Zachary Stieber

10. 4. 2023

Švýcarské úřady přestaly doporučovat očkování proti covidu-19, a to i u jedinců, kteří jsou označeni za osoby s vysokým rizikem onemocnění covidem.

Švýcarský federální úřad pro veřejné zdraví nyní uvádí, že „na jaro/léto 2023 se nedoporučuje žádné očkování proti covidu-19“. Zdravotní úředníci tuto změnu přičítají počtu občanů, kteří se nechali očkovat, zotavili se z onemocnění covidem-19 nebo se nechali očkovat a zároveň mají přirozenou imunitu z ochrany po zotavení.

„Téměř všichni ve Švýcarsku byli očkováni a/nebo se nakazili a uzdravili z covidu-19. Jejich imunitní systém byl tedy vystaven koronaviru. Na jaře a v létě 2023 bude virus pravděpodobně cirkulovat méně. Současné varianty viru navíc způsobují spíše mírná onemocnění,“ uvedli švýcarští zdravotníci.

Údaje o séroprevalenci z poloviny roku 2022 ukazují, že více než 98 % švýcarské populace mělo protilátky proti viru způsobujícímu covid, což naznačuje, že lidé měli imunitu z předchozí infekce, očkování nebo obojího.

Varianta omikron, která začala po světě kolovat koncem roku 2021, způsobuje méně závažné případy onemocnění než její předchůdce delta. Dostupné vakcíny proti covidu-19 mají proti omikronu a jeho subvariantám stále horší výsledky, poskytují malou nebo dokonce negativní ochranu proti infekci a rychle slábne ochrana proti závažným onemocněním.

V případech, kdy lékař doporučí očkování, by mělo být očkování provedeno nejméně šest měsíců po posledním očkování nebo nejméně šest měsíců po poslední známé infekci covidem. Vzhledem k tomu, že vakcíny již nejsou doporučovány, nejsou již hrazeny státem a zájemci si je tedy budou muset zaplatit sami, pokud nepatří do rizikových skupin. Těm bude očkování proti covidu stále propláceno ze zdravotního pojištění.

Švýcarsko tímto krokem následuje řadu dalších zemí, které přestaly plošné očkování proti covidu  lidem doporučovat. Například Anglie stáhla doporučení pro přeočkování zdravých osob mladších 50 let, zatímco Dánsko zastavilo očkování stejné populace v roce 2022.

Světová zdravotnická organizace v březnu uvedla, že by země měly při přeočkování některých skupin obyvatelstva, včetně zdravých dětí, zvážit faktory, jako je nákladová efektivita, a to s ohledem na „nízkou zátěž onemocnění“, která je v současné době pozorována.

„Dopad očkování zdravých dětí a dospívajících na veřejné zdraví je relativně mnohem nižší než zjištěný přínos tradičních základních dětských vakcín,“ uvedla organizace.

Některé země, včetně Spojených států, nadále doporučují základní sérii pro všechny neočkované, přestože studie zjistily, že lidé s přirozenou imunitou se těší vysoké úrovni ochrany.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.