Marcela Colucci

4. 12. 2023

Reportéři Epoch Times Slovensko pozvali významnou italskou sinoložku Carmen Pucciariello, aby s ní diskutovali na téma výchovy dětí hovořících dvěma a více jazyky (bilingvní  a multibilingvní).

Paní Pucciariello se už více než dvacet let věnuje studiu a zkoumání Číny. Její snaha o pochopení této složité a rozmanité čínské kultury ji přivedla k tomu, že v Číně osm let žila. Během této doby se ponořila do bohatých tradic, jazyka a historie tohoto národa.

V Číně získala osobní zkušenosti s výukou čínštiny. Své poznatky a zkušenosti s osvojováním jazyků se snaží předávat mladší generaci, neboť sama vychovává dvě vícejazyčné děti.

Carmen, jak jste se dostala k výuce čínštiny?

Vždycky mě velice zajímalo nejen studium čínského jazyka, ale také jeho výuka. Moje druhé zaměstnání, která jsem v Číně měla, byla výuka čínštiny na několika univerzitách. Právě vyučování se stalo mou skutečnou vášní. Začala jsem čínštinu učit také své děti. Je to, jako když můžete s někým sdílet něco, co vás opravdu baví.

Jak to celé začalo?

Čínštinu jsem začala studovat na univerzitě v roce 2003. Čína právě vstoupila do Světové obchodní organizace a všichni o ní mluvili. Ve mně to také vzbudilo velký zájem. Začala jsem studovat čínskou politiku, historii a samozřejmě jazyk. Později jsem odjela do Číny, abych se jazyk naučila lépe. Když jsem se ocitla na území této země, pochopila jsem, že je na ní něco zajímavého a že bych měla ve studiu pokračovat. Ráda bych se o svůj zájem podělila s novou generací. V Číně jsem učila hlavně dospělé, takže když jsem začala učit děti, byla to moje první zkušenost s výukou malých dětí. Musím říct, že děti jsou nejlepšími žáky na světě.

Vaše životní situace je výjimečná. Narodila jste se v Itálii, vzala jste si Venezuelana a žijete v Americe. Sama mluvíte čtyřmi jazyky. Když se vám narodil syn Liam, věděla jste hned, že z něj budete vychovávat dítě hovořící několika jazyky?

Když byl Liam batole, cítila jsem, že s ním chci sdílet svou lásku k čínštině. Chtěla jsem, aby se učil čínsky, ale nevěděla jsem, kdy začít.

Jednoho dne jsme si prohlíželi knihy v mé knihovně. Jedna kniha byla v čínštině. Liamovi byl tenkrát jeden rok a barevné obrázky v knize ho velmi zaujaly. Začala jsem mu z ní číst některá slova a on je po mně opakoval. Tehdy jsem si řekla: Mému synovi je rok a už umí říct jedno slovo v čínštině. Budeme v tom pokračovat a uvidíme, jak mu to půjde.

Ilustrační foto (Envato)

Bylo to pro mě ohromující. Děti jsou velice zvídavé, takže se ani nemusíte příliš namáhat. Stačí odpovídat na otázky a všechno ostatní se děje zcela přirozeně. To, že v čínštině můžete říct jedno slovo čtyřmi způsoby, není pro dítě žádný problém.

Jak jsi při výuce postupovala?

Začala jsem postupně. Nejprve jsem ho učila jednotlivá slova, potom jsme začali číst jednoduché knížky. Také jsem mu kladla jednoduché otázky, na které odpovídal. Stále jsme opakovali stejné otázky dokola.

Dnes už rozumí čínským pohádkám a dokáže se domluvit se svými čínskými kamarády. Přestože je mu pouhých pět let, dosáhl velmi dobré úrovně čínštiny. Bez problémů by zvládl navštěvovat čínskou mateřskou školu.

Dá se při výuce všech jazyků udržet rovnováha, nebo bude vždy jeden nebo dva jazyky u dítěte převažovat?

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že italština je rozhodně jeho oblíbeným jazykem, protože je to můj mateřský jazyk. Lze tedy říci, že italština je jeho mateřským jazykem. Občas zapomene nějaké španělské, anglické nebo čínské slovo.

Italština je něco jako váš tajný jazyk?

Naším tajným jazykem je vlastně čínština. Není běžné, aby lidé v našem okolí mluvili čínsky. Když mi chce syn říct něco, co by nikdo jiný neměl slyšet, řekne mi to čínsky.

Jakou roli hraje čínština ve vaší domácnosti?

Pro mé děti je čínština jazykem zábavy. Používáme ji při společných hrách.

Je to jedna z vašich strategií, kterou používáte při výuce svých dětí?

Přesně tak. Když chcete děti naučit nový jazyk, musí je to bavit. Je to také velká výzva. Vždy musíte použít něco, co děti zajímá.  Například teď je tu Halloween a všichni o něm ve škole mluví.  Můj syn v současné době sleduje videa a čte knihy v čínštině s touto tematikou.

Také spolu zpíváme písničky a učíme se básničky na různá témata, která ho zajímají. Zamyslete se nad zábavnou činností v cizím jazyce v závislosti na osobních zájmech vašich dětí.

Můžete si také povídat o svátcích různých zemí v průběhu roku a vymyslet k tomu nějaké hry. To je nejlepší strategie, kterou můžete použít.

Doporučuji také seznámit dítě s prostředím, kde se tímto jazykem mluví. Může jít například o osobní setkání se zahraničními přáteli, máte-li k tomu příležitost.

Ilustrační foto (Envato)

Co byste poradila rodičům, kteří začínají učit své děti cizí jazyk doma?

Od rodičů často slýchám: „Nechci začít učit své dítě druhý jazyk. Bojím se, že by ho to mohlo zmást“. Rozhodně se toho nebojte. Nejlepší je začít co nejdříve. Když začnete, až když je vaše dítě už velký školák, mohlo by ho to zmást.

Malé děti jsou úžasné a jejich mozek dokáže cokoli. Není pro ně vůbec těžké naučit se druhý nebo třetí jazyk.

Musíte také věnovat jazyku čas. Řekla bych, že největší výzvou pro rodiče je dnes právě najít dostatek času, který by dítěti věnovali, aby se naučilo nový jazyk.

Chcete-li, aby se vaše dítě naučilo jazyk, musíte na něj mluvit. Určitě bych zvolila jazyk, který dobře znáte. Pokud jste se například naučili francouzsky a chtěli byste, aby jím mluvilo i vaše dítě. Tak musíte na dítě z padesáti procent mluvit francouzsky a zbylých padesát procent můžete věnovat svému mateřskému jazyku.

Abych to shrnul – nedělejte si starosti, najděte si čas na to, abyste s dítětem dělali něco zábavného, hráli si.

Co byste poradila rodičům, kteří chtějí své děti učit cizí jazyk, ale sami ho příliš dobře neovládají?

Moje úroveň čínštiny je velmi dobrá, ale stále se musím učit. Můj syn je zároveň nejlepším učitelem. Nejde jen o to učit děti cizí jazyk. Mluvíte spolu a ony vás také učí. O Halloweenu jsem v čínštině neznala mnoho slov, nikdy jsem se o tento svátek moc nezajímala. Teď o něm díky synovi vím všechno.

Učíme se spolu s dětmi. Vaše děti také ocení, že jste ochotni se kvůli nim stále učit novým věcem. Dáte jim tak dobrý příklad.  

Jakou jazykovou úroveň by měli mít rodiče, kteří chtějí začít učit nový jazyk?

Doporučuji alespoň úroveň B1 a měli byste mít také dobrou výslovnost – to je základ.

Zároveň musíte počítat s tím, že žijete ve společenství lidí. Pokud to nezvládnete sami, můžete se stejně obrátit na někoho známého. Můžete zorganizovat setkání s dětmi, které z dané země pocházejí a žijí ve vaší blízkosti. I jiné rodiny jsou obvykle velmi rády, když jim to navrhnete. Znamená to totiž i pro ně, že jejich dítě dostane příležitost mluvit svým mateřským jazykem.

Jaké jsou podle vás výhody toho, když dítě vyrůstá dvojjazyčně nebo vícejazyčně?

Řekla bych, že poznávání jiných kultur je stejně důležité jako poznávání jiných jazyků. V současné době potřebujeme toleranci mezi různými kulturami více než kdy jindy. Tím, že porozumíme jiným kulturám, pochopíme i naši vlastní kulturu a rozdíly, které dělají každý národ výjimečným.

Největší výhodou je, že dítě pozná jiné kultury a může komunikovat s lidmi, kteří pocházejí z jiných zemí. Pomůže nám to všem lépe pochopit, že rozdíly mezi národy jsou ve skutečnosti krásné.

Setkali jste se i s nějakými obtížemi, se kterými jste si museli poradit?

Velkou výzvou pro mě rozhodně bylo najít si dostatek času, zejména teď, když jsou děti ve škole.

Dalším problémem, se kterým jsem se setkala, je, že pro děti je pohodlnější mluvit jazykem, který znají nejlépe. Proto je někdy nutné najít kreativní způsoby, jak přepnout na jiný jazyk.

Chtěla byste rodičům na cestě k budování bilingvního prostředí ještě něco vzkázat?

Užívejte si tento proces. Nepovažujte se za učitele, ale za někoho, kdo se učí spolu se svými dětmi. Bavte se s nimi a dělejte společně aktivity v cizím jazyce.

Děkujeme vám za rozhovor a za to, že jste si na nás udělala čas.

Také děkujeme, že jsme si mohli popovídat o něčem tak hezkém, jako jsou děti. Jsem za tento rozhovor velmi vděčná.

Článek vyšel původně na stránkách slovenské redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu
Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu

Města v České republice chystají kvůli extrémním dešťům a očekávanému vzestupu hladin evakuace obyvatel a staví protipovodňové bariéry.

Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy
Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy

Bipolární porucha je poměrně běžná a celosvětově je diagnostikována u 1 ze 100 lidí v určité fázi jejich života.

Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?
Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?

Zaměstnanci veřejné knihovny ve Fort Collins se po dlouhé době rádi podělili o zprávu – po 105 letech se konečně vrátila opožděná kniha.

AI paradox
AI paradox

Umělá inteligence přetváří podnikání a otevírá dveře k vyšší efektivitě a inovacím. Avšak s novými možnostmi přicházejí i výzvy, jako jsou otázky ochrany soukromí a riziko zaujatosti. Jak se s nimi firmy vyrovnají?

Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu
Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu

V Michiganu voliči vyjadřují frustraci z negativních kampaní a volají po otevřené diskuzi o důležitých tématech, jako je vzdělání a životní podmínky, které ovlivňují jejich každodenní život.