Oznámení přichází poté, co společnost varovala před „ značnými pochybnostmi“ o pokračování své činnosti.
Společnost WeWork, která se zabývá sdílením pracovních prostor, požádala ve Spojených státech a v Kanadě dne 6. listopadu o bankrotovou ochranu podle kapitoly 11. Toto podání se uskutečnilo jen několik měsíců poté, co společnost upozornila na „značné pochybnosti“ o tom, zda bude schopna v příštím roce pokračovat v činnosti.
Společnost WeWork byla založena v roce 2010. V době svého největšího rozmachu byla na soukromém trhu oceněna na 47 miliard dolarů. Společnost při podání žádosti o bankrot podle kapitoly 11 uvedla, že se jedná o součást „komplexní reorganizace, jejímž cílem je posílit kapitálovou strukturu a finanční výkonnost, a co nejlépe se připravit na budoucí úspěch“.
Podle prohlášení uzavřela společnost se sídlem v New Yorku dohodu o restrukturalizaci se „silnou podporou“ svých klíčových akcionářů, kteří představují přibližně 92 % držitelů zajištěných dluhopisů, s cílem „drasticky snížit“ svůj stávající financovaný dluh a urychlit proces restrukturalizace společnosti.
„Během tohoto období bude WeWork dále optimalizovat své portfolio pronájmů komerčních kanceláří, přičemž se zaměří na kontinuitu podnikání a poskytování nejlepších služeb pro své členy, protože se očekává, že globální operace budou pokračovat jako obvykle,“ uvedla firma.
Provozovatel co-workingových prostor dodal, že „má promyšlený plán maximalizace hodnoty pronájmu, který by měl společnosti zajistit provozní a finanční úspěch“.
V rámci pondělního podání žádosti bude společnost WeWork požadovat možnost ukončit pronájem některých, z velké části nefunkčních míst, uvedli představitelé společnosti.
Podle společnosti WeWork se vyhlášení bankrotu netýká poboček a licencí mimo Spojené státy a Kanadu.
Společnost WeWork celosvětově změnila kancelářský sektor díky svému obchodnímu modelu pronájmu sdílených kanceláří svým členům, který umožňuje profesionálům a lidem na volné noze pronajmout si pracovní prostor na různě dlouhou dobu.
Dopad Covidu a inflace na společnost
Nicméně od vstupu na burzu v říjnu 2021 se společnosti nedařilo dosáhnout zisku prostřednictvím společnosti typu SPAC a během pandemie covid-19 se potýkala s trendem práce z domova.
Mnoho jejích zákazníků, včetně začínajících a menších podniků, bylo navíc nuceno snížit své výdaje v souvislosti s prudce rostoucí inflací, což dále prohloubilo potíže společnosti WeWork.
Společnost podala návrh na bankrot poté, co její představitelé v srpnu varovali, že firma pravděpodobně nepřežije příštích 12 měsíců.
„V důsledku ztrát společnosti a předpokládané potřeby hotovosti, v kombinaci se zvýšeným odchodem jejích členů a současnou úrovní likvidity, existují značné pochybnosti o schopnosti společnosti pokračovat ve své činnosti,“ napsala firma ve své zprávě o výsledcích za druhé čtvrtletí.
Společnost WeWork rovněž vykázala ve druhém čtvrtletí čistou ztrátu ve výši 397 milionů dolarů, což je mírně méně než ve stejných třech měsících předchozího roku, kdy vykázala ztrátu ve výši 635 milionů dolarů, ale stále jde o významnou částku. Za prvních šest měsíců končících v červnu společnost vykázala čistou ztrátu 696 milionů dolarů, což znamená mírné zlepšení oproti čisté ztrátě 1,14 miliardy dolarů za stejné období v roce 2022.
Akcie společnosti WeWork se jen v tomto roce propadly zhruba o 98 %.
Navzdory vyhlášení bankrotu se David Tolley, generální ředitel společnosti WeWork, v pondělí vyjádřil pozitivně a uvedl, že provozovatel coworkingových prostor má „silné základy, dynamické podnikání a zářnou budoucnost“.
Společnost rovněž uvedla, že většina WeWork center zůstane v dohledné době otevřena a bude i nadále poskytovat služby stávajícím členům, prodejcům, partnerům a dalším zúčastněným stranám.
„Nyní nastal čas, abychom se posunuli vpřed tím, že se budeme agresivně zabývat našimi starými nájemními smlouvami a výrazně zlepšíme naši rozvahu. Definovali jsme novou kategorii práce a tyto kroky nám umožní zůstat světovým lídrem v oblasti flexibilní práce,“ řekl pan Tolley.
„Jsem velmi vděčný za podporu našich akcionářů, se kterými spolupracujeme na posílení naší kapitálové struktury a urychlení tohoto procesu prostřednictvím dohody o podpoře restrukturalizace,“ pokračoval. „Jsme i nadále odhodláni investovat do našich produktů, služeb a prvotřídního týmu zaměstnanců, abychom podpořili naši komunitu.“
Tento článek vyšel původně v rámci americké edice Epoch Times.