21. 10. 2023

Vědci, obhájci a média se rozcházejí v názoru na příčinu úhynu velryb podél atlantického pobřeží.

Bývalý prezident Donald Trump nedávno prohlásil, že „kvůli větrným elektrárnám umírají velryby v dosud nevídaném počtu“.

Jeho výroky, které pronesl na předvolebním shromáždění v Jižní Karolíně, rychle prošly ověřováním faktů ve známých médiích, jako jsou The Guardian či BBC.

„Vyplavují se na břeh. Viděl jsem to tento víkend, tři z nich se vyplavily. Neviděli byste to jednou za rok. Teď se vyplavují každý týden,“ řekl prezident Trump.

Deník Guardian označil jeho tvrzení za „dlouhý a z velké části nepodložený útok na větrné elektrárny, že jsou zodpovědné za úhyn velryb, a že tvrdí, že „,větrníky‘ způsobují, že se kytovci ,zblázní‘ a ,trochu zblbnou‘“. BBC si posteskla, že klipy s projevem bývalého prezidenta přesáhly 9 milionů zhlédnutí, ale že jeho „tvrzení nejsou podložena důkazy“.

Prezident Trump také uvedl, že za posledních 50 let byla u pobřeží Jižní Karolíny usmrcena pouze jedna velryba, ale nyní se počty úmrtí zvyšují.

Bývalý prezident Donald Trump promlouvá k davu během předvolebního shromáždění v Summerville, USA, 25. září 2023. (Sean Rayford/Getty Images)

BBC v reakci citovala dokument ministerstva přírodních zdrojů Jižní Karolíny z roku 2015, v němž se uvádí, že od roku 1993 bylo zaznamenáno šest vyplavených keporkaků na pobřeží.

BBC citovala Roba Deavilla z programu vyšetřování vyplavených kytovců Londýnské zoologické společnosti, který uvedl, že úhyn velryb je způsoben rybářským průmyslem a nárazy lodí.

„Mluvit o větrných elektrárnách jako o problému odvádí diskusi od skutečných hrozeb, které jsou pro tyto druhy problémem,“ řekl Deaville BBC.

Uvedl, že mezi úhynem velryb a větrnými elektrárnami ve Spojeném království nebyla zjištěna žádná průkazná souvislost.

Andrew Read, komisař Komise pro mořské savce se sídlem v USA, řekl deníku The Guardian, že „neexistuje žádný vědecký důkaz o tom, že by větrné elektrárny nebo průzkum pro větrné elektrárny způsobovaly úhyn velryb“.

Ačkoli existují širší obavy z industrializace oceánu, uvedl, že úhyn velryb je způsoben nárazy plavidel, zamotáním do rybářských zařízení a oteplováním oceánu v důsledku změny klimatu.

„Zejména populace keporkaků se zotavuje z toho, že byli loveni, a přicházejí blíže k pobřeží, aby se nakrmili kořistí, což znamená, že jsou zasaženi, když připlouvají do plavebních tras, nebo se chytají do sítí,“ řekl pan Read.

Řekl, že lidé protestující proti větrným elektrárnám v oceánech jsou manipulováni „zájmy fosilních paliv“, které ohrožuje takzvaná čistá energie.

Velryby a větrné elektrárny

V srpnu Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) oznámil deníku The Epoch Times, že od prosince 2022 došlo na východním pobřeží USA k úhynu 65 velryb. Tři mrtvé velryby byly během jednoho týdne vyplaveny na břeh na ostrovech Fire Island ve státě New York, Long Branch ve státě New Jersey a Long Beach ve státě New York.

V září vydala Bidenova administrativa „Akční plán pro rozvoj větrných elektráren na moři v atlantické oblasti USA“. Cílem prezidenta Joea Bidena je do roku 2030 vybudovat 30 gigawattů větrných elektráren na moři za 3,5 miliardy dolarů.

Plán vychází ze „Studie větrných elektráren v Atlantickém oceánu“, jejímž cílem je koordinovat „včasný přístup k přenosu energie z větrných elektráren na moři“ a „vyhodnotit více cest k dosažení cílů v oblasti větrných elektráren na moři“.

