Článek byl doplněn 9. srpna 2023 o reakci Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Postfinasteridový syndrom (PFS), který je způsoben přípravkem Finasterid na vypadávání vlasů, způsobuje u některých mužů celoživotní vyčerpávající onemocnění a sebevražedné myšlenky. Protože v nedohlednu není žádná léčba, vyzývají oběti úřady, aby tento stav braly vážně, varovaly ostatní a regulovaly jeho prodej na internetových klinikách.

Oběti doufají, že nadcházející vyšetřování britského Úřadu pro regulaci léčiv a zdravotnických výrobků (MHRA) vnese do jejich zdravotních problémů trochu světla. Postižení pacienti říkají, že jsou fakticky manipulováni k tomu, aby si mysleli, že mají jen nízké libido, úzkosti a deprese, místo aby úřady uznaly, že jde o „systémovou destrukci ve všech aspektech“ těla, která může způsobit sebevražedné myšlenky.

Propecia, obchodní název pro účinnou látku finasterid, je vyráběna společností Organon patřící pod farmaceutický gigantu Merck & Co. Jiné společnosti, včetně české Zentivy, vyrábějí pod různými názvy generickou verzi finasteridu od roku 2014, kdy přípravek Propecia přestal být chráněn patentem.

Jak upozorňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), v ČR není registrován žádný přípravek s finasteridem, který by byl indikován na alopecii (vypadávání vlasů). „Všechny léčivé přípravky s finasteridem jsou určeny k léčbě a kontrole benigní hyperplazie prostaty u pacientů se zvětšenou prostatou,“ napsala Epoch Times tisková mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

V České republice se finasterid prodává pod různými jmény, zpravidla v balení 5 mg. Lék je na předpis a doplácí se. Každá firma prodávající přípravek s finasteridem má na příbalovém letáku uvedenu vlastní verzi nežádoucích účinků. Např. léčebný přípravek Finard 5 mg má uvedeno toto varování:

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. U finasteridu byly pozorovány tyto vedlejší účinky: • snížené množství semene v ejakulátu, impotence (nemožnost dosáhnout erekce), problémy s ejakulací • ztráta chuti na sex • bušení srdce • vyrážka, svědění a kopřivka, otok obličeje a rtů • zvýšené hodnoty jaterních enzymů • zduřelé prsy, citlivost prsou • bolest varlat • deprese • snížení libida, které přetrvává i po ukončení léčby • erektilní dysfunkce, které přetrvává i po ukončení léčby • neplodnost u mužů a/nebo špatná kvalita semene. Zlepšení kvality semene byla hlášena po ukončení léčby. • úzkost (četnost není známa).

Finasterid byl vyvinut na základě studie provedené v 70. letech minulého století v Dominikánské republice na „Guevedoces“, dětech, které se narodily s nejednoznačnými genitáliemi a byly vychovávány jako ženy až do puberty, kdy jim začnou růst varlata a penis.

Studie zjistila, že nedostatek izoenzymu 5-alfa reduktázy u Guevedoces vykazuje neschopnost přeměnit testosteron na DHT. Tuto studii později převzala společnost Merck a v 90. letech 20. století vytvořila lék finasterid určený k léčbě benigního zvětšení prostaty, což je rozšířený stav postihující muže středního věku.

Výzkumníci z Mercku ovšem dodatečně objevili další vedlejší účinek finasteridu a to, že dokáže vyvolat růst vlasů.

Tisíce dalších poškozených

Padesátiletý obhájce pacientů Ryan Clark řekl deníku The Epoch Times, že v devadesátých letech minulého století užíval finasterid s přestávkami, jako jeden z prvních, a od té doby trpí „systémovou destrukcí svého zdraví ve všech aspektech“, protože užíval pilulky.

„Jak se tohle zatraceně vůbec dostalo na trh?“ ptá se a dodává: „Všechno, co se týče mého zdraví, je pryč,“ říká.

