Aktualizováno 22. 11. 2023 ve 22:40 o uznání odvolání se.

Aktualizováno 23. 11. 2023 ve 12:40 o další ban videa.

Platforma YouTube, kterou vlastní společnost Google, potažmo Alphabet, smazala několik videí ze semináře „Vakcinace proti onemocnění covid-19 – současný pohled“, který se konal v pondělí na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a který byl terčem pokusu o zrušení na nátlak profesora Hela. YouTube po odvolání se jedno z videí obnovil.

Jedním z cenzurovaných, o kterých se deník Epoch Times dověděl jako první, je 15-minutové video, zachycující MUDr. Vladimíra Čížka, kde prokazoval devět vládních „dezinformací“ o očkování proti covidu-19.

Video nahrál 22. listopadu na svůj youtubový kanál Nadační fond Svědomí národa (NFSN). Ke smazání došlo podle žurnalistického projektu „pět minut po uploadu videa“.

Snímek obrazovky administrativního rozhraní YouTube kanálu Svědomí národa 22. 11. 2023. (Se svolením NFSN)

Dle rychlosti smazání se tedy lze domnívat, že video odstranil předem naprogramovaný algoritmus.

Paradoxní na celé věci je skutečnost, že se jedná o záznam přednášky provedené na půdě Poslanecké sněmovny a o prezentaci skutečností, které jsou v přednášce doloženy ověřitelnými zdroji.

Deník Epoch Times zdroje v přednášce ověřil a její podrobnosti dnes zveřejnil.

Přednáška se zabývala zavádějícími a nepravdivými informacemi sdělenými ministerstvem zdravotnictví a jeho představiteli, které byly šířeny veřejnosti. V průběhu času se navíc ukázalo, že některá z těchto tvrzení byla z webových stránek ministerstva smazána. V přednášce však byly prezentovány archivované stránky ministerstva a kontext důvodů jejich smazání.

„Náš kanál dostal takzvaný strike a obsah našeho média bude jako trest za takovýto postih bržděn a video je samozřejmě smazáno,“ sdělil deníku Epoch Times šéfredaktor NFSN Viktor Baroš.


Doporučujeme:


„Monetizace takovéhoto videa není možná a celkově bude náš kanál vystaven i dalším restrikcím.“

Záznam z celého semináře, jehož byla smazaná přednáška součástí, naleznete zde.

YouTube přitom ve svých zásadách konstatuje: „Již od vypuknutí krize týkající se onemocnění COVID-19 se služba YouTube snažila na své platformě zajišťovat lidem přístup ke spolehlivým aktuálním zpravodajským a zdravotnickým informacím.“

„Podporujeme spolehlivé zdroje, odstraňujeme nepravdivé informace a minimalizujeme šíření hraničního obsahu, aby naše komunita mohla být v tuto kritickou dobu včas ve spojení s užitečnými informacemi,“ uvádí dále YouTube.

V konkrétním seznamu YouTube „Nepravdivých informací o očkování“ je výčet toho, co považuje platforma za nepřípustné, a také na stránce konstatuje, že „nepovoluje obsah, který představuje velké riziko závažného poškození zdraví, protože šíří zdravotní dezinformace, které jsou v rozporu s informacemi místních zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace“.

Platforma se ve své zprávě „chlubí“, že od října 2020 odstranila již 850 000 videí s dezinformacemi o covidu.

NFSN se proti smazání videa odvolal.

„Tak toto se ještě v historii naší redakce nestalo: na základě žádosti o revizi (automatické tlačítko na YouTube, které nikdy dříve k ničemu nevedlo) YouTube náš smazaný obsah vrátil,“ sdělil o několik hodin později šéfredaktor NFSN Viktor Baroš.

Posloupnost banů a odvolání NFSN zachycena 23. 11. 2023 v 8:46. (se svolením NFSN)

Situace však ještě měla paradoxní dohru. Ve středu večer chtěl NFSN nahrát na YouTube další video ze semináře. Omylem však nahrál to stejné (zabanované a opět povolené video s MUDr. Čížkem) s pracovním názvem obsahujícím jméno poslance Zlínského, které měl původně v úmyslu nahrát.

Platforma toto druhé, stejné, video s MUDR. Čížkem odstranila. Následně se NFSN odvolal, avšak tentokrát neúspěšně.

Toto rozhodnutí je dle Baroše konečné, a NFSN tak dostal tzv. strike.

„Náš kanál tak nemůže po dobu jednoho týdne nahrávat žádný obsah a bude omezen jeho dosah,“ sdělil šéfredaktor NFSN 23. listopadu pro Epoch Times a doplnil, že tentokrát u videa „není uvedeno“, že ke smazání videa došlo z důvodu zdravotních dezinformací, ale z důvodu nevhodného obsahu.

NFSN váhá, zda po vypršení týdenního „trestu“ bude nahrávat ještě další části záznamu semináře.

„Kdybych tam dal za týden další přednášky, včetně přednášky ostatních řečníků, včetně pana Zlínského, s jistotou by přišly další strikes,“ napsal Baroš v e-mailu a dodal: „Po dalším strike (druhém) dostane [kanál] upozornění že při dalším excesu bude kanál smazán a při třetím strike je kanál nenávratně odstraněn.“

Další odstraněná videa

Dále jsme se dozvěděli o odstranění celého několikahodinového záznamu z onoho semináře, které uploadovala na YouTube KTV.

„YouTube smazal KTV Live video s živým přenosem z Parlamentu ČR,“ uvedl projekt na své facebookové stránce a doložil snímky obrazovky.

V pátek KTV na své facebookové stránce zveřejnila screenshot neúspěšného odvolání:

Podle zdroje Epoch Times smazala platforma záznam o semináři i projektu Petr Bureš TV. Pravděpodobně z tohoto důvodu informoval projekt své fanoušky na FB o přesunu na Rumble: „Počínaje dneškem – 22. 11. 23 – přesunujeme z provozních důvodů nová živá vysílání z YouTube kanálu na náš kanál na platformě RUMBLE.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.