Hromadné propouštění, které začalo koncem loňského roku, pokračuje i v roce 2023 v souvislosti s obavami z recese a zpomalováním ekonomiky. Počet letošních propouštění v technologických oborech celosvětově již překročil celkový počet propouštění před rokem.
Podle údajů, které shromáždil internetový server Layoffs.fyi, činí dosavadní celkový počet propuštěných pracovníků v (internetových) technologických oborech 191 416, čímž překonal loňský celkový počet 164 576.
Někteří odborníci varují, že v letošním roce lze v USA očekávat recesi, přestože podle posledních údajů Úřadu pro statistiku práce (BLS) přibylo v dubnu v americké ekonomice 253 000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti podle BLS mírně klesla z 3,5 % na 3,4 %.
„Stále předpokládáme, že recese začne v roce 2023, protože Fed pokračuje ve zvyšování cílové úrokové sazby, aby dostal inflaci pod kontrolu,“ napsal Selcuk Eren, hlavní ekonom The Conference Board, v návaznosti na zprávu BLS zveřejněnou 5. května.
Eren dodal: „Zpomalující ekonomika sníží poptávku po práci. Očekáváme, že míra nezaměstnanosti se do začátku roku 2024 zvýší na přibližně 4,5 %.“
Společnost Shopify, která se zabývá e-shopovým byznysem, 4. května oznámila, že snižuje počet svých zaměstnanců o 20 procent a prodává svou logistickou divizi. V dubnu společnost DropBox oznámila, že kvůli zpomalujícímu se růstu sníží počet svých zaměstnanců o 16 procent, což odpovídá přibližně 500 zaměstnancům.
Společnost Red Hat, jejíž vlastníkem je IBM a která se zabývá výrobou open source softwaru, oznámila 23. dubna, že celosvětově propustí 4 procenta své pracovní síly, tedy asi 760 zaměstnanců. Společnost uvedla, že škrty se dotknou zaměstnanců na všeobecných a administrativních pozicích.
Mateřská společnost Facebooku Meta oznámila v březnu propuštění přibližně 10 000 zaměstnanců a zároveň zrušení dalších 5 000 pracovních míst. Jednalo se o druhé kolo hromadného propouštění poté, co v listopadu loňského roku bylo propuštěno 13 % jejích zaměstnanců, tedy 11 000 pracovníků. Ve zprávě zaměstnancům, v níž oznámil poslední kolo propouštění, šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg uvedl, že propouštění je součástí „roku efektivity“.
Poté, co v lednu oznámil kolo propouštění zahrnující více než 18 000 pracovních míst, oznámil maloobchodní gigant Amazon v březnu další kolo, v jehož rámci v následujících týdnech zruší 9 000 pracovních míst.
„Vzhledem k nejisté ekonomice, ve které se nacházíme, a nejistotě, která existuje v blízké budoucnosti, jsme se rozhodli zefektivnit naše náklady a počet zaměstnanců,“ vysvětlil generální ředitel společnosti Amazon Andy Jassy ve zprávě o propouštění.
Technologicko-poradenská společnost Accenture ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry a burzy oznámila, že propouští přibližně 19 000 lidí, což představuje 2,5 procenta všech zaměstnanců, přičemž více než polovina propuštěných zaměstnanců pochází z jejích „neúčetních podnikových funkcí“.
Společnost Dell Technologies oznámila plány na snížení počtu svých zaměstnanců již v únoru, a to o 5 %, tj. přibližně 6 650 pracovních míst, jak vyplývá z jejího hlášení pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
„Víme, že tržní podmínky se nadále zhoršují a budoucnost je nejistá,“ uvedl Jeff Clarke, jeden z provozních ředitelů společnosti Dell, ve zprávě pro zaměstnance. Snižování počtu pracovních míst je podle něj součástí kroků, kterými se společnost snaží „udržet náskok před dopady hospodářského poklesu“.
Dallaský gigant v oblasti online seznamek Match Group, který vlastní společnosti Tinder, OkCupid a Hinge, oznámil snížení počtu svých zaměstnanců o 8 %, což představuje zhruba 200 zaměstnanců.
Společnost Yahoo oznámila rovněž v únoru, že plánuje propustit více než 20 % svých zaměstnanců, tedy více než 1 600 pracovníků. Také Zoom ve stejné době ohlásila snížení počtu zaměstnanců o 15 procent, čímž přijde o práci přibližně 1 300 lidí.
„Nejistota globální ekonomiky a její dopad na naše zákazníky znamená, že se musíme tvrdě, leč důležitě, podívat dovnitř a přenastavit se tak, abychom byli schopni přečkat ekonomické podmínky, poskytovat služby našim zákazníkům a dosáhnout dlouhodobé vize společnosti Zoom,“ uvedl Eric Yuan, generální ředitel společnosti Zoom, ve zprávě zaměstnancům.
V lednu 2023 pak společnost IBM oznámila, že v rámci odprodejů některých aktiv propustí 3 900 zaměstnanců. Mateřská společnost Googlu, Alphabet, oznámila, že sníží počet svých zaměstnanců o 12 000.
Generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella ve sdělení zaměstnancům uvedl, že společnost „provede změny, které povedou ke snížení celkového počtu našich zaměstnanců o 10 000 pracovních míst do konce třetího čtvrtletí roku 2023“. Dodal, že propouštění se dotkne méně než 5 % zaměstnanců.
Společnost Spotify rovněž v lednu oznámila, že v rámci úsporných opatření snižuje počet svých zaměstnanců o 6 %, tedy přibližně o 600 osob. Společnost NetApp, poskytovatel datových úložišť, ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry a burzy oznámila, že hodlá snížit počet svých zaměstnanců o 8 %, tedy o zhruba 960 zaměstnanců.
„Společnosti čelí stále náročnějšímu makroekonomickému prostředí, které je příčinou větší konzervativnosti ve výdajích na IT. Nejsme vůči těmto výzvám imunní,“ uvedl generální ředitel společnosti NetApp George Kurian v e-mailu zaměstnancům.
Společnost PayPal 31. ledna oznámila, že v nadcházejících týdnech propustí přibližně 2 000 zaměstnanců, což představuje asi 7 % celkové pracovní síly, a to z důvodu „náročného makroekonomického prostředí“.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.