ČTK

30. 11. 2023

Saská Kamenice (Německo) 30. listopadu (zpravodaj ČTK) – Obnovené hraniční kontroly mezi Českou republikou a Německem patří k těm nejpalčivějším krátkodobým problémům, se kterými se musí vypořádat pohraniční regiony. Dnes se na tom na prvním česko-německém regionálním fóru v Saské Kamenici (Chemnitz) shodli český ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, státní ministryně pro Evropu při spolkovém ministerstvu zahraničí Anna Lührmannová a saská ministryně pro Evropu Katja Meierová. Za dlouhodobé potíže pak shodně považují přebujelou administrativu, která komplikuje přeshraniční život.

„Velmi akutním, ale doufejme krátkodobým problémem je to, že se obnovily kontroly na hranicích,“ řekl Dvořák. Ten v dnešní debatě zmínil, že na německo-české hranici byl kvůli kontrole zastaven poprvé po zhruba dvaceti letech. Poznamenal k tomu, že hraniční kontrola mezi dvěma přátelskými zeměmi u něj vyvolala nepříjemné vzpomínky na minulou dobu. „Doufám, že jsme v Evropské unii blízko k uzavření migračního paktu. Z kontrol nikdo z nás nemá radost,“ dodal.

Lührmannová označila otevřené vnitřní hranice za jeden z největších výdobytků sjednocené Evropy. „Snažíme se, aby pro pendlery a další lidi, kteří hranice pravidelně překračují, měly kontroly co nejmenší dopad,“ řekla. Důležité je podle ní prosadit v Evropě nový azylový systém a účinně chránit vnější hranice.

K aktuálně největším problémům česko-německého pohraničí zařadila hraniční kontroly také Meierová, která jako na dlouhodobou potíž shodně s ostatními poukázala na byrokratickou zátěž.

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová pod tlakem migrační krize obnovila ostrahu hranic s Českem, Polskem a Švýcarskem v polovině října, a to nejprve na deset dní. Později kontroly dvakrát prodloužila vždy o dvacet dní. Současné opatření potrvá do 4. prosince, očekává se ale, že jej Faeserová opět prodlouží. O tom, že je v kontrolách potřeba pokračovat delší dobu, se na počátku listopadu dohodl spolkový kancléř Olaf Scholz se zemskými premiéry. Německo také hlídkuje na hranici s Rakouskem, kde kontroly zavedlo již v roce 2015.

Česko-německé regionální fórum, které obě země uspořádaly poprvé, si klade za cíl rozvinout již nyní kladně hodnocenou přeshraniční spolupráci a do diskuzí zapojit na všech úrovních všechny aktéry přeshraničního života. „Pokud se nám podaří lidem v Sasku otevřít obzor o 360 stupních, který nebude omezen jen pohledem do vnitrozemí, tak znásobíme náš potenciál,“ řekla.

Vzájemná přeshraniční spolupráce podle Dvořáka funguje velmi dobře. „Lidí si rychle zvykli na to, že mezi námi není čára a žádný plot,“ uvedl.

„Pohraniční regiony jsou srdcem evropské integrace,“ podotkla Lührmannová. Poznamenala, že problémy regionů nelze řešit jen na místě v pohraničí, ale je nutné zapojit i centra, tedy Berlín a Prahu. „Lidé v pohraničí musí mít stejné možnosti a příležitosti jako ti ve vnitrozemí,“ dodala.

Dvořák o fóru řekl, že je skvělou příležitostí k projednání výzev, kterým pohraniční regiony ve vzájemní spolupráci čelí. Řekl také, že mu ve všeobecné debatě o sjednocené Evropě chybí větší zastoupení motivu Evropy regionů, který byl důležitý v době vstupu Česka do Evropské unie.

Jedním z dalších problémů, se kterým se pohraniční regiony na obou stranách hranice potýkají, je nedostatek financí ze státních rozpočtů. „Nelze sázet na to, že z center nás budou vždy podporovat, důležité je proto umět si pomoci sami,“ dodal Dvořák.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.