Matthew Lysiak

21. 11. 2023

Kdysi šlo o doménu hrstky nadšenců, okrajových zdravotních skupin a konspiračních teoretiků. Dnes se syrové mléko stává ve Spojených státech oblíbeným u stále se rozrůstajícího segmentu společnosti.

Prodej nepasterizovaného mléka je dnes legalizovaný ve 29 státech USA. Předpisy se liší stát od státu, přičemž produkt lze někde kupovat jen přímo z farmy, zatímco v některých státech je syrové mléko snadno dostupné i v maloobchodních prodejnách.

Severní Dakota se stala 1. srpna posledním americkým státem, který zrušil zákaz prodeje syrového mléka přímo spotřebitelům. Farmář ze Severní Dakoty Peter Bartlett, který prodává syrové mléčné výrobky, řekl listu The Epoch Times, že od zrušení omezení zaznamenal boom prodeje.

„Hned po schválení zákona jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu. Legalizace to vyvedla z říše černého trhu a vynesla to na světlo. Dřív, pokud jste chtěli syrové mléko, jste se skoro museli s prodejcem potkávat v zapadlé uličce,“ popisuje Bartlett své zkušenosti a dodává: „Byl to velký posun. Pozorujeme, že naše podnikání roste o 40 procent ročně.“

„Zatímco v minulosti byli mými zákazníky lidé, kteří vyrostli na farmách a chtěli pít syrové mléko, které pili jako děti, nyní vidíme tyto maminky mileniálky, které objevily influencery, kteří doporučují syrové mléko jako součást zdravého a holistického životního stylu,“ říká farmář.

Lidé, kteří bojují s alergií na mléčné výrobky a přišli na to, že reakci nezpůsobují mléčné výrobky, ale proces pasterizace, také podle Bartletta tvoří silný segment jeho zákaznické základny. „Vidíme hodně lidí s diagnostikovanou intolerancí laktózy, kteří si libují v syrovém mléce,“ poznamenává Bartlett.

Zastánci tvrdí, že konzumace syrového mléka může vést k mnoha zdravotním přínosům, včetně zlepšení imunitního a trávicího systému, stejně jako může být lékem na ekzémy a syndrom dráždivého tračníku. Pasterizace nejen zničí nebezpečné patogeny, jako je E. coli, salmonela a kampylobacter, ale podle nadšenců syrového mléka také zničí zdravé živiny.

Vládní úřady však trvají na tom, že potenciální zápory konzumace nepasterizovaného mléka daleko převýší jakékoli vnímané přínosy.

Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) a další národní úřady konzumaci syrového mléka nedoporučují. Podle nich takové mléko „může nést škodlivé zárodky, jako je kampylobakter, kryptosporidium, E. coli, listerie, brucella a salmonela“, které „mohou představovat vážné zdravotní riziko pro vás i vaši rodinu“.

CDC tvrdí, že nákazy související se syrovým mlékem vedly v letech 1998 až 2018 k 2 645 onemocněním a 228 hospitalizacím. Před jeho konzumací varuje i Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

„Před desítkami let byla pasterizace mléka přijata jako základní zdravotní opatření k zabití nebezpečných bakterií. Toto opatření do značné míry eliminovalo riziko onemocnění vyvolané jednou z nejdůležitějších součástí americké stravy,“ stojí v prohlášení FDA.

Farmář Bartlett, který vlastní 15 krav a dodává své syrové mléko do hlavních populačních center v Severní Dakotě ve skleněných lahvích, říká, že po covidové pandemii, kdy od úředníků veřejného zdravotnictví často vycházely nesprávné či protichůdné rady, došlo k nabourání důvěry u veřejnosti. Někteří konzumenti díky tomu přehodnotili i názory na jeho produkt.

„Vypadalo to, že po tom, co se stalo s covidem, bylo mnohem méně lidí, kteří se starali o to, co říkají CDC nebo FDA. Lidé jsou ke svým autoritám skeptičtější a začínají se sami sebe ptát: ,Momentík, copak lidé nepili syrové mléko tisíce let a neprospívali?‘“

I když zdravotní rizika spojená se syrovým mlékem mohou být přehnaná, spotřebitelé by podle Bartletta měli mít oprávněné obavy o kvalitu svého dodavatele. „Pokud kupujete syrové mléko, ujistěte se, že pochází z čistého zdroje. Ale čerstvé, čisté syrové mléko je naprosto úžasné. Dejte si skleničku se všemi těmi zdravými živinami uvnitř, vaše tělo vám poděkuje,“ vybízí farmář.

Článek byl původně vydán americkou redakcí The Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.