Čínský prezident a generální tajemník Komunistické strany Číny (KS Číny) Si Ťin-pching se tento týden setká v San Francisku se svým americkým protějškem Joe Bidenem v rámci summitu APEC. Protestů proti jeho přítomnosti se podle slov organizátorů zúčastní kolem stovky lidskoprávních skupin.
Vůdce čínského režimu navštíví město od 14. do 17. listopadu. Kromě střetnutí s americkým prezidentem Joe Bidenem se zúčastní summitu Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC), oznámilo 10. listopadu čínské ministerstvo zahraničních věcí. Půjde o první návštěvu Siho ve Spojených státech po šesti letech.
Ve stejnou dobu se do San Franciska chystá kolem stovky amerických lidskoprávních organizací. Podle nich půjde o největší protesty proti KS Číny a Si Ťin-pchingovi mimo území Číny.
Už 7. listopadu vydalo 59 lidskoprávních skupin otevřený dopis, v němž vyzvalo Bidena, aby během rozhovoru se Sim upřednostnil otázky lidských práv. Požadovali propuštění vězňů svědomí, jako jsou Pcheng Li-fa, Sü č‘-jung nebo Jimmy Lai, a naléhají na režim v Pekingu, aby přestal porušovat lidská práva a unášet čínské občany.
Ťie Li-ťien, vedoucí protikomunistických aktivit v Los Angeles a předseda Čínského demokratického národního spojeného ústředí, se 10. listopadu svěřil The Epoch Times se svými plány: „Informace, které jsme obdrželi, jsou, že Si Ťin-pching by mohl dorazit do San Franciska večer 14. listopadu. Několik hlavních cest a silnic na mezinárodní letiště v San Francisku již bylo v těchto několika dnech dočasně kontrolováno.“
Videa na sociálních sítích ukazují, že všichni bezdomovci byli vyklizeni z ulic poblíž čínského konzulátu v San Francisku, zatímco byly postaveny dva metry vysoké ploty, které mají demonstrantům zabránit dostat se do ulic.
„Je velmi pravděpodobné, že tudy Si Ťin-pching projede. Pokud bude příležitost, jsme připraveni zastavit speciální vozidlo Si Ťin-pchinga, abychom ukázali náš nejsilnější protest. Protože mnoho stěžovatelů, včetně takových jako já, utrpělo ztrátu rodinných příslušníků a rodin, které byly zničeny porušováním lidských práv, a jsme velice naštvaní. Nevítáme návštěvy porušovatelů lidských práv ve Spojených státech. Myslím si, že jde o zradu lidských práv a diskreditaci demokratického a svobodného systému,“ vyslovil se Ťie Li-ťien.
V Los Angeles, které leží necelých šest hodin cesty autem od San Frasciska, uspořádaly různé antikomunistické skupiny 11. listopadu tiskovou konferenci na protest proti tyranii KS Číny a návštěvě čínského vůdce ve Spojených státech.
„14. listopadu uspořádáme tiskovou konferenci v angličtině, na které vyzveme Číňany po celé Číně ke vzpouře, a také podepíšeme veřejné odsouzení Si Ťin-pchinga,“ podotýká Ťie Li-ťien.
„Bude to největší zámořský protest proti KS Číny. Nejen lidé z Los Angeles a San Franciska, ale také z New Yorku, Washingtonu D.C., Seattlu, Denveru, Chicaga a dalších míst sem jeden po druhém přicházejí protestovat. Je to asi stovka skupin a organizací,“ řekl Jie.
Kromě uskupení, která tvoří Číňané žijící v USA, se do protestů zapojí i demokratické a lidskoprávní skupiny pro Tibet, Hongkong, Vietnam, Myanmar, Filipíny a další oblasti.
Čchen Čchuang-čchuang, výkonný ředitel Národního výboru Čínské demokratické strany v New Yorku, řekl The Epoch Times: „Pokaždé, když Si Ťin-pching přijel do Spojených států, byl jsem tam protestovat. Tentokrát jsou požadavky, aby Si Ťin-pching odstoupil, aby odstoupila komunistická strana a propustili některé politické vězně.“
Aktivista říká, že letos má kromě uvedeného také zvláštní požadavek, a to odsoudit kampaň na zabíjení psů, kterou Si Ťin-pching v Číně spustil.
Čínské konzuláty platí krajanům za vítání Siho
Screenshoty online příspěvků ukazují, že čínské konzuláty v San Francisku a Los Angeles vyzývají čínské organizace ve Spojených státech, jako jsou asociace absolventů čínských univerzit a asociace čínských studentů a učenců, aby se zapojily do aktivit na přivítání Si Ťin-pchinga, přičemž konzuláty hradí veškerou dopravu a ubytování.
„Nejen v Los Angeles a San Francisku, říká se, že i oni (čínský konzulát) v New Yorku také organizují lidi, aby přiletěli, aby přivítali Siho. Samozřejmě za ně platí KS Číny, kdo by jinak něco takového dělal?“ líčí Čchen.
„Jsme velmi zkušení v protestech. Protože máme hodně lidí, co demonstrují, musí pokaždé naverbovat nějaké lidi, aby proti nám bojovali. Hlavním účelem je dát tomu divadlu iluzi velikosti. Když pořídí snímky, ukáží, že existují nejen ti, kteří se staví proti Simu, ale i lidé, kteří Si Ťin-pchinga vítají. Pak už natočí jen dav, který sami zorganizovali,“ popisuje Čchen.
Šeng Süe, čínská spisovatelka žijící v Kanadě, řekla The Epoch Times: „Pronásledování lidských práv v Číně dosáhlo bezprecedentní úrovně. Různé skupiny požádaly Bidena, aby diskutoval o otázkách lidských práv, až se se Si Ťin-pchingem setká. To vytváří na Bidena tlak a pro Si Ťin-pchinga je to samozřejmě potenciální hrozba.“
„Věřím, že Si Ťin-pchinga na tomto summitu čekají velmi nadšené protesty. To samo o sobě bude zlatým hřebem této události.“
Článek byl původně vydán americkou redakcí The Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.