28. 11. 2023

Záhadný zápal plic, kvůli kterému jsou v současnosti čínské nemocnice přeplněné, postihuje stále častěji i dospělé. Případů přibývá také v Jižní Koreji. Komunistická strana Číny (KS Číny) před WHO existenci nového typu nemoci popírá.

KS Číny reagovala na žádost Světové zdravotnické organizace (WHO) týkající se případu podezřelého zápalu plic. WHO si vyžádala údaje o nárůstu počtu hospitalizací a shluků nediagnostikovaných forem zápalu plic u dětí. Ty se v poslední době objevují po celé zemi – a stále častěji se prý objevují i u dospělých.

Peking: „Žádný nový typ zápalu plic není znám“

Podle anglické redakce deníku Epoch Times se ve čtvrtek 23. listopadu uskutečnila konferenční schůzka. Kromě zástupců WHO se jí zúčastnili také zástupci centra pro kontrolu epidemií a pekingské dětské nemocnice.

Nejvyšší čínští představitelé potvrdili WHO, že v postižených oblastech nebyly nalezeny žádné neobvyklé nebo nové patogeny. Situace v samotném Pekingu a v provincii Liaoning byla mimo jiné prošetřena. Nebyly zjištěny ani žádné neobvyklé klinické projevy.

Čínské úřady přiznávají, že v poslední době došlo k celkovému nárůstu respiračních onemocnění. Ty jsou však způsobeny různými známými patogeny. Nový typ zápalu plic není znám.

Systém včasného varování funguje již několik dní

V úterý 21. listopadu se na serveru ProMed objevila zpráva, která pozorovatele mimo Čínu přiměla zpozornět. Podle zprávy měli rodiče také podezření, že se úřady možná snaží zakrýt nové ohnisko závažnější infekce. Hovořilo se o „nediagnostikovaném zápalu plic u dětí“.

Reportér se odvolával na zprávy z dětských nemocnic v Pekingu a Dalianu (provincie Liaoning), z nichž některé byly doplněny videozáznamy z tchajwanských internetových platforem. Nemocnice byly přeplněné, nemocné děti dostávaly intravenózní infuze na lůžkách v předsálí.

Jak vysvětluje společnost ProMed, zpráva naznačuje rozsáhlé propuknutí nediagnostikovaného respiračního onemocnění. Koneckonců Peking a Liaoning jsou od sebe vzdáleny téměř 800 kilometrů. Není také „vůbec jasné, kdy tato epidemie začala, protože by bylo neobvyklé, aby bylo tak rychle postiženo tolik dětí“.

ProMed je celosvětový systém sledování ohnisek nákaz lidí a zvířat. Během pandemie koronaviru pomohly jeho zprávy identifikovat centra šíření.

WHO je prozatím s vysvětlením spokojena

WHO je s reakcí režimu zatím spokojena. V původním prohlášení uvedla, že k některým nárůstům respiračních onemocnění dochází na začátku sezóny dříve než obvykle. To však „není neočekávané vzhledem k tomu, že byla zrušena omezení související s covidem-19, jak tomu bylo v jiných zemích“.

Chce také situaci pečlivě sledovat a je „v úzkém kontaktu s vnitrostátními orgány v Číně“. WHO rovněž upozorňuje, že každé čtyři roky dochází k cyklickým epidemiím mykoplazmových infekcí. K nárůstu došlo například v letech 2011, 2015 a 2019.

Infekce tohoto typu zpravidla nevyžadují hospitalizaci. Je však možné, že u malých dětí s oslabeným imunitním systémem se mohou objevit závažné příznaky. Jak ukázaly studie v několika zemích, opatření proti koronaviru oslabila imunitní systém lidí všech věkových kategorií.

Hraje covid-19 roli v oslabení imunitního systému?

Biomedicínský vědec z Fei Tian College (USA) a bývalý mikrobiolog americké armády Sean Lin naopak tvrdí, že covid-19 z Číny stále nezmizel. Úřady to však tají.

V kombinaci s dalšími respiračními viry a bakterií mycoplasma pneumoniae se koronaviru často daří překonat imunitní systém organismu. To může způsobit syndrom bílých plic nebo jiná závažná plicní onemocnění.

Bílé plíce se již dříve vyskytovaly v souvislosti s těžkými koronavirovými infekcemi a byly pozorovány v několika oblastech Číny. Od poloviny října se mnoho dětí nakazilo zápalem plic, trpělo horečkou a některé z nich měly také bílé plíce.

Na sociálních sítích se stále častěji hovoří o tom, že příznaky záhadného respiračního onemocnění vykazují i dospělí. Od listopadu se stále častěji dostavují na kliniky. Postiženi jsou zejména zaměstnanci zdravotnických zařízení, učitelé a rodiče nezletilých dětí.

