ČTK

4. 10. 2023

Student vysoké školy v Česku by měl počítat s náklady mezi 9 000 a 14 000 Kč měsíčně. To je zhruba o desetinu více než před rokem. Záleží především na ceně ubytování a na tom, kde se stravuje. Ubytování v soukromí a stravování v restauracích může částku značně zvýšit. Vyplývá to ze studie investiční společnosti Portu.

Největším nákladem pro studenta bude podle ní pravděpodobně platba za ubytování. Například ceny za měsíční bydlení na sdílených pokojích na kolejích pražské Vysoké školy ekonomické se pohybují mezi 6 000 a 7 000 Kč. Jen o málo méně zaplatí studenti ubytovaní na kolejích Univerzity Karlovy. Průměrná cena se tam pohybuje okolo 5 600 Kč za měsíc.

Kapacita velké většiny kolejí je podle Portu navíc omezená a zájemců je více, než kolik je lůžek. Například Univerzita Karlova přibližně deset až 15 procent žadatelů o ubytování kvůli nedostatku míst odmítá, uvádí studie. V takovém případě pak musí vysokoškoláci zvolit často dražší bydlení v běžném nájmu.

Za ubytování na kolejích si oproti loňsku studenti připlatí, důvodem jsou hlavně vyšší náklady na energie. Od 1. července zdražila kolejné Univerzita Karlova. Ceny tam vzrostly o 8,1 procenta. Spíše symbolicky se zdražilo ubytování na Palachových kolejích, kde jsou ubytování studenti Vysoké školy ekonomické. Tam se cena za dvoulůžkový pokoj zvýšila o 1,6 procenta. Více zaplatit budou muset také studenti, kteří bydlí na privátu. Pohled na meziroční vývoj cen nájmů ukazuje, že si lidé sjednávají nájmy za ceny o tři až 11 procent vyšší, než jaké byly na trhu loni touto dobou.

Další významnou položkou rozpočtu jsou náklady na stravování. Studenti sice mohou využívat cenově zvýhodněné jídlo v univerzitních menzách, i tak je ale třeba počítat s několika tisícovkami měsíčně. Například v menzách Českého vysokého učení technického zaplatí student za hlavní jídlo od 85 do 140 Kč. K tomu je třeba připočíst další nákupy potravin v obchodech. Průměrně se tak náklady mohou pohybovat mezi 2000 a 4000 Kč. Podle čísel Českého statistického úřadu ceny stravování meziročně zvýšily o 11,6 procenta.

„Něco stát budou také pravidelné cesty z domova do univerzitního města a zpět, přičíst bychom měli také náklady na městskou hromadnou dopravu. Zapomenout ale nesmíme ani na další nezbytné výdaje. K těm můžeme zařadit účet za telefon, náklady na zakoupení oblečení a obuvi, výdaje za sport nebo jiné volnočasové aktivity,“ uvedl analytik Portu Lukáš Raška.

Veřejní i soukromí dopravci v poslední době zdražovali, důvodem jsou rostoucí ceny energií a hlavně ropy. Důkazem jsou třeba České dráhy, které s novým jízdním řádem od prosince zvýší ceny jízdného až o devět procent, uzavřela studie.

Související témata