Ondřej Horecký

20. 11. 2023

Maorům z Nového Zélandu se povedl husarský kousek. Přinutili propalestinské demonstranty přesunout svůj protest poté, co si nahlášené místo protestu zabrali k vlastní proizraelské demonstraci. Její součástí byl i tradiční válečný tanec haka, který má zastrašit nepřítele a zároveň posílit odvahu tančících bojovníků.

Tak jako řadu jiných měst ve světě i Nový Zéland a Austrálii trápí masové propalestinské protesty, které nezřídka projevují podporu Hamásu a/nebo odsuzují Izrael.

Lidem z evangelické církve Destiny Church New Zealand, která sdružuje převážně domorodé obyvatele novozélandských měst, se podařilo v ukázce podpory Izraeli nejdříve přesunout propalestinskou demonstraci na Novém Zélandu, což je samo o sobě celosvětově unikátní věc.

O víkendu pak přijeli podpořit Izrael i do australského Brisbane. Ani tam se pořadatelé propalestinského protestu neodvážili na předem ohlášené místo demonstrace dorazit a raději se dobrovolně přesunuli jinam.

„Naši lidé jsou známí jako válečníci. Myslím si, že [demonstranti] vědí, že nejsme žádná banda měkkotů. Je tu pár pořádných chlapů s pestrou minulostí. Popravdě řečeno, věří v bibli, v křesťanství, v Ježíše, ale ani se nebojí jít do konfliktu,“ řekl jeden z přítomných aktivistů.

Aktivisté z novozélandské Destiny Church, která je mimo jiné známa hlásáním tradiční morálky a svými protesty proti lockdownům a proticovidovým opatřením, na akci zatančili tradiční domorodý tanec haka, zpívali a mávali izraelskými vlajkami.

V rozhovoru z akce pro kanál RebelNews vyslovili názor, že Izrael má podle bible na své území historické právo a Izraelci jsou tam tedy domorodými obyvateli. Do Austrálie přijeli podpořit „to, co je správné“, uvedl vůdce církve Brian Tamaki.

Související:

Související témata