WHO doporučuje lidem v Číně, aby přijali preventivní opatření

Virolog Tom Peacock z Imperial College London, který pozorně sleduje výskyt nových variant koronaviru, naopak agentuře Reuters řekl, že nové hrozby nemohou zůstat dlouho skryté. Existují dobré nástroje, které umožňují „poměrně rychle“ odhalit nově se objevující chřipku nebo koronaviry.

Je proto „nepravděpodobné, že by to zůstalo bez povšimnutí“. Předpokládá, že záhadný zápal plic „by nakonec mohl být něčím běžnějším nebo kombinací věcí […] řekněme covid, chřipka, RSV“.

Sama WHO doporučuje, aby lidé v Číně přijali obvyklá opatření ke snížení rizika respiračních onemocnění. Patří mezi ně doporučené očkování a udržování odstupu od nemocných osob. Pokud onemocníte, měli byste zůstat doma a v případě potřeby vyhledat lékařské ošetření. Stejně jako u covidu je užitečné „v případě potřeby nosit roušky /nebo respirátory/, zajistit dobré větrání a pravidelně si mýt ruce“.

Jižní Korea hlásí zvýšený výskyt zápalu plic u dětí

V této souvislosti vyvolává v mnoha kruzích znepokojení skutečnost, že Čína v této situaci uvolňuje vízové předpisy pro několik zemí. Například pro občany Německa, Francie, Itálie, Španělska, Nizozemska a Malajsie bude od pátku 1. prosince cestování do Číny mnohem snazší. Peking jim nabízí možnost jednostranného bezvízového vstupu.

V počáteční fázi covidu-19 čínský režim epidemii ve Wuhanu utajil. Zároveň bylo město přísně uzavřeno –cestování do zahraničí však zakázáno nebylo.

Mezitím první další země hlásí nárůst případů mykoplazmové pneumonie. V Jižní Koreji se počet případů od třetího říjnového týdne více než zdvojnásobil. Úřad pro kontrolu nemocí v Soulu oznámil, že 19. listopadu bylo diagnostikováno 226, tj. 96 % z 236 nemocničních pacientů v celé zemi s bakteriální infekcí dýchacích cest. Většina pacientů byla mladší dvanácti let, přičemž 80 % nových infekcí se vyskytlo u dětí mladších pěti let.

Japonsko zavádí povinné testy na tuberkulózu pro cestující ze šesti zemí

Francie má také nejhorší výskyt infekce mycoplasma pneumoniae u dětí mladších 15 let za posledních deset let. Japonsko naopak bude od roku 2024 vyžadovat, aby cestující ze šesti zemí podstoupili test na tuberkulózu. Kromě Číny se to bude týkat Filipín, Vietnamu, Indonésie, Nepálu a Myanmaru.

Tuberkulóza vykazuje podobné příznaky infekce plic jako nediagnostikovaný zápal plic, ale také jako covid-19. Vedlejším účinkem jsou v těchto případech často také plicní uzliny.

Koncem října se japonský ministr zdravotnictví Takemi Keizo na tiskové konferenci věnoval čínskému režimu v souvislosti se zápalem plic u dětí. Požadoval informace a údaje o epidemii, informovala japonská média.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

K extrémním srážkám se přidá i silný vítr, na východě ČR už hladiny stoupají
K extrémním srážkám se přidá i silný vítr, na východě ČR už hladiny stoupají

Česko se chystá na extrémní srážky. Meteorologové dnes rozšířili výstrahu o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Situaci bude komplikovat i silný vítr.

Putin: Útoky dalekonosnými zbraněmi v ruském týlu zapojí NATO do války
Putin: Útoky dalekonosnými zbraněmi v ruském týlu zapojí NATO do války

Pokud Západ povolí Ukrajině útočit dalekonosnými zbraněmi na cíle hluboko na ruském území, bude to znamenat, že země Severoatlantické aliance jsou ve válce s Ruskem.

Nacher navrhuje zákaz sponzorování akcí s účastí propalestinských aktivistů, jak tomu bylo na Prague Pride
Nacher navrhuje zákaz sponzorování akcí s účastí propalestinských aktivistů, jak tomu bylo na Prague Pride

Poslanec a zároveň zastupitel hlavního města Patrik Nacher navrhuje na zastupitelství Prahy, aby město finančně nepodporovalo akce, do nichž jsou zapojeni aktivisté propagující nenávist vůči jiným skupinám.

IBM pochopila situaci a omezuje své působení v Číně
IBM pochopila situaci a omezuje své působení v Číně

IBM se přidává k rostoucímu počtu amerických firem opouštějících Čínu kvůli rostoucím nákladům, konkurenci a politickým tlakům. Společnost přesouvá své výzkumné a vývojové aktivity do jiných zemí, včetně Indie.

Studie: Používání tabletů vyvolává u malých dětí vztek a záchvaty
Studie: Používání tabletů vyvolává u malých dětí vztek a záchvaty

Nová studie ukazuje, že časté používání tabletů narušuje emocionální vývoj dětí, což vede k častějším záchvatům vzteku. Jak mohou rodiče podpořit zdravější vztah dětí k technologiím?