Prezident Joe Biden ukazuje na graf větrné turbíny během setkání o Federálním a Státním partnerství pro realizaci větrných elektráren na moři v Bílém domě 23. června 2022. (Drew Angerer/Getty Images, Justin Sullivan/Getty Images)
Mrtvý plejtvák šedý leží na břehu pláže Limantour v Point Reyes Station v Kalifornii 23. května 2019. (Drew Angerer/Getty Images, Justin Sullivan/Getty Images)

Lisa Linowesová, zakladatelka organizace WindAction, v nedávném dokumentárním filmu „Thrown to the Wind“ uvedla, že průmysl obnovitelných zdrojů energie ve spěchu za splněním těchto cílů zavrhl „zásadu preventivních opatření“, podle níž je na developerovi, aby zabránil škodám nebo je minimalizoval.

Linowesová uvedla, že tento krok stojí životy.

„Od roku 2016 uhynulo na východním pobřeží zhruba 350 velryb,“ uvedla.

Vzestup podle ní začal v roce 2016 a v roce 2022 došlo k mírnému poklesu.

„A za prvních šest měsíců roku 2023, tedy za pouhého půl roku, uhynulo více než 40 velryb,“ řekla Linowesová.

V současné době je navrženo k výstavbě celkem 3 500 větrných elektráren na 2,2 milionu akrů oceánu podél východního pobřeží.

K průzkumu oceánského dna pro budoucí výstavbu těchto elektráren se používá geofyzikální technologie s vysokým rozlišením. Toto seismické zařízení vysílá frekvence, které podle některých názorů způsobují, že jsou velryby a delfíni ohlušováni hlasitými zvuky, což má za následek jejich dezorientaci a neschopnost proplouvat vodami tak bezpečně jako dříve.

Robert Rand, odborník na životní prostředí, uvedl, že americký Úřad pro správu oceánské energie (BOEM) a NOAA nezohlednily skutečnost, že se velryby vyhýbají stavbě elektráren a mají k nim averzi, když slyší zavrtávání pilotů a další nepříjemné zvuky, které se ozývají při stavbě turbín.

Dav lidí se shromažďuje kolem mrtvého keporkaka na pláži Dockweiler State Beach v kalifornském Playa Del Rey 1. července 2016. (Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

„Neuvědomují si souvislost mezi hlasitým hlukem ve vodě a druhy, které se od tohoto hluku vzdalují, a to je problém, protože nemají tukové zásoby na to, aby věčně plavaly a snažily se od tohoto hluku utéct,“ řekl Rand ve filmu.

„Pokud je mládě odděleno od matky, začnou se obě velmi stresovat a netrvá to dlouho a zemřou. Je to velmi smrtelná situace. Mládě potřebuje matku kvůli potravě a matka se snaží najít mládě.“

Poté, co matka s mládětem vyčerpají svou energii, uvíznou na místě a zemřou, uvedl.

Pan Rand v září zveřejnil nezávislou odbornou studii, která zkoumala „provozní hluk geofyzikálních sonarových plavidel“ za účelem zlepšení „ochrany proti hluku“ pro mořský život.

„To, co vidím, je znepokojivé,“ řekl pan Rand. „Vidím úrovně, které jsou nad limitem toho, co NOAA sama stanovila jako ochranou vzdálenost, která jsou mnohem vyšší, než bylo povoleno k náhodnému rušení. Takže mi to připadá jako naprosté selhání regulační ochrany velryb.“

Skupiny na ochranu životního prostředí mlčí

Pokud jde o těžbu ropy či zemního plynu, ekologické organizace jako Greenpeace a Sierra Club se podle Linowesové zasazují o ochranu divoké přírody, ale v případě takzvané obnovitelné energie viní jiné faktory, jako jsou nárazy lodí nebo klimatické změny, případně mlčí.

Keporkak plave v blízkosti výletní lodi v zátoce Disko v grónském Ilulissatu 4. srpna 2019. (Sean Gallup/Getty Images)

V roce 2021 dospěl Národní úřad pro mořský rybolov k závěru, že velryba Riceova v Mexickém zálivu je samostatným druhem, kterých zůstalo pouze 50.

