Maurice Forgeng

19. 9. 2023

Evropská unie by mohla získat přístup ke všem soukromým zprávám a fotografiím již koncem září. Německý europoslanec tento plán označuje za „útok Velkého bratra“ na nejosobnější údaje.

Unie chce zahájit rozsáhlé monitorování všech soukromých zpráv a fotografií v messengerových službách již 28. září. Kromě toho EU plánuje zavést povinné ověřování věku. Vyplývá to z uniklého dokumentu Rady Evropské unie.

Španělské předsednictví hodlá kontroverzní legislativní návrh urychleně uzákonit, informuje Reclaimthenet. Jak je v dokumentu uvedeno, Evropská komise hodlá rozšířenou kontrolu využít k prevenci a boji proti neomezenému šíření dětské pornografie na internetu. Velvyslanci členských států EU se chtěli rychle sejít, aby návrh schválili potřebnou většinou.

Ostrá kritika proti návrhu

Komise se snaží takový zákon prosadit již delší dobu. Kritici tento projekt často označují za „kontrolu chatu“. Zároveň vidí v nové technologii zásah do svobody projevu. Hlásí se k zachování soukromí a důvěrnosti soukromé komunikace.

Plán EU se již v červenci setkal s odporem akademických kruhů. V otevřeném dopise Evropské komisi vyjádřilo 300 akademiků z více než 30 zemí „vážné výhrady“. Proti plánovanému systematickému sledování předložili především technické argumenty.

V současných jednáních v europarlamentu hraje roli německý europoslanec Patrick Breyer. Je jedním z nejhlasitějších kritiků návrhu zákona. Když se Breyer o plánu dozvěděl, varoval, že nejde o nic jiného než o „kouřovou clonu“ – tj. zavádějící informace – pokud jde o otázku koncového šifrování.

Kromě našich chatových zpráv by nový zákon umožnil Evropské komisi přístup i do naší fotogalerie. (SAJJAD HUSSAIN / AFP via Getty Images)

Breyer je právník a v Evropském parlamentu zastupuje Pirátskou stranu. Popsal, že s prosazením tohoto zákona budou muset četné messengerové platformy, od WhatsApp po Signal, provést kontrolu na straně zákazníka. To by podle něj znamenalo proměnit telefony lidí ve „skenery náchylné k chybám“.

„Řeči“ o šifrování nás nepřesvědčily

Breyera nepřesvědčily „řeči“ Evropské komise o šifrování. Domnívá se, že budoucí zákon by mohl znamenat konec bezpečného šifrování, a tím i konec soukromé komunikace. Kromě toho by možná došlo k tomu, co nazývá „neúčinným blokováním sítí a cenzurou ze strany vyhledávačů“.

Jedním z ustanovení návrhu zákona je skenování cloudových úložišť na zneužitelný materiál. To je podle něj hlavní cíl, který EU za návrhem uvádí. Breyer je přesvědčen, že v důsledku toho by došlo k masivnímu sledování soukromých fotografií.

Breyer: Zákon ignoruje jiná řešení

Legislativa však nepočítá s tím, že by orgány činné v trestním řízení zlepšily svou práci tím, že by o takových materiálech informovaly. Stejně tak návrh nestanovuje celounijní normy pro prevenci, podporu a poradenství pro oběti ani „účinné vyšetřování trestných činů“. Podle Breyerova názoru by však tyto kroky byly správnou cestou k řešení problému.

Za další způsob, jak zrušit anonymní komunikaci, považuje poslanec také plánované kontroly věku. Podle zákona by se tyto kontroly měly stát povinnými pro komunikační služby, uvádí Uncut News.

„Stát dohledu podle čínského vzoru“

Breyer shrnuje dopad připravovaného zákona přirovnáním: „Stát dohledu po čínském vzoru.“ Ve své podstatě poslanec označuje zákon za „útok Velkého bratra na naše mobilní telefony, soukromé zprávy a fotografie pomocí algoritmů náchylných k chybám“.

„Kontrola chatu je, jako když pošta otevírá a skenuje všechny dopisy – neúčinné a nezákonné. I ty nejintimnější nahé fotografie a sexuální chaty by se najednou mohly dostat k zaměstnancům firmy nebo na policii,“ vysvětluje poslanec.

Na závěr dodává: „Všichni jsme závislí na bezpečnosti a důvěrnosti soukromé komunikace. Týká se to lidí v nouzi, obětí zneužívání, dětí, podnikatelské sféry a také vládních agentur.“

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila Gabriela Kalinová.

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...