Marcela Colucci

23. 9. 2023

Všude kolem nás vytváří příroda zázraky. Každý den, hodinu po hodině, se přímo před námi odehrávají mnohé zázračné proměny. Ne vždy je však snadné je vidět na vlastní oči. Proto vám nabízíme recenze několika dětských knih o přírodě, které zcela mimořádným způsobem upoutají pozornost vašich malých milovníků přírody a odhalí jim svět plný fascinujících zázraků.

Momentky z divočiny – Evropa (věková kategorie 6+)

Kniha Evropa pochází z pera maďarské spisovatelky Ilony Bagoly a patří do řady knih Momentky z divočiny.

Malí čtenáři mají možnost seznámit se během četby s faunou a flórou našeho kontinentu. Prostřednictvím knihy budou spolu s ní poznávat lesy, otevřené pláně, řeky a bažiny.

Encyklopedie v pevné vazbě je plná krásných příběhů se zajímavými názvy o různých zvířatech žijících v Evropě, jako jsou například rys ostrovid, želva bahenní nebo včelojed zlatý. Vydáte-li se po stopách dobrodružství těchto zvířat, poznáte jejich nejvýjimečnější vlastnosti.

Víte, jakému zvířeti se říká podkovář velký, jaký sport provozuje vydra nebo proč se labuť tak protahuje? Odpovědi na tyto a další otázky najdete při společném poznávání Evropy očima osmnácti zvířat. Výjimečnost této knihy spočívá v tom, že se při jejím čtení ponoříte do životních osudů zvířat a prožijete s nimi krátké, ale neobyčejné okamžiky, jako byste je prožívali sami.

Příběhy jsou obohaceny realistickými malbami a vtipnými obrázky kolektivu ilustrátorů.

Nej… Voda v pohybu (věková kategorie 4+)

Anne-Sophie Baumannová je francouzskou autorkou knih pro děti, která vystudovala moderní literaturu na univerzitě v Sorbonně. Po několika letech práce v nakladatelství se rozhodla věnovat dětským knihám, v nichž jednoduchým, dětem přístupným způsobem vysvětluje fungování světa. Na svých internetových stránkách vysvětluje, že chce dětem předávat vědecké i literární poznatky a vybízet je k tomu, aby se ptaly na svět kolem sebe.


V knize Nej… Voda v pohybu autorka nabízí odpovědi na mnoho otázek, jako například: Kde se na Zemi vzala voda? Můžeme žít bez vody? Jak se voda dostává do vodovodního kohoutku? Jak se můžeme o vodu starat? Při psaní knihy vedla rozhovory s mnoha odborníky – hydrology, oceánografy, lékaři a dalšími. Ve spolupráci s popularizátorem vědy Arnaudem Lemaistrem pak získané poznatky shrnula do této velmi neobvyklé knížky o vodě.


Jedinečnost tohoto leporela spočívá v tom, že má více než 60 pohyblivých prvků, díky nimž si malí badatelé budou moci velmi zblízka prohlédnout pohyb vody. Budou tak pozorovat třeba odpařování vody ze stromů nebo jak voda putuje naším tělem anebo budou moci sledovat tok vody z potoka do vodovodního kohoutku.

Ilustrátorkou knihy je Vanessa Robidou, která dílo obohatila svými krásnými realistickými kresbami. Kniha o vodě je vyrobena ručně, a proto vyžaduje jemnější zacházení.

Zpomal a pozoruj (věková kategorie od 3 let)

Autorkou této knihy je Rachel Williamsová, která vystudovala literaturu a poté se stala redaktorkou a vydavatelkou dětských knih. Je milovnicí přírody a autorkou nejprodávanějších přírodopisných a dobrodružných knih pro děti. Se svým manželem a dvěma malými dětmi žije v Londýně.

Jedinečnost knihy spočívá v tom, že vás dokáže zastavit a přenést vaši pozornost do přítomného okamžiku, stejně jako při pobytu v přírodě. Zblízka si prohlédnete motýla vylézajícího z kukly, oceán tvořící vlnu, dřímající probouzející se plamének nebo padající hvězdu protínající noční oblohu.

Tento půvabný soubor příběhů o přírodě s ilustracemi Freyi Hartasové obsahuje 50 okamžiků z přírody, ve kterých ožívají malé zázraky, které se kolem nás dějí každý den.

Barevný svět zvířat (věková kategorie 2+)

Anita Ganeri je indická autorka, která získala Stříbrnou cenu Geografické asociace a cenu Modrý Petr za nejlepší knihu faktů.

Její kniha Barevný svět zvířat je nadrozměrná, a proto je vhodná i pro nejmenší čtenáře. Je plná fotografií nejzajímavějších zvířat z celého světa, od kterých nebudete chtít odtrhnout oči.

Kniha je neobvyklá tím, že jsou v ní zvířata uspořádána do skupin podle barev. Dozvíte se, že barvy neslouží zvířatům jen pro parádu, ale často plní mnohem důležitější účel. Překvapí vás možná také zjištění, že krokodýli mohou být i bílí, žáby fialové a želvy modré.

Vy i vaše ratolest budete okouzleni barevnými fotografiemi zvířat, která vypadají tak živě, jako by stála přímo před vámi. Přesvědčíte se, že zvířecí říše je opravdu nevídaně krásná a plná překvapení.

Přejeme vám báječné čtení!

původního článku slovenské redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková.

Související témata