Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan měl o víkendu na Maltě neplánovanou schůzku s nejvyšším čínským diplomatem Wang Im, uvedl Bílý dům.
Setkání bylo součástí snahy americké vlády znovu otevřít komunikační kanály s čínským komunistickým režimem a vylepšit bilaterální vztahy, které se zhoršily kvůli řadě problémů, od obchodních otázek až po Tchaj-wan.
V posledních třech měsících vyslal prezident Joe Biden do Pekingu čtyři vládní úředníky: ministra zahraničí Antonyho Blinkena, ministryni financí Janet Yellenovou, vyslance pro klima Johna Kerryho a ministryni obchodu Ginu Raimondovou.
Bílý dům označil nedávné setkání za „upřímné, věcné a konstruktivní“ a čínské ministerstvo zahraničí označilo setkání za „upřímné, věcné a konstruktivní“.
Sullivan s Wangem diskutovali mimo jiné o „klíčových otázkách dvoustranných vztahů mezi USA a Čínou, globálních a regionálních bezpečnostních otázkách, ruské válce proti Ukrajině a otázkách ohledně průlivu“, uvedl Bílý dům. Sullivan během schůzky „poznamenal důležitost míru a stability napříč Tchajwanskm průlivem“.
Komunistická strana Číny si nezávislý demokratický ostrov Tchaj-wan nárokuje jako své vlastní území, které je připravena v případě potřeby obsadit silou. V posledních třech letech Peking zvýšil počet válečných letadel, která pravidelně vysílá do okolí ostrova. Tchajwanská obrana oznámila 14. září, že kolem ostrova bylo spatřeno 68 čínských vojenských letadel a 10 námořních plavidel.
Během schůzek s jedním z hlavních poradců prezidenta Bidena zopakoval čínský ministr zahraničí postoj čínského režimu k Tchaj-wanu a řekl, že tato otázka „je první nepřekonatelnou červenou linií v čínsko-amerických vztazích“, podle souhrnu rozhovorů vydaných pekingským ministerstvem.
Schůzka přichází v době, kdy se zjevná nestabilita kabinetu čínského vůdce Si Ťin-pchinga ocitá pod drobnohledem. V červnu, když tehdejší čínský ministr zahraničí Čchin Kang hostil Blinkena v Pekingu, se obě strany dohodly, že budou pokračovat v rozhovoru ve Washingtonu v době, která bude vyhovovat oběma stranám.
Asi týden poté ministr Čchin zmizel z očí veřejnosti. Po měsíční nevysvětlitelné nepřítomnosti přišel Čchin 25. července o místo ministra zahraničí. Ve stručném oficiálním prohlášení vydaném státními médii nebyl uveden žádný důvod.
Krátce po jeho odvolání ministerstvo zahraničí ze svých webových stránek vymazalo téměř veškerý Čchinův profil. I když některé zmínky o něm se později znovu objevily na oficiální stránce ministerstva, Čchin, který byl obecně vnímán jako chráněnec Si Ťin-pchinga, se od června na veřejnosti neobjevil.
Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký.