Starosta New Yorku Eric Adams ve středu večer varoval, že imigrační krize „zničí“ jeho město, a poukázal na to, že nevidí konec problému, protože metropole i nadále zápasí s přílivem desítek tisíců migrantů z jižní hranice.

Adams to uvedl na schůzi radnice a poznamenal, že do města přijíždějí autobusy plné ilegálních přistěhovalců ze zemí „z celého světa“. „Něco vám řeknu, Newyorčané. Nikdy v životě jsem neměl problém, u kterého bych neviděl konec. Tady konec nevidím. Tento problém New York City zničí,“ prohlásil demokratický starosta a dodal: „Město, které jsme znali, brzy ztratíme.“

Od jara 2022 přišlo do New Yorku více než 110 tisíc nelegálních přistěhovalců, přičemž asi 60 tisíc v současné době zůstává v péči města, uvedl Adams 6. září, když oznámil otevření azylového domu v Long Island City, kde se může ubytovat až jeden tisíc osob žádajících o azyl v USA.

„Dostáváme 10 tisíc migrantů měsíčně,“ řekl primátor s tím, že do města nejprve přijížděli především Venezuelané, ale nyní jsou zde také občané Ekvádoru a rusky mluvící jednotlivci, kteří procházejí přes jižní hranici USA a následně do New York City.

„Teď tu máme západní Afriku, dostávají se k nám teď lidi z celého světa, kteří se rozhodli, že projdou jižní částí hranice a přijdou do New Yorku,“ pokračoval Adams.

Podle něj, pokud se věci nezmění, imigrační krize by mohla stát metropoli během tří let 12 miliard dolarů. Tento problém také znepokojil guvernérku státu New York Kathy Hochulovou, která 24. srpna v dopise vyzvala prezidenta Joea Bidena, aby nařídil federální vládě pomoci městu se zajištěním bydlení, příspěvky a pracovním povolením pro nelegální přistěhovalce.

New York City patří k jedněm z tzv. sanctuary cities, měst s chráněneckým statusem pro uprchlíky, kam se migranti mohou uchýlit, aniž by se museli bát deportace federálními úřady při vymáhání zákona o přistěhovalectví.

Adams obvinil z masivního přílivu nelegálních přistěhovalců v New Yorku guvernéra Texasu Grega Abbotta, stejně jako neschopnost prezidenta Bidena řešit neutuchající krizi.

Začalo to guvernérem „dole v Texasu, který se rozhodl, že chce autobusy do New Yorku“, zmínil Adams během středeční schůze na radnici. Texaský guvernér Abbott řeší příval uprchlíků do jeho státu tím, že nelegální migranty naloží na autobusy a přepravuje je do různých velkoměst po celých Spojených státech, které samozvaně požívají označení „sanctuary city“. Jde o města, která vedou představitelé Demokratické strany, a patří sem např. New York, Chicago, Los Angeles, Washington či Filadelfie.

Teď tu máme „110 tisíc migrantů, které musíme nakrmit, obléknout, ubytovat, vzdělávat jim děti, vyprat jim prostěradla, dát jim vše, co potřebují, zdravotní péči“, postěžoval si newyorský primátor.

Guvernér Abbott v příspěvku na platformě X z 5. září uvedl, že autobusový program Texasu odvezl od zahájení iniciativy v dubnu 2022 „přes 35 tisíc migrantů do samozvaných útočišť“, z toho do New York City „přes 6 700“ osob.

„Naše autobusová mise poskytuje kritickou pomoc zahlceným texaským městům v pohraničí,“ napsal republikánský guvernér.

Adams mezitím kritizoval i prezidenta Bidena, za to, že nepomohl New Yorku pomoci vyrovnat se s přílivem migrantů hledajících azyl. „Měsíc co měsíc jsem povstal a řekl jsem: ,Tohle přijde do sousedství blízko vás.‘ No, a už je to tu… nedostáváme v této národní krizi žádnou podporu,“ řekl ve zjevném útoku na prezidenta Bidena.

Republikáni, včetně Abbotta, rovněž svalují vinu na prezidenta Bidena, viceprezidentku Kamalu Harrisovou, ministra vnitra Alejandra Mayorkase a další představitele vlády za to, že nedokázali americko-mexickou hranici zabezpečit.

Podle Federace pro americkou imigrační reformu (FAIR) bylo na začátku roku 2022 ve Spojených státech více než 15 milionů nelegálních přistěhovalců, což je od roku 2017 skok o přibližně tři miliony migrantů. Američtí daňoví poplatníci ročně utratí podle dat ze začátku letošního roku nejméně 182 miliard dolarů na nelegální imigrace.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký.