Alex Wu

23. 11. 2023

Čínské nemocnice jsou zahlceny přívalem dětí nakažených zápalem plic s tím, jak se epidemie šíří po celé zemi. Podle informací má být nakaženo také velké množství zdravotnického personálu.

K nárůstu případů dochází od poloviny října, kdy byly mnoha dětem diagnostikovány zápal plic, horečka a příznaky tzv. bílých plic viditelné v minulosti u čínských pacientů s některými variantami covidu-19. Bílé plíce je hovorové označení zdravotního stavu, kdy se plíce zobrazují na rentgenu či CT ze 70-80 % jako bílé a pacient zažívá dušnost.

V listopadu došlo k dalšímu prudkému zhoršení epidemie „nediagnostikované pneumonie“, což vyvolalo dokonce obavy Světové zdravotnické organizace (WHO) a ProMED, globálního dohledového systému, který monitoruje epidemie nakažlivých nemocí u lidí a zvířat.

WHO vydala 22. listopadu na sociálních sítích prohlášení, v němž naléhá na Čínu, aby sdílela informace o vypuknutí epidemie. „WHO oficiálně požádala Čínu o podrobné informace o nárůstu respiračních onemocnění a hlášených masových případech zápalů plic u dětí,“ napsal úřad.

ProMed vydala 21. listopadu oznámení s podrobnostmi o hlášené epidemii „nediagnostikované pneumonie“ u dětí v Číně. Byl to právě ProMed, kdo koncem prosince 2019 vydal výstrahu, která upozornila na záhadný virus později nazvaný SARS-CoV-2, který způsobil propuknutí covidu-19 v Číně. Upozornění pomohlo informovat lékaře a vědce po celém světě, včetně vysokých úředníků WHO. Na konci oznámení zaměstnanci ProMED uvedli: „Pandemické hodiny tikají, jen nevíme, kolik je hodin.“

Nedávné zprávy z oficiálních čínských médií upozorňují na rychlé šíření infekcí dýchacích cest u dětí po celé zemi. Zprvu se nemoc klasifikovala jako „Mycoplasma pneumonia“. Obrázek ukazuje rodiče čekající se svými dětmi na nemocničním oddělení v Číně ráno 19. října 2023. (Video Screen Shot The Epoch Times)

Čínské úřady 21. listopadu oznámily, že za respirační infekce v zemi může několik různorodých respiračních patogenů, včetně viru způsobujícího covid-19, chřipkových virů a mykoplazmové pneumonie.

Nemocnice praskají ve švech, rodiče jsou umlčováni

Velké množství příspěvků na čínských sociálních sítích se týká toho, že nemocní žáci nemohou chodit do školy a zároveň mají problémy najít lékaře, který by je prohlédl, kvůli příliš velkému počtu nakažených dětí. Někteří lékaři dokonce uvedli, že ani oni sami si nedokáží zamluvit termíny pro své vlastní děti.

Řada videí na sociálních sítích ukazuje, že nemocnice ve velkých městech jako Peking, Šanghaj, Tchien-ťin, Nan-ťing, Wu-chan a další jsou přeplněné.

Zdravotní sestra v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny zveřejnila 21. listopadu na sociálních sítích, že pediatrické oddělení její nemocnice je plné, což odpovídá situaci během masového propuknutí covidu-19 v prosinci loňského roku. Na jejím oddělení je 12 lidí, devět z nich má horečku.

Jeden její kolega si koupil testovací sadu a test ukázal dvě červené čárky. „Chřipka, mykoplazma a covid-19, všechno pozitivní. Je to tak děsivé!“ napsala sestřička.

Pan Čcheng, obyvatel města Pen-si v provincii Liao-ning, řekl 21. listopadu deníku The Epoch Times, že po celé zemi je stejná situace a že onemocnělo mnoho dětí. „Je to velmi vážné. Ve třídě tu máme 40-50 dětí, ale do školy jich chodí jen dvanáct. Všechny ostatní děti jsou nemocné.“

Čao Lan-ťien, bývalý čínský novinář, který nyní žije ve Spojených státech, zveřejnil na sociálních sítích tento komentář: „Dětská nemocnice v Ta-lienu byla přeplněná a související zprávy byly smazány z celého internetu. Snímek obrazovky jednoho příspěvku na sociální síti ukazuje, že rodič oznamuje učiteli, že jeho dítě zemřelo v nemocnici.“

Pan Tchung z Tchien-ťinu řekl 21. listopadu The Epoch Times: „Tahle vlna virové epidemie je hodně vážná. Pediatrická oddělení nemocnic v Pekingu, Tchie-ťinu, Ta-lienu, Šen-jangu a dalších místech jsou plná a dětem se nedostává léčby.“

Dětská oddělení nemocnic jsou podle něj přeplněná již delší dobu a teď se to jen zhoršuje. „Odborníci o tom ale nemluví a lékaři veřejnosti také nic neřeknou, včetně Čung Nan-šana (nejvyššího zdravotního poradce režimu),“ uvedl pan Tchung.

Pan Wej z Pekingu potvrdil 21. listopadu The Epoch Times, že nemocných je nyní mnoho dětí a řada z nich byla hospitalizována. „Nekašlají a nemají žádné jiné příznaky než vysokou horečku. Řada z nich má nálezy plicních nodulů.“

„Všichni studenti ve třídě jsou nemocní a jejich rodinní příslušníci a učitelé jsou také nakažení. Je to dost vážné. Školy teď zakazují rodičům, aby o tom mluvili, a není dovoleno to probírat ani na skupinovém chatu třídy,“ popisuje pan Wej.

Čínský režim vloni v prosinci náhle ukončil superpřísná proticovidová opatření, což způsobilo masivní epidemii covidu-19 v celé Číně a bezpočet úmrtí. Od té doby pokaždé, když dojde k rozsáhlému propuknutí nějakého onemocnění, které zahltí nemocnice, komunistická strana přijde s novým termínem, který by to vysvětlil, jako chřipka A, faryngitida a v poslední době mykoplazmatická infekce.

Číňané však mají všeobecně za to, že používané nové výrazy jen zakrývají nové epidemie covidu-19.

Článek byl původně vydán americkou redakcí The Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.