Britské zdravotnictví se 7,6 miliony pacientů na čekacích listinách zažívá v současnosti největší krizi od svého vzniku. Lobbistická organizace TaxPayers’ Alliance kritizuje britské mnohamiliardové investice do WHO.

Šéf britské lobbistické organizace John O’Connell, chce zastavit „financování nekompetentní a povýšené Světové zdravotnické organizace“. O’Connell je výkonným ředitelem organizace TaxPayers’ Alliance od roku 2016. Aliance tvrdí, že se zasazuje o efektivní a odpovědné využívání veřejných peněz.

V komentáři pro britský Telegraph O’Connell zdůrazňuje, že peníze daňových poplatníků by měly být lépe vynaloženy na léčbu pacientů. Spojené království patří již 15 let po sobě mezi tři největší dárce WHO.

Přibližně 160 milionů eur (téměř 4 miliardy Kč) ze Spojeného království v roce 2022

„Naše celkové příspěvky od roku 2008 činí 2,5 miliardy liber (asi 70 miliard Kč),“ píše šéf TaxPayers’ Alliance. Jen v loňském roce obdržela WHO od Velké Británie dobrovolné příspěvky ve výši 140 milionů liber (téměř 4 miliardy Kč).

Podle O’Connella by se z této částky „zaplatil základní plat 3 772 zdravotních sester“ a financovalo 24 000 náhrad kyčelních kloubů.

Podle něj je v současné době 800 000 lidí na čekací listině na „traumatologii a ortopedii“. Kromě toho se za pět let zdvojnásobil počet úmrtí na čekacích listinách v nemocnicích. Od začátku roku jich přibylo 360 000. A to navzdory slibu premiéra, že se počet nevyřízených žádostí sníží.

Podle NHS bylo na konci června na čekacích listinách na rutinní operace 7,6 milionu pacientů. To bylo o 100 000 více než v květnu a nejvyšší počet od začátku záznamů v roce 2007, uvedla agentura.

„WHO vyvolává kontroverze již několik let“

Podle Johna O’Connella je WHO zdrojem „kontroverze“ již léta, jak píše v deníku Telegraph.

Poukazuje také na obavy, že pandemická smlouva WHO by mohla organizaci umožnit zavést lockdowny a zákazy cestování.

Dalším příkladem je zpráva zveřejněná v květnu, která tvrdí, že umělá sladidla nepomáhají lidem hubnout a mohou způsobovat rakovinu. Krátce poté organizace upřesnila, že aspartam je karcinogenní pouze v případě, že vypijete 9 až 14 plechovek dietní koly denně.

NHS v „nejhorším stavu ve své historii“

Na začátku července oslavil britský zdravotnický systém NHS 75. výročí svého vzniku. Že ale vlastně není co slavit, potvrdila i Julia Grace Pattersonová, předsedkyně nevládní organizace Every Doctor. Podle této lékařky a autorky se NHS nachází v „nejhorším stavu ve své historii“.

Vláda a manažeři NHS viní ze současné krize vlnu stávek, která trvá již od podzimu. Výkonná ředitelka NHS England Amanda Pritchardová tak v rozhovoru pro BBC uvedla, že zdravotnický systém proto čelí obtížné situaci. Podle NHS England bylo od podzimu kvůli stávkám zrušeno celkem 600 000 ošetření.

Julia Grace Pattersonová nevidí příčinu „chaosu v NHS“ ve stávkujících zaměstnancích. Na vině jsou podle ní vládní finanční škrty. Na Platformě X sdílí: „Na vině je tato vláda a zaměstnanci se konečně postavili v naději, že se podaří zlepšit pracovní podmínky a udržet a přijmout potřebný personál.“ Podle jejího názoru je třeba jejich „boj proti vládě podpořit“.

Zakladatelský slib NHS Britům

Britská zdravotní služba NHS je z velké části financována z daní. Dnes je považována za největšího zaměstnavatele v Evropě, neboť zaměstnává přibližně 1,6 milionu lidí. Služba je národní jednotnou organizací, která je regionálně rozdělena. V NHS neexistuje konkurence mezi zdravotními pojišťovnami, jako je tomu v Německu.

Když byl v roce 1944 – ještě v době druhé světové války – britský zdravotnický systém zakládán, použil tehdejší ministr zdravotnictví Henry Willink tato slova: „Naším plánem je zdravotní služba, která poskytne nejlepší lékařské poradenství a léčbu pro každého v této zemi.“ V roce 1944 se NHS stala součástí britského zdravotnictví.

Jeho slib zněl, že bez ohledu na výši příjmu nebudete muset za tuto službu nic platit.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila Gabriela Kalinová.