Clark tvrdí, že snížené neurosteroidy, fungující hormonální deficity způsobené finasteridem, měly za následek změny kognitivních funkcí, paměti, osobnosti, nálady a chování, nespavost, hučení v uších a sebevražedné myšlenky, jakož i příznaky podobné demenci.

Advokát namítá, že i přesto, že uváděné nežádoucí účinky zahrnují sexuální dysfunkci, „muži nejsou informováni, že to může být trvalé a mohou z nich být impotenti a také se u nich může vyskytnout atrofie genitálií a dokonce neplodnost, snížené libido, rozpad tkání, kognitivních funkcí, emoční otupení, sebevražedné myšlenky, změny střevního biomu, rozsáhlé záněty a další zdravotní problémy“.

Podle něj u něj přípravek vedl také k rychlejšímu stárnutí a kožním problémům, které mu změnily strukturu obličeje, takže má teď propadlé rysy, úbytek čelisti a dásní, únavu nadledvinek a poškození nervů.

Jedna studie, o níž informoval americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), zjistila, že finasterid může změnit až 3 700 genů.

„Není to jen můj případ. Tisíce mužů si stěžují na stejné problémy a společné máme to, že jsme všichni užívali finasterid,“ říká obhájce. Jemu se mu podařilo identifikovat svůj problém díky hledání na fórech na webových stránkách PropeciaHelp. „Jsem v nepřetržitém stavu tísně,“ říká a dodává, že chronické příznaky „nikdy nepolevují“.

Vpřed jej žene jeho poslání. „Snažím se zabránit tomu, aby se teď muži zabíjeli nebo trpěli, tím, že přináším osvětu a pomáhám lék stáhnout z trhu.“ Vypráví, že je pravidelně v kontaktu s mladými muži, kteří mu říkají, že „prostě nevědí, jak dlouho to ještě vydrží“, protože se jim po užívání tablet na vypadávání vlasů zhoršuje zdraví. Jeden z nich uvedl, že dostal PFS už po užití jediné dávky.

Podle Clarka si lékaři nedávají do souvislosti příznaky pacientů s léky na růst vlasů. Navíc chybí varování, že symptomy mohou přetrvávat i dlouho po ukončení léčby. „V lékařské profesi neexistuje žádná informovanost, spotřebitelé jsou přesvědčováni, že se jim to zdá, nebo je jim řečeno, že jim nic nepomůže, a jsou ponecháni v tomto pekle sami, izolováni, zatímco se jim hroutí zdraví a svět kolem nich, jak ho znali,“ říká obhájce.

Realita je podle něj taková, že spousta lékařů takovéto pacienty ignoruje nebo jim předepíší antidepresiva známá jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Ty však mohou vést k dalšímu zhoršení sexuální dysfunkce, čemuž se říká PSSD (post-SSRI sexuální dysfunkce). Clark varuje, že díky různým soukromým online klinikám si mohou lidé finasterid objednat „jako bonbony“. Tyto kliniky navíc na svých stránkách nezdůrazňují dostatečně vážně rizika spojená s užíváním finasteridu.

Snahy o přezkoumání léku

Britský MRHA vydal v roce 2017 bezpečnostní upozornění poté, co obdržela hlášení o depresích a sebevražedných myšlenkách u mužů užívajících finasterid 1 mg, což je podle úřadů „vzácné“. Clark tvrdí, že byl opakovaně v kontaktu s MRHA, vyzýval k přísnějšímu omezení finasteridu a poukazoval na sebevraždy, o kterých se v zemi doslechl.

Dodal, že přezkoumání ze strany úřadu by mohl přinést „větší ochranu spotřebitele, pokud jde o informace týkající se možnosti vzniku dlouhodobého množství příznaků“ .

„Micheal“, který si nepřál uvést své pravé jméno, řekl deníku The Epoch Times o svých téměř identických stavech jako u Clarka. Teď je mu padesát a poznamenává, že vlasy mu řídnou od jeho mladých let, proto začal po třicítce užívat finasterid.

