Emma Ha

19. 11. 2023

V dnešním rychlém světě, kde se zdá, že výdaje neustále rostou, se mnoho rodin rozhoduje pro tradičnější přístup ke správě svých financí.

Údaje například ze zprávy amerického Úřadu pro sčítání lidu „America’s Families and Living Arrangements“ z roku 2022 ukazují, že méně než čtvrtina (24 %) dětí mladších 15 let v rodinách s partnery opačného pohlaví měla v roce 2022 matku v domácnosti a pouze 1 % dětí mělo otce v domácnosti.

Život s jedním příjmem je nejen praktický, ale může také podpořit finanční stabilitu a spokojenější život. Jak tedy žít z jednoho příjmu? V tomto článku se seznámíme s řadou tipů pro úsporný život, které vám umožní prosperovat, zatímco žijete pod poměry.

Jak žít z jednoho příjmu

1. Rozpočet pro finanční stabilitu

Život s jedním příjmem začíná správným sestavením rozpočtu. Cesta k finanční jistotě zahrnuje tyto tři základní kroky, které vám umožní sledovat vaše příjmy, výdaje a spořicí cíle a pomohou vám udržet si kontrolu nad vašimi financemi.

 • Krok 1: Vytvoření rozpočtu

Začněte tím, že sepíšete své zdroje příjmů, jako je plat nebo jakékoli další příjmy. Poté uveďte všechny své výdaje, které zahrnují fixní náklady, jako je nájemné nebo hypotéka, služby a pojištění, a variabilní výdaje, jako jsou potraviny, zábava a doprava.

 • Krok 2: Roztřídění a stanovení priorit

Rozdělte své výdaje na základní (např. bydlení, jídlo, služby) a vedlejší (např. stravování, zábava). Upřednostněte základní výdaje a část svých příjmů věnujte na úspory a splácení dluhů.

 • Krok 3: Sledování výdajů

Pravidelně sledujte své výdaje, abyste se ujistili, že se držíte svého rozpočtu. K usnadnění tohoto procesu používejte aplikace pro sestavování rozpočtu nebo tabulky.

2. Žijte pod své poměry

Menší výdaje než příjmy umožňují finanční flexibilitu potřebnou pro spoření a investování do budoucnosti. Dosažení této rovnováhy s sebou může přinášet omezení nepodstatných výdajů.

Vyhněte se také inflaci životního stylu. Když se váš příjem zvýší, odolejte nutkání okamžitě rozšířit své výdaje. Místo toho zvažte spoření nebo investování přebytečných příjmů.

3. Vytvořte si fond pro případ nouze

Vytvoření pohotovostního fondu na pokrytí neočekávaných výdajů je nezbytné. Chrání vás před zadlužením v případě nečekaných výdajů.

 • Stanovte si cíl: Snažte se na snadno dostupném spořicím účtu ušetřit alespoň tři až šest měsíčních životních nákladů. Tento fond vám poskytne záchrannou síť pro případ nepředvídaných mimořádných událostí, jako jsou účty za lékařskou péči nebo opravu auta.
 • Automatizace úspor: Nastavte si automatické převody do pohotovostního fondu pokaždé, když obdržíte výplatu.

4. Stanovte si prioritu snižování dluhu

Zaměření se na splácení dluhů, zejména dluhů s vysokým úrokem, jako jsou kreditní karty, vám může ušetřit značnou částku na úrocích.

Začněte tím, že upřednostníte dluhy s vysokým úrokem a zvolíte strategii splácení přizpůsobenou vaší finanční situaci. Metoda sněhové koule se zaměřuje na splácení nejmenších dluhů jako první, zatímco lavinová metoda se zaměřuje na dluhy s nejvyšším úrokem.

5. Šetřete a investujte, i když žijete z jednoho příjmu

Část svých příjmů vyčleňte na spoření a investice předtím, než začnete vynakládat prostředky na jiné výdaje. Automatizujte příspěvky na spořicí nebo investiční účty, abyste zajistili konzistentnost.

6. Nakupujte úsporně

Před nákupem proveďte důkladný průzkum cen, porovnejte možnosti a prozkoumejte dostupné slevy, kupony a nabídky cashbacku.

7. Kvalita nad kvantitou

Investice do kvalitních předmětů s dlouhou životností se může zdát zpočátku dražší, ale může přinést úspory díky snížení četnosti výměn.

 • Před nákupem zhodnoťte kvalitu a trvanlivost výrobku.
 • Vyčleňte více prostředků na základní položky, jako jsou matrace, spotřebiče a nábytek, protože jsou náročné na používání a měly by dlouho vydržet.
 • Vyklízení a prodej starých věcí, které již nepotřebujete, může nejen vytvořit další obytný prostor, ale také zajistit další peníze.

8. Vyhněte se impulzivním nákupům

Při impulzivních nákupech používejte strategii „počkejte“. Vyčkejte po předem stanovenou dobu, například tři až pět dní. Pokud touha přetrvává, nákup zvažte a zároveň zvažte jeho výhody a nevýhody.

9. Plánování jídla a omezení plýtvání potravinami

 • Naplánujte si jídlo na celý týden, připravte si nákupní seznam a držte se ho, abyste omezili impulzivní výdaje za potraviny.
 • Příprava jídla doma a nošení obědů do práce může přinést značné úspory ve srovnání s častým stravováním mimo domov.
 • Příprava pokrmů od základu, namísto spoléhání se na balené nebo zpracované potraviny, nejen snižuje náklady, ale také podporuje zdravější stravovací návyky.
 • Kreativně využijte zbytky jídla. Zbytky jídla použijte na oběd na další den nebo je zakomponujte do nových pokrmů.

