Rozkolísání mezinárodního řádu je patrné téměř všude, probouzejí se zamrzlé konflikty například na Kavkaze, znepokojující jsou i vojenské převraty v Africe. V projevu na konferenci Diplomacie a bezpečnost v Černínském paláci to dnes řekl prezident Petr Pavel. Hlava státu považuje také za zásadní pokračovat v podpoře Ukrajiny ve všech oblastech. Případný úspěch Ruska by byl naším společným neúspěchem, uvedl.
„Existující konflikty se stále prohlubují a přibývají i nové,“ řekl Pavel. K obavám podle něj vedou rostoucí sebevědomí a asertivita revizionistických mocností i teroristických organizací, polarizace uvnitř společností, překotný technologický rozvoj, dezinformační vlny, křehkost mezinárodního, hospodářského i právního modelu nebo obavy z dopadů přicházející klimatické krize.
Rusko podle prezidenta není ani zdaleka na Ukrajině poraženo. Je podle něj potřeba pokračovat v podpoře napadené země ve všech oblastech. Je to klíčové pro Evropu i pro mír a stabilitu v celém světě, míní. Za nutné považuje zabránit tomu, aby se ruská imperiální politika stala zdrojem inspirace pro možné následovatele.
„Nejde totiž jen o Ukrajinu. Rozkolísání mezinárodního řádu je patrné téměř všude. Probouzejí se zamrzlé konflikty například na Kavkaze, stále větší znepokojení způsobuje vlna vojenských převratů v afrických zemích, především v Sahelu. Výbušný potenciál současné krize na Blízkém východě, kterou vyvolal barbarský útok Hamásu na Izrael, je pak zřejmý nadevše,“ řekl prezident.
Jedním z nástrojů pro zajištění bezpečnosti musí podle Pavla zůstat diplomacie. Řekl, že vždycky musí předcházet vojenskému řešení. Prezident také považuje za důležité posilovat zejména takové vazby, které sníží závislost na nespolehlivých partnerech a pomohou k návratu na technologickou špičku.
„Také v případě sílící krize na Blízkém východě je role diplomacie nezastupitelná. Odsuzujme jakékoli projevy barbarského násilí na civilistech a agresi v principu, zdůrazňujme naše jasná východiska a pevné hodnotové postoje, pragmaticky kultivujme bilaterální vztahy, přispívejme k tomu, aby se konflikt nerozšířil a pomáhejme hledat řešení vedoucí k mírovému soužití,“ řekl Pavel.
Česká diplomacie musí být podle hlavy státu aktivní i v zemích globálního Jihu, které jsou v mnoha ohledech zranitelné. Jejich nestabilita či příklon ke globálním autoritářským aktérům představují reálnou bezpečnostní hrozbu, míní. „Opakovaně jsem zdůrazňoval, že jsme řadu zemí zejména v Africe zbytečně ponechali napospas ruskému a čínskému vlivu a nenabídli jsme jim přitažlivou alternativu. Vítám, že se Česko snaží vrátit na ztracené pozice a nabízet férová partnerství,“ poznamenal Pavel. Na zhruba týdenní návštěvě subsaharské Afriky je aktuálně premiér Petr Fiala (ODS). Doprovázejí ho zástupci českých firem.