Zdenka Danková

31. 10. 2023

Bílé strašidelné figury na stromech, vlající ve větru, úšklebky a světélkující oči vydlabaných dýní, zářících do podzimní tmy, výkřiky strašidel – to vše doprovází původní keltský svátek, Halloween. Den 31. října byl vnímán jako hranice mezi dvěma hlavními periodami roku, létem a zimou.

Název vznikl pravděpodobně zkrácením anglického „All Hallows’ Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Má tedy vazbu na důležitý křesťanský svátek známý i jako Dušičky. V tento den, resp. večer, se pořádala dlouhá vigilie, během které se vzpomínalo na zemřelé mučedníky a světce, modlilo se k nim a přinášely se jim dary.

Tento svátek se uchoval především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii.

Bývala to původně oslava příchodu zimy a keltského Nového roku. Keltský rok začínal listopadem.

Podle toho, čemu Keltové věřili, je to zároveň den, kdy se objevuje most mezi světem mrtvých a živých. Věřili, že duše tak mohou na jednu noc přicházet zpět mezi živé nebo pozůstalé. Historie tohoto svátku sahá až do doby před naším letopočtem.

Svátek se původně v keltštině nazýval Samhain. Mnohé zvyky z původního Halloweenu se dochovaly podnes. Lidé před svými domy s úsměvem staví obdobu malých oltářů. K jejich vytvoření jsou používány dýně, místo ohňů se zapalují svíčky uvnitř kulaté hlavy vyřezané z dýně a její oči pak svítí do tmy.

Ke tradičním znakům Halloweenu – kromě vyřezávaných dýní nazývaných jack-o’-lantern se svíčkou – náleží také čarodějky, duchové, příšery, kostlivci, černé kočky, sovy, výři, oheň atd.

Převažují dvě typické barvy, kterými jsou oranžová a černá. Oranžová symbolizuje podzim a černá temnotu a smrt.

Děti se mohou obléci do strašidelných kostýmů a chodit od domu k domu na koledu. Recitují přitom tradiční pořekadlo „Trick or treat (Koledu, nebo něco provedu)“. A koledují o sladkosti.

V Americe se ono „provedu“ projevuje např. omalováváním automobilů, dveří, zubní pastou na dveřích a podobně.

„Temné kouty, výkřiky strašidel… Halloween je zpět!“ láká své čtenáře knihkupectví a nabízí ke koupi dekorace, masky, klobouky, barvy na obličej apod., aby si děti i dospělí svátek Halloween řádně užili.

Dospělí si třeba pustí filmový thriller nebo horor.

V českém kulturním prostředí nemusíme sahat daleko – Erbenova Kytice nabízí ke čtení dech beroucí horor v básni Svatební košile.

Halloweenská výzdoba na nádraží ve Františkově nad Ploučnicí. (Marie Čcheidzeová, Wikimedia Commons)