2. 11. 2023

Čínský režim „je určující hrozbou této generace“, říká ředitel FBI Christopher Wray.

Šéfové zpravodajských služeb aliance Five Eyes varovali, že špionážní operace komunistické Číny, včetně krádeží duševního vlastnictví v oblasti technologií a dalších obchodních tajemství, představují pro Západ významnou hrozbu, která „nemá obdoby v dějinách lidstva“.

V rozhovoru pro pořad CBS News „60 Minutes“ z 22. října se vedoucí představitelé zpravodajských služeb aliance Five Eyes podělili o své obavy z hrozeb ze strany Komunistické strany Číny (KS Číny), o to, co to znamená pro demokratické země, a také tím vyslali vzkaz Pekingu.

Aliance Five Eyes byla založena po druhé světové válce jako zpravodajská aliance zahrnující jednotlivé zpravodajské služby Austrálie, Kanady, Spojeného království, Spojených států a Nového Zélandu.

Čínský režim „je určující hrozbou této generace. … Neexistuje zde žádná jiná země, která by představovala širší a komplexnější hrozbu pro naše myšlenky, naše inovace, naši ekonomickou bezpečnost a nakonec i pro naši národní bezpečnost,“ uvedl ředitel FBI Christopher Wray.

Šéf FBI uvedl, že špionážní operace KS Číny lze pozorovat v mnoha oblastech, včetně zemědělství, letectví, biotechnologií, zdravotnictví, robotiky a akademického výzkumu. Krádeže technologií ze strany Pekingu se navíc neomezují pouze na velké podniky, jako jsou společnosti z žebříčku Fortune 100, ale zasahují i menší začínající firmy.

„Máme pravděpodobně něco kolem 2 000 aktivních vyšetřování, která se týkají snahy čínské vlády krást informace,“ řekl Wray.

„Bezprecedentní v historii lidstva“

Čínský režim používá ke svým špionážním operacím mnoho nástrojů, včetně hackerských útoků. Wray uvedl, že KS Číny má „zdaleka největší hackerský program na světě, větší než všechny ostatní velké země dohromady … ukradla více našich osobních a firemních dat než všechny velké i malé země dohromady“.

Americké ministerstvo zahraničí v září odhalilo, že hackeři napojení na KS Číny tajně prolomili tisíce e-mailových účtů amerických vládních agentur, což se dotklo například ministryně obchodu Giny Raimondo, velvyslance USA v Číně Nicholase Burnse a náměstka ministra zahraničí pro východní Asii Daniela Kritenbrinka.

Mike Burgess, ředitel Australské bezpečnostní zpravodajské organizace, zdůraznil, že rozsah špionážních aktivit KS Číny je „bezprecedentní“.

„Všechny země špehují. Naše země špehují. Všechny vlády mají potřebu být tajně informovány. Všechny země usilují o strategickou výhodu,“ řekl Burgess. „Ale chování, o kterém zde mluvíme, jde daleko za hranice tradiční špionáže. Takový rozsah krádeže nemá v dějinách lidstva obdoby. A to je důvod, proč na to upozorňujeme.“

Nápis proti kukuřičnému mlýnu v Grand Forks ve státě New York, který stojí poblíž 370 akrů, jež město nedávno připojilo k projektu. Mnozí obyvatelé si projekt ve městě nepřejí, protože majitel má údajně prostřednictvím předsedy společnosti vazby na Komunistickou stranu Číny. (Allan Stein/The Epoch Times)

Šéf kanadské zpravodajské služby David Vigneault hovořil v pořadu „60 minut“ o rizicích pro národní bezpečnost v souvislosti s nákupem pozemků nebo nemovitostí čínskými společnostmi, které se nacházejí v blízkosti citlivých a strategických oblastí v Kanadě a slouží ke špionážním operacím.

Wray uvedl, že čínské podniky se také pokoušely „získat podniky, pozemky, infrastrukturu … ve Spojených státech způsobem, který představuje obavy o národní bezpečnost“.

V roce 2022 spustili američtí představitelé poplach, když čínská zemědělská společnost a její dceřiná společnost Fufeng USA, která má vazby na KS Číny, koupila stovky akrů zemědělské půdy v Grand Forks v Severní Dakotě, poblíž letecké základny Grand Forks.