10. Naučte se kutilské dovednosti

 • Rozvíjejte základní kutilské dovednosti v oblasti domácích oprav, šití a řemeslných prací, abyste ušetřili peníze za služby a výrobky.
 • Začněte s jednoduchými projekty a postupně řešte složitější úkoly pomocí online výukových programů a videí. Rozhodněte se pro kutilské renovace a opravy v domácnosti a vyrábějte domácí dekorace nebo znovu použijte stávající předměty, abyste levně osvěžili svůj obytný prostor.

11. Směnný obchod a výměna služeb

Spolupracujte s přáteli a sousedy a vyměňujte si dovednosti a služby, místo abyste za ně platili.

12. Ruční práce a „udělej si sám“ oděvy pro děti

Oblečte své děti do oblečení z ruky od sourozenců a jiných rodin v sousedství. Můžete také děti zapojit do projektů „udělej si sám“ s použitím vlastních oděvů.

13. Alternativní doprava

Pokud je to možné, sdílejte auto s rodinnými příslušníky, používejte veřejnou dopravu, jezděte na kole nebo choďte pěšky, abyste výrazně snížili výdaje za auto.

14. Pořiďte si vlastní zahrádku

 • Pěstování na vlastní zahradě je jedním z nejpřínosnějších a nejúspornějších způsobů úsporného životního stylu. Pěstování vlastního ovoce, zeleniny a bylinek může výrazně snížit vaše výdaje za potraviny, a zároveň vám poskytnout čerstvé a výživné potraviny na dosah ruky.
 • Zahradničení v kontejnerech je ideálním řešením pro omezený prostor, přičemž je nezbytné zajistit dobrou drenáž. Vyberte si nádoby a zeleninu vhodnou pro malé prostory, jako jsou cherry rajčata, papriky, bylinky, salát, ředkvičky a zelená cibule.

15. Spokojenost a vděčnost

Rozvíjení spokojeného a vděčného myšlení může pomoci snížit touhu po nadměrném utrácení. Spokojenost je umění najít naplnění a uspokojení v tom, co už máte. Vděčnost je vyjádření vděčnosti za lidi, věci a zážitky, které přinášejí do vašeho života radost a smysl.

Chcete-li být spokojení a vděční, můžete začít tím, že si zjednodušíte život tím, že se zbavíte věcí a zaměříte se na to, na čem skutečně záleží, což může vést ke spokojenějšímu životu. Méně může být skutečně více, pokud jde o majetek.

Neváhejte vyjádřit vděčnost lidem, kteří pozitivně ovlivnili váš život. Ať už se jedná o srdečné poděkování nebo upřímné ústní poděkování, sdílení vděčnosti posiluje vztahy s ostatními.

Spokojenost a vděčnost často vzkvétají, když žijete v přítomném okamžiku. Buďte pozorní tady a teď a vychutnávejte si maličkosti, které dělají život krásným.

16. Zapojte se do nízkonákladových koníčků a aktivit

Objevte štěstí a naplnění v nákladově efektivních nebo doplňkových zálibách a aktivitách, jako je turistika, četba, dobrovolnictví nebo zapojení do místních klubů a komunit, abyste mohli sdílet znalosti a zkušenosti s ostatními.

Mezi nápady na rodinnou zábavu patří procházky v přírodě, pikniky v místním parku, návštěvy knihovny, projížďky na kole, dny v muzeu, stolní hry a hlavolamy.

Můžete si také připravit domácí popcorn na rodinný filmový večer nebo pozorování hvězd, abyste se dozvěděli něco o souhvězdích, nebo se podívat do místního kalendáře na bezplatné nebo levné akce, jako jsou festivaly, farmářské trhy a koncerty.

Povzbuzujte své děti, aby přispívaly komunitě dobrovolnou prací v místních charitativních organizacích nebo na komunitních akcích. Je to cenná lekce empatie a laskavosti.

Tyto cenově výhodné rodinné aktivity mohou vytvořit trvalé vzpomínky a posílit rodinné vazby, aniž by zatížily váš rozpočet.

Závěrečné myšlenky o tom, jak žít z jednoho příjmu

Dodržováním těchto rad a konzervativním přístupem k osobním financím můžete vést život bez dluhů, finančně zabezpečený a užívat si prostých radostí, které nabízí.

Nezapomeňte, že nejlepší tipy pro úsporný život jsou ty, které odpovídají vašim jedinečným finančním cílům a životnímu stylu. Pro dosažení dlouhodobého finančního úspěchu je nezbytné přizpůsobit tyto strategie své situaci a prioritám.

Závěrem lze říci, že žít pod své možnosti, šetřit, sestavovat rozpočet, spořit a investovat je nejen praktické, ale také posilující.

Život s jedním příjmem je jednodušší a dosažitelnější s přístupem „dokážu to“ a oceněním pokroku, kterého dosáhnete při práci na svých finančních cílech. Zapojte do této cesty celou svou rodinu a díky tomuto životnímu stylu můžete vytvořit domácnost, která si cení charakteru více než zboží.

The Epoch Times copyright © 2023. Vyjádřené názory jsou názory autorů. Jsou určeny pouze pro obecné informační účely a neměly by být vykládány ani interpretovány jako doporučení nebo nabádání. Epoch Times neposkytuje investiční, daňové, právní, finanční, majetkové ani jiné poradenství v oblasti osobních financí. Epoch Times nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo aktuálnost poskytovaných informací.

Tento článek vyšel původně v rámci americké edice Epoch Times.