Joe Gomez

24. 11. 2023

Vzhledem k tomu, že ceny potravin kvůli inflaci nezastavitelně rostou, stále více Američanů tvrdí, že se na Den díkůvzdání obrátí na místní potravinové banky, aby si obstarali základní potraviny pro sváteční hostinu.

„Je to poprvé v životě, co jsem si musela vyzvednout krabici s běžnými základními potravinami v potravinové bance,“ řekla Brenda Stuartová z Washingtonu deníku The Epoch Times.

„Nejsem bez prostředků, mám práci, ale nemohu si dovolit udělat večeři na Den díkůvzdání při cenách, jaké jsou v obchodech s potravinami.“ Stuartová je jednou z několika lidí, s nimiž deník The Epoch Times hovořil a kteří uvedli, že byli nuceni před svátky vyhledat potravinovou pomoc kvůli rostoucím cenám v supermarketech.

„Živého krocana si mohu koupit za stejnou cenu jako mraženého v obchodě,“ řekla listu The Epoch Times Tammy Mooreová z Bridgeportu ve státě Connecticut. „Chtěla jsem si koupit brusinkovou omáčku, ale když jsem viděla, jak je drahá, chtělo se mi zvracet.“

Podle výroční zprávy společnosti Wells Fargo o spotřebiteli na Den díkůvzdání se cena konzervovaných brusinek zvýšila o 7 % ve srovnání s předchozím rokem. Zpráva rovněž uvádí, že cena krůt ve skutečnosti klesla o 16 % ve srovnání s podzimem 2022, zatímco cena šunky se oproti předchozímu roku zvýšila o 5,2 % a dosáhla historického maxima.

Čerstvé údaje amerického Úřadu pro statistiku práce (U.S. Bureau of Labor Statistics) rovněž ukazují, že ceny potravin v domácnostech v říjnu vzrostly o 0,3 % po růstu o 0,1 % v září, zatímco ceny potravin celkově za poslední dva roky vzrostly o téměř 17 %.

Index spotřebitelských cen je nejsledovanějším ukazatelem inflace.

Je to ponižující

Někteří Američané, kteří poprvé navštívili potravinové banky, uvedli, že se cítí zahanbeni a nikdy by je nenapadlo, že se v nejmocnější zemi světa dostanou do potravinové krize.

„Ano, pronajímám si Audi a byt v Georgetownu. Dobře, je toho na mě trochu moc, ale nemyslel jsem si, že to někdy dojde tak daleko,“ řekl deníku The Epoch Times Isaac Montgomery z Washingtonu. „Je ponižující, že musím žádat o sociální dávky kvůli tomu, jak se teď země má.“

Pan Montgomery, který se neidentifikuje s žádnou politickou stranou, uvedl, že za tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa bylo lépe. „Dokonce i během pandemie držel pohromadě; zdá se, že jakmile převzal vládu (prezident Joe) Biden, začalo to jít z kopce,“ říká a dodává: „Nestíhám platit účty.“

Nedávno zveřejněná studie společnosti Bankrate ukazuje, že mzdy nebudou schopny překonat inflaci až ke konce roku 2024.

„Jestliže trh práce zůstane stabilní a hospodářský růst bude pokračovat, mohlo by si hodně pracujících udržet zaměstnání a získat přírůstky mezd, které zůstanou nad úrovní inflace,“ uvedl Mark Hamrick, vedoucí ekonomický analytik Bankrate.

Několik velkých maloobchodních řetězců se snažilo učinit tradiční krocaní večeři pro spotřebitele cenově dostupnější. Společnost Target nabízí na Den díkůvzdání večeři pro čtyři osoby za 25 dolarů, která zahrnuje pětikilového krocana a řadu příloh.

„Víme, že naši hosté hledají při přípravách na oslavu Dne díkůvzdání se svými blízkými skvělou cenu a pohodlí,“ říká Rick Gomez, ředitel pro potraviny a nápoje společnosti Target.

Bidenomika

Přestože inflace i o letošních svátcích způsobuje mnoha Američanům chaos, prezident Biden vede po celé zemi kampaň za své znovuzvolení a snaží se vzbudit nadšení pro své ekonomické výsledky.

„Míra nezaměstnanosti se drží pod 4 % již 20 měsíců v řadě, což je nejdelší období za posledních 50 let, a zároveň klesá inflace. Od loňského léta se snížila o 60 %,“ řekl prezident Biden na shromáždění v Minnesotě 1. listopadu. „Lidé, to vše není náhoda. Je to Bidenomika.“

Někteří voliči se mezitím zdají být zaskočeni tím, jak Bidenomika funguje, když ceny nadále rostou. „Kdy naposledy vešel do obchodu Kroger?“ Ashley Gutierrezová z Moorefieldu v Západní Virginii řekla deníku The Epoch Times. „Myslím, že mu jeho lidé lžou.“

Podle celostátního průzkumu veřejného mínění, který provedl Progressive Change Campaign Committee, důvěřuje demokratům v ekonomických otázkách více než republikánům pouze 35 % Američanů. A když bylo dotázaným řečeno, že podle ekonomů inflace klesá a nezaměstnanost je rekordně nízká, uvěřilo tomu 7 z 10 dotázaných.

Jiný průzkum, který nedávno zveřejnily Financial Times a Michiganská univerzita, ukázal, že pouze 14 % voličů se domnívá, že jsou na tom nyní finančně lépe než v době, kdy prezident Biden nastoupil do úřadu.

„Často slýchám Bidena mluvit o tom, že existují dobře placená pracovní místa. Možná pro jeho přátele, ale všichni, které znám, si sotva vystačí,“ řekla paní Gutierrezová.

Řekla, že ani dávky ve výši 766 dolarů, které každý měsíc dostává ze státního programu doplňkové výživy, nestačí na nákup potravin pro její rodinu.

„Mám dvě děti, jednou za měsíc jdu do obchodu Kroger a všechny moje stravenky jsou pryč, protože potraviny jsou tak drahé,“ řekla paní Gutierrezová. „Pokud jde o zbytek, spoléhám se na Mountaineer [místní potravinovou banku].“

Cena potravin není jedinou věcí, která se kvůli inflaci zvýšila.

Průměrné náklady na pojištění automobilů, které jen od září do října vzrostly o 1,9 %, se oproti loňskému roku zvýšily o téměř 20 %. S tím, jak se zdražují nová a ojetá vozidla, rostou i náklady na jejich pojištění. A ceny zdravotního pojištění se minulý měsíc zvýšily o 1,1 %, což však bylo z velké části způsobeno změnou vládní metodiky.

Ceny plynu jsou i přes výrazný pokles oproti stavu před rokem stále o 46 % vyšší než před pandemií covid-19.

Ale i když se růst některých cen zpomaluje, neznamená to, že se inflace nutně obrací. Index spotřebitelských cen je stále přibližně o 20 % vyšší než před začátkem pandemie covidu-19.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.