Od roku 2016 společnost Guanghui Energy Co. Ltd., vlastněná čínským miliardářem Sun Guangxinem, který je podle dostupných informací napojen na KS Číny, začala skupovat až 140 000 akrů zemědělské půdy v pohraničním městě Del Rio – v sousedství letecké základny Laughlin. Společnost uvedla, že pozemky využije k výstavbě větrných turbín.

Podle Kena McCalluma, generálního ředitele britské zpravodajské služby MI5, dochází ke krádežím ze strany KS Číny různými způsoby. Zaměstnanci společností, na které se čínští špioni zaměřují, jsou často manipulováni bez jejich vědomí.

„Viděli jsme například využívání profesních sítí k maskovanému a skrytému oslovování lidí ve Velké Británii, kteří mají bezpečnostní prověrku nebo pracují v zájmových technologických oblastech,“ řekl McCallum.

„V současné době jsme zaznamenali více než 20 000 příkladů takového skrytého přístupu k lidem ve Spojeném království, kteří mají informace, jež si čínský stát přeje získat,“ dodal.

Nadnárodní represe

Šéfové zpravodajských služeb uvedli, že hrozba ze strany KS Číny nespočívá pouze ve špionážních kampaních, ale zahrnuje také útoky na čínské disidenty žijící v zahraničí. Wray uvedl příklad snahy KS Číny zastrašit a potlačit amerického kandidáta do Kongresu, který kritizoval Peking.

„Původně se snažili zjistit, zda na kandidáta nenajdou nějakou špínu, která by jeho kandidaturu zmařila. A pak se pokusit tu špínu na kandidáta vymyslet, prostě fikci. A pak, když to nezabralo, se dokonce diskutovalo o tom, že kandidáta postihla strašlivá nehoda,“ řekl Wray.

To byl i případ Xionga Yana, veterána americké armády a uchazeče o křeslo v Kongresu v New Yorku. Ten se stal terčem útoku ČKS v březnu loňského roku, když se ucházel o demokratickou nominaci do Kongresu za obvod Long Island. Yan byl dlouhodobě terčem KS Číny kvůli své účasti jako studentský vůdce na protestech na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a kvůli pozdější podpoře prodemokratických protestů v Hongkongu.

Ministerstvo spravedlnosti obvinilo čínského agenta, který si najal soukromého detektiva v New Yorku, aby vyrobil politický skandál v naději, že podkope kampaň Xionga do Kongresu. Když se to nepodařilo, Lin povzbuzoval soukromého detektiva, aby Xiongovi fyzicky ublížil tím, že ho zbije nebo způsobí autonehodu.

Xiong Yan kandiduje do Kongresu v 10. newyorském kongresovém obvodu v New Yorku v červenci 2022. (Cai Rong/The Epoch Times)

Wray také připomněl operaci KS Číny „Hon na lišku„, jejímž cílem je pronásledování disidentů v zahraničí prostřednictvím taktiky obtěžování, zastrašování nebo vyhrožování jejich rodinným příslušníkům v Číně s cílem přimět tyto osoby k návratu do Číny a zahájení jejich trestního stíhání.

V červnu letošního roku odsoudil federální soud v Brooklynu tři osoby za zastrašování rodiny z New Jersey a za vyvíjení nátlaku, aby se vrátila do Číny.

„Ohrožení našeho způsobu života“

V souvislosti s rostoucími obavami z krádeží technologií ze strany KS Číny se 17. října v Kalifornii sešli vysocí představitelé zpravodajských služeb z aliance Five Eyes. Jednali s 15 vedoucími pracovníky ze Silicon Valley a Stanfordovy univerzity o bezprostřední hrozbě ze strany čínského režimu s cílem ochránit duševní vlastnictví příslušných společností.

Čínský špionážní program „ohrožuje náš způsob života v mnoha ohledech“, varoval Wray.

„První je, že když se mluví o krádeži inovací nebo duševního vlastnictví, není to jen problém Wall Street. Je to problém Main Street. Znamená to americká pracovní místa, americké rodiny, americké živobytí a totéž platí pro každou z našich pěti zemí, na které má tato krádež přímý dopad. Není to nějaký abstraktní pojem. Má to důsledky z masa a kostí, z kuchyňského stolu.“

Wray vzkazuje čínskému režimu, že pokud chce být „velkým národem, je načase, aby se tak začal chovat“.

Tento článek původně vyšel v rámci americké edice Epoch Times.