Juraj Skovajsa

21. 11. 2023

Antisemitismem Česko zatím netrpí. Odsouzení útoku Hamásu zaznělo napříč politickým spektrem, pro-palestinské demonstrace jsou malé a bez vážnějších incidentů a Židovská obec hodnotí celkovou situaci jako „relativně velmi dobrou“.

Jednotky Hamásu zaútočily na Izrael jen pár dní před plánovanou návštěvou Česka izraelským premiérem Benjaminem Netanajahuem, kdy se měl mimo jiné setkat s prezidentem Petrem Pavlem.

Český prezident odsoudil útoky ze 7. října krátce poté, co se v médiích objevily první zprávy: „Útok vedený z pásma Gazy je odsouzeníhodný teroristický čin vůči Státu Izrael a civilnímu obyvatelstvu. Raketové útoky a pronikání komand Hamasu do Izraele zablokuje jakékoliv snahy o mírové řešení palestinsko-izraelského konfliktu na dlouhou dobu. Tato agresivní akce nutně vyvolá tvrdou a oprávněnou reakci Izraele, která přinese mnoho obětí. Cesta k urovnání jakéhokoliv problému nevede přes agresivní ozbrojené akce, ale je třeba ji hledat u jednacího stolu s velkou dávkou dobré vůle.“

O několik týdnů později tento bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR zveřejnil na platformě X video, kde antisemitismus rázně odmítl. „Antisemitismus nemůžeme tolerovat. Evropa by v tom měla jít příkladem,“ napsal v doprovodném textu k videu.

V samotném videu pak sdělil: „V posledních dnech se ve světě a Evropě množí výhrůžky a útoky proti Židům. Jakékoliv projevy antisemitismu je třeba důsledně odsoudit, zastavit a zločiny potrestat. Nenávist proti druhému etniku nebo jakémukoliv náboženství nemůžeme tolerovat. Stejně jako nemůžeme tolerovat nárůst antisemitismu. Není možné být tolerantní k netolerantním. Nenávist není možné schovávat za svobodu nebo pouze jiný názor. Evropa by v tomto měla jít příkladem, protože máme za sebou historii, která nás měla dostatečně poučit. Věřím, že tato historická zkušenost, soudnost a schopnost racionálně posuzovat situaci nám umožní se těmto trendům vyhnout.“

Opakovaně prokázal podporu Izraeli ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

„Rozhodně odsuzujeme infiltraci teroristů do Izraele přes hranice Gazy a masivní raketové útoky, které byly dnes ráno z Gazy na Izrael zahájeny. Jedná se o nepřijatelnou eskalaci!“ uvedl jeho resort na X několik hodin po útocích, zatímco sám sdělil: „Nedokážu ani slovy vyjádřit své rozhořčení, smutek a zklamání nad událostmi v Izraeli. Jsem znechucen teroristickými útoky na Izrael. Důrazně odsuzuji takové barbarské chování! Stojím za Izraelem a jeho právem na sebeobranu v takto těžké chvíli.“

Dalšího dne si telefonoval s jeho izraelským protějškem Eli Cohenem a 10. října navštívil Izrael jako první zahraniční vládní představitel po útocích.

I poté Lipavský několikrát Izreal podpořil, včetně vyjádření zklamání nad OSN.

„Valné shromáždění OSN nebylo schopné schválit větu, ze Hamás je teroristická organizace. A to byl ten důvod, proč jsem rozhodl, že Česko bude proti rezoluci. Hamás je teroristická organizace a nedokážu si představit, že se s ní na něčem dohodneme. Česko stojí za Izraelem,“ sdělil na X poté, co Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, která sice vyzývá k „okamžitému a trvalému humanitárnímu příměří vedoucímu k zastavení nepřátelských akcí mezi Izraelem a Hamásem“, avšak neodsoudila Hamás.

