl Biden v úterý v Kalifornii.

„Nejvíce proti-zbraňový prezident v historii USA“

Dudley Brown, prezident Národní asociace pro práva na zbraně, vydal „ostré“ prohlášení, v němž vyzval Kongres, aby se postavil proti protiústavnímu pokusu pro registraci zbraní.

„Jedná se o totální útok na druhý dodatek [ústavy USA] a my zkoumáme všechny legislativní a právní možnosti, jak se nejvíce bránit proti-zbraňovému prezidentovi v historii USA. Které části ‚nesmí být porušen‘ Biden nerozumí?“ stojí v Brownově prohlášení.

Stejně jako ostatní organizace, které reagovaly, i Brown uvedl, že nařízení nesníží kriminalitu. Místo toho, jak napsal, udělá z občanů dodržujících zákony zločince, pokud se nepodřídí obsáhlým vládním nařízením.

„Skutečnost je taková, že toto výkonné nařízení nijak nezabrání zločincům v nelegálním nákupu a prodeji střelných zbraní, ale bude pastí pro jinak zákony dodržující Američany a dostane je na špatnou stranu ATF. Protiústavní databáze NICS by měla být zrušena, nikoli rozšířena,“ napsal Brown. (pozn. překladatele: ATF je federální Úřad pro alkohol, tabák, střelné zbraně a výbušniny)

pistole
Pistole v obchodě v texaském Houstonu 9. září 2022. (Brandon Bell / Getty Images)

Organizace Gun Owners of America (GOA) v připraveném prohlášení uvedla, že takové kroky od prezidenta očekávala.

Viceprezident GOA Eric Pratt se nechal slyšet, že současný systém prověřování minulosti v 90 procentech případů selhává. Pratt nevěří, že jeho rozšíření situaci zlepší.

„Zbraně se budou i nadále dostávat do nesprávných rukou, dokud politici a úředníci nebudou schopni uznat skutečného ‚slona v místnosti‘ – násilné zločince volně se pohybující po ulicích,“ napsal Pratt.

Biden rovněž prohlásil, že hodlá i nadále usilovat o zákaz některých typů pušek a zásobníků. Tvrdil, že po vypršení platnosti předchozího desetiletého zákazu v roce 2004 se ve Spojených státech ztrojnásobil počet případů masové střelby.

„Jsem odhodlán znovu zakázat poloautomatické zbraně a velkokapacitní zásobníky,“ řekl Biden.

Předseda Výboru pro občanské právo držet a nosit zbraň Alan Gottlieb uvedl, že Bidenův program nemá nic společného s bezpečností. Stejně jako ostatní zastánci práv na držení zbraní se Gottlieb domnívá, že Bidenův plán v případě realizace selže.

„Jediní lidé, kteří budou ve větším bezpečí, jsou zločinci, kteří již nyní ignorují zákony regulující zbraně,“ řekl Gottlieb.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa