Epoch Inspirace

18. 11. 2023

Bouřky s obrovským nábojem, gigantický mrak nad sopkou, neuvěřitelné ledové sochy a mnohem víc –letošní finalisté soutěže o nejlepší fotografie počasí roku 2023 představují na svých úchvatných snímcích nejpozoruhodnější snímky meteorologických jevů na světě.

Do osmého ročníku této soutěže, kterou každoročně pořádá Královská meteorologická společnost, se dostalo 25 snímků z 94 zemí.

Dokonalý mrak

Francisco Negroni z Chile získal hlavní cenu za snímek „Dokonalý mrak“, který zachycuje obrovský lentikulární mrak obklopující kráter sopky Villarrica – jedné z nejaktivnějších chilských sopek.

Pro zachycení tohoto výjimečného okamžiku strávil pan Negroni 10 dní tábořením v blízkosti nestabilního horského masivu. Výsledná fotografie kontrastuje ohnivě žhavou lávu s bílým sněhem, zatímco mraky připomínající létající talíře jsou úžasně prosvětlené.

„Myslím, že je to jedna z mých nejpěknějších fotografií,“ řekl pan Negroni, který snímek pořídil fotoaparátem Nikon D610.

Na oceněném snímku je také vidět „rotace Země: hvězdy se jeví jako šmouhy, protože jejich poloha na obloze se během dlouhé expozice posunula“, uvádí se v tiskové zprávě.

Součástí soutěže o nejlepšího fotografa počasí roku 2023 je také kategorie chytrých telefonů, kterou pořádá britská Královská meteorologická společnost. V této kategorii zvítězil snímek pořízený telefonem Samsung S23, který porotci ocenili za „dramaturgii a kvalitu“.

Odvaha v bouři

„Člověka by zajímalo, co se mu honilo hlavou, když tam tak stál,“ řekl pan Irwig o svém obraze „Odvaha v bouři“.

Titul Mladý fotograf meteorologických jevů roku získal sedmnáctiletý Jamie McBean, který za svou fotografii neobvyklých mraků nad plážovými chatami v britském Kentu získal štědrou finanční odměnu a dvoustranu v časopise. Začínající fotograf se chopil fotoaparátu při západu slunce po silné bouřce a zachytil neuvěřitelnou scénu.

V kategorii Hlasování veřejnosti hlasovalo více než 9 000 lidí z celého světa. Podle organizátorů soutěže se „jasným vítězem“ stal Fernando Braga za svou elektrizující fotografii blesku rámujícího ikonickou sochu Krista Vykupitele v brazilském Rio De Janeiru.

O svém zážitku z pořízení vítězného snímku „Boží moc“ pan Braga řekl: „Tento večer byl pro mě prostě nezapomenutelný. Jako by se mi splnil sen.“

Podle Liz Bentleyové, výkonné ředitelky Královské meteorologické společnosti, byly přihlášené práce tak „rozmanité a kvalitní“, že porotci neměli snadné rozhodování.

„Jsme potěšeni výsledky, které ukazují schopnost světového klimatu být krásné i ničivé, klidné i silné,“ řekla paní Bentleyová.

Další vítězné snímky si můžete prohlédnout níže:

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články