24. 8. 2023

V Offenbachu vzplálo 70 tun lithium-iontových (li-ion) baterií. Podle německého spolkového svazu dochází v německých recyklačních podnicích k požárům přibližně třicetkrát denně.

V noci na pondělí 21. srpna vzplálo v recyklační firmě v hesenském Offenbachu 70 tun li-ion baterií. Příčina požáru, na němž se podílelo až 250 záchranářů, je zatím nejasná. Nejedná se však o ojedinělý případ: li-ion baterie jsou vysoce hořlavé, a jakmile se vznítí, je obtížné je uhasit.

Zbytky baterií pod vodou po dobu několika dní

Například hasiči v Offenbachu museli zůstat na místě ještě několik hodin po uhašení požáru, aby zabránili jeho opětovnému propuknutí, jak informovala německá redakce Epoch Times.

Baterie mají tu vlastnost, že se reakce nezastaví, ale mohou se znovu a znovu zahřívat, vysvětlil mluvčí hasičů. Stanice proto používá termovizní kamery, aby zjistila, zda se teplo hromadí. Ráno pak mají být zbytky akumulátorů na několik dní umístěny pod vodu, aby se zcela ochladily.

Blackout News cituje Spolkový svaz pro druhotné suroviny a likvidaci odpadů, podle něhož v německých recyklačních podnicích vzniká denně asi 30 požárů. Většinu požárů uhasí sami zaměstnanci, ale ve dvou z 30 případů musí zasahovat hasiči. Ve společnosti Korn-Recycling v Albstadtu dochází k častějším požárům.

„U Korna je další požár,“ ozývá se ve švábském městě, kde žije téměř 47 000 obyvatel, když opět začnou kvílet sirény a nad firmou je vidět kouř.

Jednatel Alexander Korn a pověřený signatář Wolfgang Kowalczyk vysvětlují, že příčinou požárů jsou často nelegálně odhozené elektrospotřebiče se zabudovanými lithium-iontovými bateriemi. Označují tento problém za „šílenství“.

Baterie se při mechanickém drcení vznítí

Stejně jako baterie musí být i dobíjecí baterie odevzdávány do recyklačních center. Místo toho často končí v domovním odpadu – a nakonec v areálu společnosti Korn. Stroje tento odpad třídí a drtí, čímž baterie ničí.

Chemikálie v nich použité mohou velmi rychle reagovat a vznítit se. „Náš systém pomocí infračervených senzorů odhalí většinu zdrojů požáru a sám je uhasí,“ uvádí Korn. Děje se tak přibližně dvakrát denně. A někdy systém nedokáže dostat vznikající plameny pod kontrolu. Pak musí přijet hasiči.

Pokud jde o baterie, přicházejí v úvahu mobilní telefony a notebooky. Nejsou však jediným problémem. Těmito vysoce hořlavými zdroji energie je vybaveno mnoho dalších předmětů denní potřeby. Například blikající dětské boty nebo neškodně vypadající hudební přání.

Také vrtulníky na hraní jsou poháněny li-ion bateriemi, stejně jako elektronické cigarety. Při deformaci nebo násilném použití mohou baterie rychle způsobit katastrofu.

Umělá inteligence a rentgenová technologie v boji proti problémům

Podle Blackout News společnost Korn doposud investovala do protipožární ochrany pět milionů eur (120 milionů Kč). Nesprávně zlikvidované předměty denní potřeby však tuto moderní technologii stále narušují. Proto nyní Korn hledá řešení u start-upů.

Nová kombinace rentgenové technologie a umělé inteligence (AI) má podnikateli pomoci odhalit nebezpečné baterie v třídírně dříve, než způsobí škodu. Vývoj v tomto ohledu postupuje. Korn doufá, že nový systém bude v nejlepším případě k dispozici ještě letos.

„Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby lidé baterie správně likvidovali,“ zmiňuje Korn nejjednodušší způsob, jak zabránit požáru.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.