Jak probíhá výcvik na Ukrajině? Jaká je ochota Ukrajinců k boji? Jak jsou placeni?

„Trénink začínal snídaní někdy kolem 9 hodiny, když se začnou potácet z postelí, tak jsem si říkal, že je to nějaké divné. Očekával jsem to, tak začneme aplikovat postupy a věci, jak to zlepšit,“ říká majitel střelnice Jan Šafařík.

„Zcela zjevně nejste hrdí sami na sebe, protože tady máte bordel kolem sebe, což je jen odraz situace. Bordel kolem mě, tak je bordelem v moji hlavě. Co kdybyste tady nejdříve uklidili? Čisté prostředí je půlka úspěchu,“ sdílí své zkušenosti z Ukrajiny Šafařík.

„Nemají pytle na odpadky, nemají baterky do termálních zaměřovačů, tak sedli do auta a jeli to nakoupit. Jednotka měla tři týmy po sedmi lidech, tak celkem 21 lidí,” vypráví v rozhovoru Jan Šafařík, který je instruktorem, který pomáhal s výcvikem mužů na Ukrajině.

Jak probíhá výcvik? Jaká je chuť a motivace k boji? Jaké mají prostředky a vybavení? Jak jsou vojáci vypláceni? Jaká je ochota učit se novým věcem? Jak se na Ukrajinu dostal? Jaké má zkušenosti z Ukrajiny?

„Spousta lidí mi píše, tak možná opět vyzývám lidi. Pokud jste někdo viděl něco jiného, tak za mnou přijďte a můžeme o tom spolu hovořit v klidu na video. Nicméně pořád se mi ozývají různí lidé. Na jednoho člověka, který řekne, že nemám pravdu, že je to nesmysl, že lžu, tak mám osm lidí, kteří říkají, že tam byli – vozí tam humanitární pomoc, nebo tam bojoval a je to přesně tak, jak říkáš nebo ještě horší,“ dodává Šafařík.

„Na jednoho člověka, který říká, že nemám pravdu, tak dalších osm lidí má podobnou zkušenost. Rád bych dostal ten druhý pohled. Rád bych dostal pohled, kdy přijde chlap, který natočí video, kde vysvětlí, jak tam technika, výcvik a další funguje dobře,” říká v rozhovoru instruktor Jan Šafařík ke svým zkušenostem z Ukrajiny.

„Pokud bych měl ukázat na problém, tak je to management, protože materiály a peněz se na Ukrajinu hrne dost, ale není to efektivně zpracované. Byl jsem na Ukrajině s kolegou instruktorem ze Spojených států, tak jsme společně vyhodnotili, že to nemá cenu, protože chceme učit někoho, kdo se chce snažit, kdo se chce učit,“ popisuje své zkušenosti Šafařík.

„Zkusili jsme potom další jednotky, ale lepší to tam nebylo. Přijeli jsme do jedné jednotky, kde bylo 570 lidí, jen střelci, bylo to u Kyjeva. Když to jen prolítnu, tak 570 lidí a každý z nich dostává 44 tisíc hřiven, tak je to 150 miliónů hřiven. Tyhle informace mi potvrdilo přímo vedení té jednotky. Těchto 570 lidí v této brigádě, tak mělo absolutně nulové snažení ukrajinské strany, ukrajinské armády vyhrát nebo ukončit tento konflikt. Peníze zahučí, ale z mého pohledu naprosto k ničemu, efektivita je nulová,“ říká Jan Šafařík.