Během dvou let působení prezidenta Bidena ve funkci dosahují statistiky ilegální imigrace do Spojených států rekordních hodnot. I přes to se v rozpočtovém návrhu na rok 2024 počítá s tím, že Celní a pohraniční ochrana dostane méně prostředků než letos.

Konkrétně může Celní a pohraniční ochrana (CPO) čerpat v roce 2024 19,5 miliardy dolarů oproti letošním 20,8 miliardy dolarů.

Republikánský kongresman John Rutherford sdělil na slyšení podvýboru pro vnitřní bezpečnost, že prezidentův návrh je plný „triků“, které naznačují, že to s bezpečností hranic nemyslí vážně.

Jeho stranický kolega Michael Guest uvedl, že údaje, které viděl od ministerstva vnitřní bezpečnosti, ukazují na rekordní počet konfrontací s nelegálními přistěhovalci, a jen za minulý měsíc zaznamenaly úřady 257 000 pokusů o překročení hranice.

„Myslím si, že na jihozápadní hranici jasně vidíme humanitární krizi,“ řekl Guest.

Podle Guesta dostane CPO tváří v tvář této krizi o 7,5 % nižší rozpočet.

„Neměla by to být jedna z agentur, do které by měl Kongres investovat, a razantně investovat?“ zeptal se Guest.

Před výborem vypovídal i Troy Miller, úřadující komisař CPO.

Členové výboru se Millera zeptali, jak se agentura vypořádá s očekávaným přílivem nelegálních přistěhovalců po 11. květnu. Jde totiž o den, kdy končí platnost tzv. Hlavy 42, imigrační politiky z dob druhé světové války, kterou uplatnila Trumpova administrativa.

Hlava 42 umožňovala CPO okamžitě deportovat nelegální přistěhovalce, aby se zabránilo přenosu nemoci – konkrétně nového koronaviru.

Po skončení platnosti Hlavy 42 se Bidenova administrativa vrátí k politice Hlavy 8, podle níž má CPO úředně zpracovávat nelegální přistěhovalce a zvažovat jakoukoliv žádost o azyl, se kterou přijdou. Očekává se, že počet lidí, kteří se pokusí nelegálně vstoupit do země, stoupne z přibližně 6 000 denně na 18 000 nebo více.

Podle Millera najala agentura přibližně 1 100 procesních koordinátorů a plánuje nabrat dalších 500. Dokončuje smlouvy na přepravu nelegálních přistěhovalců a kontaktovala Panamu a Kolumbii ohledně zpomalení postupu lidí předtím, než se dostanou na hranice USA.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa