ČTK

1. 12. 2023

Japonsko dnes slavnostně uvedlo do provozu experimentální fúzní reaktor JT-60SA, který je v současné době největší na světě. Informovala o tom agentura AFP. Vývoj technologie jaderné fúze je zatím v počátcích, podle expertů by ale mohla stát energetickým zdrojem budoucnosti, který je bezpečný, levný a nezatěžuje životní prostředí.

Reaktor JT-60SA je společným projektem Japonska a Evropské unie. Jeho cílem je podpořit ještě větší Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER) vznikající na jihu Francie, jehož výstavba se ale potýká s odklady, navýšením rozpočtu i technickými problémy, píše AFP.

V jaderných elektrárnách se energie v současnosti vyrábí štěpením atomových jader. Při termonukleární fúzi se naopak při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku, a to tak, že vytvoří jádra těžších prvků, jako je helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie.

Japonský tokamak JT-60SA o výšce 16 metrů se nachází ve městě Naka ležícím severně od metropole Tokia a byl navržen tak, aby udržel plazma o teplotě 200 milionů stupňů Celsia.

Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová prohlásila, že JT-60SA je “nejpokročilejší tokamak na světě”, a začátek jeho operací označila za “milník dějin fúze”. “Fúze má potenciál stát se klíčovou součástí energetického mixu v druhé polovině tohoto století,” dodala.

Zástupce vedoucího projektu výstavby reaktoru JT-60SA Sam Davis uvedl, že toto zařízení “nás posune blíž k fúzní energii”. “Je to výsledek spolupráce více než 500 vědců a inženýrů a více než 70 firem z celé Evropy a Japonska,” prohlásil Davis při dnešní inauguraci.

Loni v prosinci se americkým vědcům z laserového centra v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) podařilo při jaderné fúzi získat více energie, než kolik při experimentu spotřebovali. Americké zařízení ale využívá jinou metodu než ITER a JT-60SA, jaderné fúze se v něm dosahuje pomocí laserů namířených na malý terčík paliva.

Termonukleární fúze by se mohla stát energetickým zdrojem budoucnosti, protože využívá dostupných paliv, neznečišťuje ovzduší, produkuje podstatně méně jaderného odpadu než současné elektrárny a je mnohem bezpečnější než dnešní jaderné reaktory.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.