Aktualizováno 19. 9. 2023 ve 21:40 o vyjádření KPR

V rámci pondělního summitu OSN pro udržitelný rozvoj sdělil prezident Petr Pavel na platformě X, že spolu s prezidentem 78. zasedání Valného shromáždění OSN Dennisem Francisem se shodli „na urychlení naplňování přijatých cílů udržitelného rozvoje“.

V navazujícím postu naznačil, že i v důsledku ruské agrese se „cíle udržitelného rozvoje nedaří plnit podle očekávání“.

Dle ČTK Pavel během summitu potvrdil i loňský závazek české vlády přispět v následujících čtyřech letech Zelenému klimatickému fondu.

V době, kdy se vláda snaží brzdit výrazné zadlužování země tak bude Česká republika platit do fondu pro rozvojové země milion dolarů ročně počínaje příštím rokem.

Udržitelný rozvoj

Ve videu z dílny OSN vysvětluje Malála z Pákistánu, že „do roku 2030 musíme splnit velký úkol“. Konkrétně, společně se „musíme postavit nerovnosti a extrémní chudobě a být ohleduplní k naší planetě“.

V roce 2015 přijali členské země OSN tzv. Agendu 2030, která má 17 cílů a 169 podcílů. Kromě zmíněného odstranění chudoby také odstranění hladu, dosažení genderové rovnosti či minimalizování nerovností, klimatické a ekologické cíle atd.

17 cílů udržitelného rozvoje (OSN)

Česká vláda v této souvislosti přijala svůj vlastní koncept, který se na povrchu jeví, že má pouze 6 cílů. Nicméně, jsou v nich zaimplementované mnohé původní cíle či podcíle OSN. To se odráží i na statistikách, které jsou v rámci cílů dostupné na webu provozovaném Ministerstvem životního prostředí (MŽP).

Kancelář prezidenta republiky pro Epoch Times konkretizovala, že „urychlení naplňování přijatých cílů“, o kterých prezident psal, se týká konceptu OSN.

Na dotaz Epoch Times ohledně rozdílného pojetí cílů OSN a ČR tisková mluvčí MŽP Lucie Ješátková vysvětluje: „Nejde o rozdíl v konceptu udržitelného rozvoje, ale přizpůsobení globálních cílů podmínkám a potřebám České republiky. Tedy zmíněných šest klíčových oblastí strategického rámce Česká republika 2030 (schváleného v roce 2017) vychází ze 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN (z roku 2015).“

Dále vysvětluje, že „sloučení 17 Cílů udržitelného rozvoje je poměrně obvyklé, používá se i v národních strategiích dalších států, ať již v Evropě či jinde ve světě“.

MŽP má dle Ješátkové v současnosti dokončovat aktualizaci strategického rámce, který zachovává členění na šest klíčových oblastí i nadále.

Shodou okolností začíná od středy v Evropě tzv. „Týden udržitelného rozvoje“, v jehož rámci se pořádají různé aktivity propagující agendu OSN.