Emel Akan

22. 9. 2023

WASHINGTON – Prezident Joe Biden přivítal včera v Bílém domě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který usiluje o pokračující pomoc pro svou válkou zmítanou zemi, jež čelí ruské invazi.

Zelenskyj se také setkal se zákonodárci z obou stran, ačkoli reakce na jeho žádost o pomoc je stále obtížnější, jelikož republikánští zákonodárci zůstávají v otázce budoucí pomoci Ukrajině rozděleni.

Je to již šesté osobní setkání ukrajinského prezidenta s americkým protějškem a jeho třetí návštěva Bílého domu. Během setkání prezident Biden oznámil nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 325 milionů dolarů, který zahrnuje významné posílení protivzdušné obrany.

Bidenova vláda minulý měsíc požádala Kongres, aby schválil dodatečné financování pro Ukrajinu ve výši 24 miliard dolarů jako součást návrhu dodatečného rozpočtu. Kvůli rostoucím obavám na pravé i levé straně politického spektra však bude žádost o další finance čelit politické bitvě.

Když se prezident Biden během bilaterálního setkání se Zelenským zeptal na podporu Kongresu pro financování Ukrajiny, řekl: „Spoléhám na dobrý úsudek Kongresu Spojených států. Neexistuje žádná alternativa.“

Od února 2022 poskytly USA vojenskou, ekonomickou a humanitární pomoc Ukrajině a zemím postiženým válkou ve výši 113 miliard dolarů. Současné financování mělo trvat do 30. září. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan potvrdil, že finanční prostředky brzy dojdou. „Chtěli bychom 1. října od Kongresu další zdroje, abychom byli schopni zajistit, že nedojde k přerušení dodávek,“ uvedl 21. září během tiskové konference v Bílém domě

Sullivan poznamenal, že zatímco existuje „hlasitá, docela malá menšina členů“, kteří vyjadřují otázky, drtivá většina členů, demokratů i republikánů, chce, aby tok peněz na Ukrajinu pokračoval.

Více než dvě desítky republikánů ze Senátu i Sněmovny reprezentantů poslaly 21. září do Bílého domu nový dopis, ve kterém varují, že se postaví proti dodatečnému financování Ukrajiny, a požadují, aby prezident vysvětlil, kam zmizely peníze daňových poplatníků.

„Americký lid si zaslouží vědět, kam šly jeho peníze. Jak probíhá protiofenziva? Jsou Ukrajinci blíže vítězství než před šesti měsíci? Jaká je naše strategie a jaký má prezident plán na stažení? Co administrativa definuje jako vítězství na Ukrajině?“ píše se v dopise.

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že odmítl žádost ukrajinského prezidenta o vystoupení na společném zasedání Kongresu během jeho návštěvy. McCarthy uvedl, že Kongres „nemá čas“ kvůli pokračujícím jednáním o financování vlády, aby se předešlo odstavení chodu vládního aparátu na konci měsíce. Řekl však, že se se Zelenským sejde skupina kongresmanů z obou stran.

Mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby reagoval 20. září na námitky republikánů vůči dodatečnému financování pro Ukrajinu a varoval, že pokud Spojené státy odejdou a nechají ruského prezidenta Vladimira Putina převzít Ukrajinu, lidské i peněžní náklady budou „nezměrně vyšší“.

„Cena za obranu suverenity a územní celistvosti, věřte mi, bude mnohem vyšší, jak lidsky, tak peněžně, včetně prolité americké krve,“ řekl Kirby novinářům během konferenčního hovoru.

„Pro Ukrajinu neexistuje nic takového jako bianko šek, protože každá jednotlivá věc, kterou Ukrajině poskytujeme, se děje v plné konzultaci s členy Kongresu,“ hájil peníze pro Ukrajinu Kirby.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil a editoval Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.