Česká ministryně obrany v reakci na OSN vyzvala na X k vystoupení z této mezinárodní organizace: „Stydím se za OSN. Dle mého názoru – nemá ČR – v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme.“

Podporu Izraeli vyjádřil v den útoku Hamásu i premiér Petr Fiala (ODS): „Odsuzuji teroristické útoky na Izrael. Myslím na nevinné oběti násilí a přeji izraelským přátelům co nejrychlejší zvládnutí situace a naplnění jejich ambicí žít v míru a bezpečí. Česká republika v tomto úsilí vždy plně stála a bude stát za Izraelem.“

Skoro měsíc od útoku, odvolávajíc se na interní vojenské informace, adresoval současný náčelník GŠ AČR Karel Řehka v rozhovoru pro Českou televizi na stranu podporovatelů Hamásu tvrdá slova: „To je opravdu boj s čistým zlem. To není žádná ideologická válka, to není o náboženství… Tam se děly tak strašné věci, které ti Izraelci ani nezveřejňují, že ani nemůžou s ohledem na ty rodiny a podobně. Věci typu, kde prostě máte spoutaný rodiče a před jejich očima řežou dítěti hlavu nebo končetiny, kde prostě novorozence pečou v troubě a další a další věci. To je prostě strašný. A představa, že nám tady v Evropě kráčí v ulicích lidi, kteří tomu dávají podporu a my na to koukáme… Jako, probuďme se!“

Hamás odsoudily všechny parlamentní strany, či jejich nejvyšší představitelé.

Více než 30 předních představitelů povětšinou pražských vysokých škol podepsalo výzvu pro kompetentní instituce a vedení fakult a kateder, aby nedovolily rozšíření antisemitismu v akademické půdě. Jeho projevy se podle nich začaly objevovat i na vysokých školách v Česku.

Demonstrace vyzývající k příměří a podpoře Palestinců (ne Hamásu), jsou malého rozsahu a vážnější incidenty se zatím nestaly.

Nicméně Policie ČR přijala několik opatření. Několik dní po útoku Hamásu sdělil mluvčí Policie Ondřej Moravčík pro Epoch Times: „Od počátku současně probíhající fáze konfliktu mezi Izraelem a Palestinou (hnutím Hamás) jsme přijali opatření, které spočívá ve zvýšeném dohledu nad bezpečností v bezprostředním okolí židovských objektů a významných budov. Součástí je i intenzivní komunikace se zástupci a správci těchto objektů a aktualizování komunikačních kanálů. Policisté se také zaměřují na oblasti se zvýšenou koncentrací osob, což je standardem v podobných situacích. Dále pak pečlivě sledujeme mezinárodní dění, spolupracujeme se zahraničními partnery a s dalšími bezpečnostními sbory si předáváme informace ohledně potenciálních hrozeb. Naši analytici sledují sociální sítě a další komunikační platformy a vyhodnocují míry rizika – případně výzvy – které by mohly být způsobilé naplnit skutkovou podstatu některého (primárně nenávistných) z trestných činů.“

Spolupráci s Policií ČR potvrdila i mluvčí izraelské ambasády v Praze Petra Mohylová: „Dobře známe a chápeme obavy, které Izraelci a Židé v těchto dnech zažívají. Spolupracujeme s místními policejními složkami, abychom se podělili o to, co víme, a abychom společně zajistili co nejlepší ochranu lidí tady.“

Předseda Židovské obce v Praze František Bányai dnes v telefonickém rozhovoru pro Epoch Times sdělil, že v České republice nedošlo (od útoku Hamásu ze 7. 10.) k žádnému fyzickému útoku na Židy, nicméně odhaduje, že online antisemitismus vzrostl asi o 400 %. Celkovou situaci vidí jako „relativně velmi dobrou“. Pro bližší informace o antisemitismu týkající se minulých let odkázal na výroční zprávy o antisemitismu v České republice.

Přečtěte si také

Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky
Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky

Premiér Petr Fiala, ministr Martin Kupka a prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn dnes oznámili, že budou aktivně usilovat o revizi evropské politiky pro automobily na úrovni ministrů i europarlamentu.

Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky
Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky

Chronický únavový syndrom (CFS) je komplexní a invalidizující onemocnění, které způsobuje extrémní fyzickou a psychickou únavu, trvající nejméně šest měsíců, a které častěji postihuje ženy než muže.

Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU
Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU

Dodávky plynu do Evropy se na přelomu roku ztenčí. Jeden z analytiků očekává, že s ukončením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ceny tohoto paliva porostou.

Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování
Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování

Hongkongští novináři Chung Pui-kuen a Patrick Lam byli odsouzeni za publikaci „podněcujících“ článků. Jejich případ vyvolal obavy o svobodu médií v Hongkongu pod čínským komunistickým režimem.

Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?
Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?

Podle průzkumů se stále více mladých žen posouvá k levici a odklání od tradičních hodnot, jako je manželství, rodina a náboženství. Tento trend výrazně ovlivňuje politickou i kulturní scénu.