Andrew Thornebrooke

18. 10. 2023

Podle Bílého domu dodalo komunistické vedení Severní Koreje zbraně do Ruska za účelem jejich použití na Ukrajině.

Od 7. září do 1. října poslal Pchjongjang do Ruska lodní a železniční dopravou více než 1 000 kontejnerů se zbraněmi a municí. Kontejnery byly doručeny do ruského muničního skladu asi 290 km od hranic s Ukrajinou.

„Nyní máme informace, že Severní Korea dodala Rusku zbraně pro použití na Ukrajině,“ řekl 13. října novinářům mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby.

„Podle našich informací poskytla Severní Korea v posledních týdnech Rusku více než 1 000 kontejnerů s vojenským vybavením a municí.“

Rusko možná pošle do Severní Koreje stíhačky a rakety

Pchjongjang poskytl Moskvě rakety a střely již na počátku války, ale rozsah současných dodávek zbraní je bezprecedentní.

Kirby uvedl, že Pchjongjang výměnou za tyto dodávky požaduje od Ruska vyspělou vojenskou technologii. Tato technologie zahrnuje pokročilé stíhačky.

„Odhadujeme, že výměnou za tuto podporu Pchjongjang žádá od Ruska vojenskou pomoc, zahrnující stíhací letouny, rakety země-vzduch, obrněná vozidla, zařízení na výrobu balistických raket a další materiály a pokročilé technologie,“ uvedl.

Blinken: Vojenská spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou „nebezpečně narůstá“

Tato dohoda je podobná úmluvě, kterou začátkem roku uzavřelo Rusko s Íránem. Tehdy Moskva dodala Teheránu stíhací letouny a další moderní vybavení výměnou za sebevražedné drony a další munici.

Kirby uvedl, že Spojené státy zpozorovaly ruské lodě vykládající kontejnery v Severní Koreji, což „může indikovat“, že tyto transfery vojenského materiálu již probíhají.

Rusko po obdržení munice zahájilo novou ofenzivu na Ukrajině a snaží se dobýt další území.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) si podávají ruce během setkání 13. září 2023 na kosmodromu Vostočnyj v ruské Amurské oblasti před plánovanými rozhovory, které by mohly vést k uzavření dohody o zbraních s ruským prezidentem. (Vladimir Smirnov/POOL/AFP via Getty Images)

Severní Korea usiluje o jaderné rakety a satelitní technologie

Ruský prezident Vladimir Putin se minulý měsíc v Moskvě setkal na historickém summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Oba lídři jednali o vojenských otázkách, severokorejském satelitním programu a Ukrajině.

International Studies uvedl, že Pchjongjang rovněž usiluje o pomoc pro svůj jaderný raketový a satelitní program.

Obecně se má za to, že summit sloužil jako klíčové kolo jednání mezi oběma zeměmi, přičemž Severní Korea usilovala o výzkumnou a technologickou pomoc pro své zbrojní programy a Rusko o munici, která by doplnila jeho tenčící se zásoby na Ukrajině.

Bílý dům potvrdil, že americké zpravodajské služby před summitem zachytily dopisy mezi Putinem a Kimem, které naznačovaly, že Rusko usiluje o „značné množství a více druhů munice“ pro použití na Ukrajině.

Původní článek vyšel v americké edici Epoch Times.