Podpora Hamásu na amerických univerzitách narazila na sponzory. Harvard či Pensylvánská univerzita přišly o významné dárce.
Wexnerova nadace, nezisková organizace založená miliardářem Lesliem Wexnerem a jeho ženou Abigail, přerušila styky s Harvardovou univerzitou kvůli reakci školy na teroristické útoky Hamásu proti Izraelcům a na protiizraelské prohlášení vydané studentskými skupinami.
„Jsme ohromeni a znechuceni skličujícím selháním vedení Harvardu, které nedokázalo zaujmout jasný a jednoznačný postoj k barbarskému vraždění nevinných izraelských civilistů teroristy minulou sobotu,“ napsalo vedení Wexnerovy nadace dozorčí radě Harvardu v dopise z 16. října, který získal deník The Epoch Times.
Manželé, jejichž jmění odhaduje Forbes an 6 miliard dolarů, vyjádřili své zklamání nad tím, že Harvard neodsoudil již v počátcích prohlášení vydané 34 studentskými skupinami, v němž se uvádí, že za násilný útok, který 7. října provedli teroristé z Hamásu, je plně odpovědný Izrael.
Autorem prohlášení byl Harvardský vysokoškolský výbor solidarity s Palestinou. „K dnešním událostem nedošlo ve vakuu. Na vině je pouze režim apartheidu. Izraelské násilí již 75 let strukturuje všechny aspekty palestinské existence,“ píše se v prohlášení.
Až když se na Harvard vznesla kritika za mlčení k dopisu studentů, ozval se sbor absolventů a profesorů, kteří prohlášení studentům vytkli.
Na protest proti tomu, jak vedení univerzity (ne)reagovalo na teroristické útoky Hamásu, odešli z výkonné rady Harvardu izraelský miliardář Idan Ofer a jeho žena Batia.
V návaznosti na odezvu pak nejméně devět organizací, které dopis původně podepsaly, svou podporu stáhlo.
Rektorka Harvardovy univerzity Claudine Gayová později vydala krátké prohlášení, v němž odsoudila „teroristická zvěrstva páchaná Hamásem“, a zároveň poznamenala, že studenti „mají právo mluvit sami za sebe“, ale zdůraznila, že nemluví jménem univerzity.
„Naše základní hodnoty a hodnoty Harvardu se již neshodují,“ reagovali Wexnerovi na postoj školy a dodali, že Wexnerova nadace ukončuje své finanční a programové vazby s Harvardem a Harvard Kennedy School.
Pensylvánská univerzita
Prestižní Pensylvánská univerzita je další, která přišla o jednoho ze svých hlavních dárců.
Minulý měsíc se na její půdě konal literární festival, na který byli pozváni mluvčí známí svými antisemitskými výroky. Rektorka školy sice antisemitismus odsoudila, ale dodala, že podporuje svobodu vyjadřování se.
„Hluboce se stydím za svoji vazbu s Pensylvánskou univerzitou. Odmítám Penn darovat další dolar,“ napsal v úterý v otevřeném dopise David Magerman, zakladatel hedgeových fondů a filantrop.
Generální ředitelé firem a černé listiny studentů
Negativní reakce na protiizraelské prohlášení harvardských studentských skupin má dohru i v zasedacích místnostech amerických firem.
Řada generálních ředitelů amerických společností vyjádřila ochotu zařadit harvardské studenty, kteří obvinili Izrael z násilí páchaného Hamásem, na černou listinu.
V postu hedgeového manažera Billa Ackmana na sociální síti X stálo, že ředitelé firem se shánějí po seznamu studentů oněch harvardských organizací, „abychom se ujistili, že nikdo z nás neúmyslně nezaměstná žádného z jejich členů“.
Na něj reagovala souhlasně řada ředitelů.