V červenci NOAA navrhla označit 18 milionů akrů Mexického zálivu od Texasu po Floridu za kritické stanoviště velryby Riceovy, což by výrazně omezilo těžbu ropy a zemního plynu na moři.

Podle zprávy deníku The Washington Post podali republikánští zákonodárci z pobřeží Mexického zálivu žaloby proti tomuto určení s tím, že návrh nebyl dobře promyšlen a poškodil by ekonomiku.

Americký okresní soudce James Cain, jmenovaný prezidentem Trumpem, souhlasil a nařídil NOAA, aby svůj návrh stáhla.

Ekologické skupiny, jako je Centrum pro biologickou rozmanitost, se zasazovaly o ochranu této oblasti a iniciovaly několik soudních sporů, v nichž tvrdily, že vrty na moři poškozují volně žijící živočichy v oceánech; organizace však nevyvinula žádné úsilí, aby zpochybnila dopad rozvoje větrných elektráren na moři na velryby.

Dne 28. září předložilo Centrum naléhavou petici, v níž žádá, aby NOAA nařídila omezení rychlosti pro plavidla.

Větrné elektrárny umístěné na větrné farmě Block Island poblíž Block Islandu ve státě Rhode Island, 7. července 2022. (John Moore/Getty Images)

„Práva velryb nesnesou další odklady ochrany a ani by neměla,“ uvedla v prohlášení Kristen Monsellová, právní ředitelka pro oceány v Centru pro biologickou rozmanitost.

„I jediný náraz lodi by tyto velryby přiblížil k vyhynutí, ale omezení rychlosti tomu může zabránit. Federální úředníci nemohou sedět se založenýma rukama a nic nedělat, zatímco velryby jsou v nebezpečí.“

Otázka, kterou si mnozí obyvatelé východního pobřeží stále kladou, stále zůstává: Proč se velryby, které po desetiletí manévrovaly mezi plavidly, v posledních letech najednou nedokážou vyhnout nárazu lodi?

Odvolání k soudu

V polovině září podala organizace Nantucket Residents Against Turbines (NRAT) odvolání v případu, v němž tvrdí, že několik federálních regulátorů divoké přírody nedodrželo Národní zákon o politice životního prostředí a Zákon o ohrožených druzích, když „posuzovalo, zveřejňovalo a zmírňovalo dopady na životní prostředí ve svém rozhodnutí schválit projekt větrných elektráren na moři Vineyard Wind 1, který se skládá z 62 větrných elektráren vysokých jako socha Svobody a s lopatkami dlouhými až 92 metrů.“

Původní žalobu v květnu zamítla americká okresní soudkyně Indira Talwaniová, jmenovaná prezidentem Barackem Obamou.

NRAT v žalobě uvedla, že žalovaní – BOEM, NOAA a National Marine Fisheries Service – vystavují ekosystém „vážnému“ nebezpečí.

Vědci používají datové listy k identifikaci velryb černých během výzkumné expedice s Centrem pro pobřežní studie, kterou povolil Národní úřad pro oceán a atmosféru, v zátoce Cape Cod ve státě Massachusetts 5. dubna 2022. (Joseph Prezioso/AFP via Getty Images)

„Možná, že přinejmenším jeden druh – verlyba černá – je dokonce na pokraji vyhynutí,“ tvrdí NRAT.

Projekt větrné elektrárny na moři Vineyard Wind se má stavět u jižního pobřeží Nantucketu ve státě Massachusetts.

Soudkyně Talwaniová rozhodla, že skupina neprokázala, že by federální úřady pro ochranu přírody ve svých prohlášeních o dopadech projektu v roce 2021 porušily národní zákon o politice životního prostředí nebo zákon o ohrožených druzích.

NRAT v žalobě tvrdila, že jak BOEM, tak NOAA nezajistily, aby projekt „neohrozil přežití druhů uvedených na federálním seznamu, jako je verlyba černá, a aby nedošlo k ohrožení další existence těchto druhů uvedených na federálním seznamu“.