„Kdyby mi někdo vyprávěl můj vlastní příběh, nevěřil bych, že je skutečný,“ říká. Vysvětluje, že se mu špatně spí a musí jíst jen v určitou dobu, aby jeho tělo mohlo druhý den fungovat.

Příznaků si všiml až po pěti až šesti měsících a jeho stav se postupně zhoršoval. Když si však PFS uvědomil jako nemoc, bylo to pro něj „jako pocit ztráty“. „Protože jsem v tu chvíli věděl, že existuje reálná možnost, že se nikdy neuzdravím, že můj život už nikdy nebude stejný,“ líčí.

Mluvčí MHRA sdělil deníku The Epoch Times e-mailem: „V současné době provádíme přezkum dostupných důkazů o přínosech a rizicích finasteridu. Je to součást naší trvalé odpovědnosti sledovat, zda přínosy všech ve Velké Británii dostupných léčivých přípravků převažují nad jejich riziky. V případě potřeby sdělíme veškeré další informace.“

Mluvčí uvedl, že „v rámci tohoto přezkumu posoudíme potřebu případných dalších aktualizací, upozornění a/nebo bezpečnostních varování.“ Přidal také výzvu veřejnosti: „Pokud vám byl předepsán finasterid a máte dotazy, obraťte se na svého lékaře. Vyzýváme pacienty, aby hlásili jakékoli podezření na nežádoucí účinky tohoto i jakéhokoli jiného léku na webu pro hlášení (nežádoucích účinků).“

Zkušenosti z USA

Philip Recchia, prezident americké skupiny na obranu pacientů Post-Finasteride Syndrome Foundation, upozornil The Epoch Times na zprávu agentury Reuters z roku 2021, založenou na odtajněných soudních dokumentech, která uvádí, že již v roce 2009 společnost Merck věděla podle interního hodnocení „řízení rizik“ z tohoto roku o více než 200 hlášeních o depresích, včetně sebevražedných myšlenek, u mužů užívajících Propecia.

V době vydání zprávy společnost Merck uvedla, že „vědecké důkazy nepotvrzují příčinnou souvislost mezi přípravkem Propecia a sebevraždou nebo sebevražednými myšlenkami a tyto pojmy by neměly být zahrnuty v informacích“ o tomto léku.

Recchia nám sdělil, že se na něj obracejí tisíce lidí trpících PFS, mladí teenageři, staří, černoši, heterosexuálové, homosexuálové, muži i ženy, a to ze všech koutů světa. „Lidské bytosti jsou biologicky stejné na celém světě. A pokud víme, všichni jsou potenciálně náchylní k PFS, nezáleží na tom, kde se nacházejí,“ podotýká.

Společnost Merck/Organon na žádost The Epoch Times o komentář nereagovala.

Zkušenosti z Česka

Česká edice oslovila Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) s žádostí o informaci, zda zaznamenala nějaké stížnosti na přípravek finasterid v České republice. Vyhledávání v Centrální databázi nežádoucích účinků (CDNÚ) nepřineslo žádný záznam.

Jak jsme již uvedli na začátku článku, u nás se přípravky s finasteridem nesmí předepisovat na vypadávání vlasů, pouze na léčbu prostaty.

Mluvčí ústavu nám napsala: „Nejčastější známé nežádoucí účinky (NÚ) finasteridu jsou právě impotence a snížení libida. Tyto nežádoucí účinky se obvykle vyskytují na začátku léčby a u většiny pacientů při pokračování léčby ustoupí. SÚKL eviduje celkem 10 hlášení podezření na NÚ v souvislosti s užíváním finasteridu. Hlášena jsou podezření na nežádoucí účinky, nikoli prokázané NÚ. Nejčastěji hlášenou reakcí jsou různé formy kožní alergické reakce.“

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.