Juraj Skovajsa

7. 11. 2023

Řady Přísahy nedávno posílil exministr financí Vlastimil Tlustý, který se na dnešní tiskové konferenci spolu s Robertem Šlachtou vyjádřil k veřejným financím a navrhl řešení hnutí pro snížení schodku státního rozpočtu.

„Česká republika se díky současné a minulé vládě pohybuje po špatné vývojové trajektorii,“ uvedl Tlustý a sdělil výčet negativních dopadů na českou ekonomiku, kvůli kterým je potřeba rozpočet „okamžitě řešit“.

Avizoval, že jediný rozpočet, pro který by zvedli ruku, je takový, „ve kterém bude státní dluh snížen pod 100 miliard korun“, což dle něj představuje „rozumné hospodaření“.

Poté předestřel několik bodů, kterými by takového rozpočtu docílila Přísaha.

Prvním by byla „okamžitá a zásadní redukce subvencí, které stát poskytuje individuálním soukromým podnikatelským subjektům“. Dodal, že poskytování výhod v soukromé sféře navíc vytváří „nekalou soutěž“.

Druhým zdrojem úspor je dle Tlustého návrat k původní koncepci letectva Armády ČR, tj. pokračování v pronájmu gripenů. Dle jejich údajů by se odstoupením od nákupu amerických stíhaček F-35 a pokračováním pronájmu švédských letounů ušetřilo zhruba 100 miliard Kč.

K tomu Šlachta dodal: „Jako policista jsem měl radost, když nám stát koupil něco hezkého… Chápu vojáky, chápu naši armádu… Ale… Je to věc, kterou si v tento okamžik nemůžeme dovolit.“ Nevyloučil však jejich nákup za jiné ekonomické situace.

Tlustý dále sdělil, že pokud jde o daně, „v žádném případě bychom nesáhli k zvyšování daňové zátěže jak občanů, tak českých podniků“. Jako jedinou výjimku však uvedl zavedení nástroje, „který by umožňoval vyhodnocovat spekulativní, mimořádné, extrémní zisky některých firem, které zjevně zneužívají určitých složitých situací, jako byl covid nebo válečný konflikt“.

Vlastimil Tlustý a Robert Šlachta na tiskové konferenci Přísahy 7. 11. 2023. (Juraj Skovajsa / Epoch Times)

ERÚ

„Co nás vytočilo doběla… tak je drastické zvýšení regulované složky ceny energií,“ otevřel Šlachta další „kapitolu“.

Chce kvůli tomu podat oficiální připomínku k návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ). ERÚ navrhuje zvednout pro příští rok regulovanou složku elektrické energie pro domácnosti o 71 % a zhruba o 39 % u plynu. U firem pak ještě víc.

„Rozhodli jsme se, že se hnutí Přísaha zúčastní veřejného konzultačního procesu k tomuto dokumentu a podá oficiální připomínku k ERÚ za všechny občany a firmy, kterých se tento návrh ekonomicky a existenčně dotkne,“ sdělil dále Šlachta.

Návrh dle něj představuje také fatální ohrožení konkurenceschopnosti českého průmyslu. Navíc, zákon dle Šlachty ukládá ERÚ povinnost „kontrolovat přiměřenost poplatku za přenos a distribuci“.

Na to navázal Vlastimil Tlustý, který řekl, že dle jeho informací jsou ceny plynu v sousedních zemích daleko nižší: „Česká cena plynu vůči Slovensku a Polsku je dvojnásobná a vůči Maďarsku je trojnásobná. Z toho je přeci jasný argument, že to jde udělat lépe.“

Šlachta reagoval také na zprávy, že „premiér Fiala nakupoval v Německu“, které dal do paralely s naší energetikou.

„Mě to připadá, že Petr Fiala včera zjistil při nákupu v Německu, že jsou drahé potraviny a že ty potraviny jsou kvalitnější. A přitom dva roky my už jsme tam byli nakupovat a ukazovat to a srovnávat to. Petr Fiala to zjistil včera, což si myslím, že jsme na tom i v energii,“ komentoval lídr Přísahy.

Související témata