Podle NRAT je velryba černá „ikonickým mořským živočichem“, který migruje podél celého východního pobřeží.

„Je to také jeden z nejvíce ohrožených druhů na celém světě, ve volné přírodě žije méně než 400 jedinců,“ uvedl NRAT.

„Ještě horší je, že tento druh je neustále ohrožován nárazy plavidel, zamotáváním do rybářských sítí a ztrátou zdrojů potravy, což má za následek vysokou úmrtnost a nízkou míru reprodukce.“

NRAT uvedla, že oblast bezprostředně jihozápadně od ostrova Nantucket je pro velrybu „dlouhodobě bezpečným útočištěm“.

„Bohužel právě toto místo si BOEM vybrala pro účely výstavby největšího větrného pole na moři, jaké kdy bylo sestaveno. Projekt Vineyard Wind je pouze jedním z projektů větrných elektráren na moři navržených pro tuto oblast,“ uvedla komunitní skupina.

Projekt větrné elektrárny na moři Vineyard Wind se má stavět u jižního pobřeží Nantucketu ve státě Massachusetts, který je pro velrybu „dlouhodobě bezpečným útočištěm“.

„Dokud nebudou vyřazeny z provozu“

NOAA má síť organizací, které vyšetřují úmrtí velryb.

Mezi tyto organizace patří i Atlantic Marine Conservation Society, kterou před rokem 2021 tvořilo několik lidí, kteří se podle Linowesové angažovali v záchraně velryb.

Kolem roku 2021 se to změnilo a členové správní rady začali pracovat také pro společnost Equinor, která se zabývá větrnou energií.

Předseda správní rady Atlantické společnosti pro ochranu mořského prostředí Paul Tonna je hlavním lobbistou společnosti Equinor, uvedla paní Linowesová, zatímco členka správní rady Jennifer Dupontová je manažerkou pro strategické záležitosti životního prostředí ve společnosti Equinor.

„Přibližně polovina členů správní rady Atlantické společnosti pro ochranu mořského prostředí má zřejmě prospěch z rozvoje větrných elektráren na moři, a to je organizace, která je zodpovědná za vyšetřování úmrtí velryb, k nimž dochází u pobřeží New Yorku,“ řekla.

Deník Epoch Times se obrátil na Atlantickou společnost pro ochranu moří s žádostí o komentář.

V dopise společnosti BOEM z roku 2022 vyjádřil šéf oddělení chráněných druhů NOAA Sean Hayes znepokojení nad rozvojem výstavby větrných elektráren na moři a jejich potenciálem poškodit mořský život ve vodách jižní Nové Anglie, uvedla Linowesová.

Členové organizace Northwest Atlantic Marine Alliance pracují na mršině keporkaka na pláži Lido Beach na Long Islandu ve státě New York 31. ledna 2023. (Kena Betancur/AFP via Getty Images)

Mezi rizika, která pan Hayes vyjmenoval, patří zvýšený hluk, provoz plavidel, ničení biotopů a riziko zachycení, jakož i narušení zdroje potravy velryb.

Ačkoli lze rizika „do určitého stupně zmírnit“, „oceánografické dopady“ elektráren provozovaných po dobu třiceti let nelze zmírnit, „dokud nebudou vyřazeny z provozu“, uvedl pan Hayes.

Výzva k vyšetřování

Navzdory znepokojení, které vyjádřilo více vědců, jsou tyto obavy médii a ekologickými skupinami nadále označovány za dezinformace financované proropnými skupinami.

Začátkem tohoto roku vyzval republikánský kongresman Jeff Van Drew spolu s dalšími členy Vládní kontrolní úřad, aby prošetřil vliv rozvoje větrných elektráren na moři v New Jersey v souvislosti s prudkým nárůstem úmrtí mořských živočichů.

Pan Van Drew sdílel klip s prezidentem Trumpem na sociálních sítích a řekl, že počet velryb, které uvízly na pobřeží Atlantiku, je „historický“.

„Proč neprobíhá vyšetřování?“ ptal se Van Drew na sociálních sítích. „Žádné rozhořčení nad životním prostředím? Mainstreamová média mlčí?“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.