Ondřej Horecký

16. 5. 2023

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) se ohradila vůči rozhodnutí vlády zvýšit odvody živnostníkům. Těm, kteří nyní mají nejmenší příjmy a odvádějí nejnižší možné dávky sociálního pojištění, narostou během tří let odvody na sociální pojištění o 60 procent. Zvyšovat se bude i zdravotní pojištění pro samoplátce.

Vláda v rámci konsolidačního balíčku, který má zalátat silně krvácející rozpočet veřejných financí, rozhodla o zvýšení odvodů pro OSVČ. Dávky na sociální pojištění se mají zvyšovat postupně, od roku 2024 do roku 2026, přičemž živnostníci, kteří mají podnikání jako hlavní výdělečnou činnost, budou za tři roky platit místo stávajících 2 944 korun měsíčně 4 710 korun.

AMSP úsporný balíček vlády odsoudila jako „ubohý hon na drobné podnikatele“. „Opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, považujeme za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst. Naopak zcela v návrzích postrádáme prorůstová opatření a skutečné a zásadní zjednodušení celého podnikatelského prostředí, což každý podnikatel v okamžiku zvyšování daní a ,utahování opasků‘ oprávněně předpokládá,“ uvedl předseda AMSP Josef Jaroš v tiskovém prohlášení z 11. května.

Kolik budou podnikatelé platit na sociálním pojištění

Minimální vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění se v průběhu tří let změní z 25 procent na 40 procent, kdy každý rok půjde o nárůst o 5 procent. V reálu tak v roce 2026 zaplatí drobní podnikatelé místo stávajících zhruba 35 tisíc ročně přes 56 tisíc korun, což je nárůst o 60 procent.

(Epoch Times ČR)

Pohorší si ale také ti, pro něž je podnikání vedlejší pracovní činností. Jim se měsíční záloha zvedne z 1 178 korun na 1 884 korun. Ročně tak odvedou státu o 8 472 korun více. Kromě toho se mají samoplátcům zvednou i odvody na zdravotní pojištění. Místo 50 procent základu daně budou nově odvádět 55 procent. Místo současných 2 722 korun tak budou muset živnostníci zaplatit měsíčně za zdravotní pojištění 2 944 korun.

Vláda argumentuje tím, že až 60 % OSVČ si platí pouze minimální možné odvody a že zaměstnanci platí více než samoplátci. AMSP však takové umělé rozdělování společnosti zamítá: „Odmítáme srovnávání OSVČ se zaměstnanci a vykopávání příkopů mezi těmito dvěma skupinami!“

Živnostníci podle asociace nemají na rozdíl od zaměstnanců nárok na výsady jako ošetřovné na člena rodiny, na nemocenskou, mateřskou dovolenou, na stravenky, nemají daňovou uznatelnost odvodů ani se jim neproplácí dovolená. Asociace také upozorňuje, že živnostníci nečerpáním sociálních benefitů v průběhu aktivního života významně přispívají do systému.

Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že vyšší sociální pojištění se automaticky odrazí i na vyšších důchodech. Radomil Bábek, předseda Podnikatelských odborů, ale takovou argumentaci odmítá. Pro server Seznamzprávy.cz uvedl: „Nejlepší by bylo nechat živnostníky i ostatní občany, aby si sami spořili na důchod, a pak měli tolik, kolik si naspoří, a šli do důchodu, kdy oni budou chtít.“

O tom, že ne každého živnostníka se navýšení dávek dotkne stejně, svědčí i komentáře na internetu:

Zvýšení odvodů osvč na úroveň minimální mzdy, tak to je opravdu výsměch. A že se jim to zvedne z 25% na 40% během 3 let, no tak to je úplný výsměch. To jako, že každý osvč třeba advokáti, zubaři, lékaři, veterináři, notáři, fotbalisté, hokejisté, tenisté, kadeřnice, malíři, automechanici, zpěváci, herci si vydělávají měsíčně jen minimální mzdu? Směšné.“

Já jsem účetní, mám dvě děti účtuji na IČ. Měsíčně si vyfakturuji kolem 25 000,- protože více práce prostě s dětmi nezvládám. Takže z těch 25 000 odvedu měsíčně cca 8000 jako zálohu na ZP a SP. Přijde Vám to stále nefér?“

Zkoušel jste přemýšlet třeba o drobných remeslnicich? Že zmizí třeba opravny obuvi, švadleny, male pekárny, řemeslné dílny apod,?“

Jako živnostník platím socku a zdravku 6000,- kč minimum, k tomu nemocenské připojištění a životní pojištění – nemoc 1800,- kč. To z příjmu cca 35000 měsíčně je dost na to, že nemám zaplacenou dovolenou, nemám zaplacené svátky, 13 plat, pochůzky po doktorech a krátkodobé léčby, Nářadí a jiné náklady které z platu dokupuji mám kvůli nízkým příjmům započítané v paušálních nákladech. Musím se o sebe postarat a nemám ten klid jako zaměstnanec. Kde se bere ta drzost některých lidí a politiků takto zaútočit na živnostníky?“

Související témata

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“