ČTK

4. 12. 2023

Venezuelané se v nedělním referendu vyslovili pro to, aby jejich země převzala správu nad více než dvěma třetinami sousední Guyany. Podle agentury DPA o tom informovala autoritářská vláda prezidenta Nicoláse Madura. Guyana plebiscit považuje za krok k anexi svého na nerostné suroviny bohatého území a jasně ho odmítá.

V referendu šlo o to, jestli má Venezuele připadnout správa nad částí Guyany známé jako Esequibo, a také o to, jestli zdejší obyvatelé mají dostat venezuelské občanství. V neposlední řadě šlo o odmítnutí pravomoci Mezinárodního soudního dvora (ICJ) rozhodovat o řešení územního sporu mezi oběma jihoamerickými zeměmi.

Pro vytvoření nového venezuelského federálního státu s názvem Guyana Esequibo se vyslovilo zhruba 96 procent hlasujících. Podobné podpory se dostalo i dalším návrhům v plebiscitu. Referenda se zúčastnilo na 51 procent oprávněných voličů. Podle agentury AFP ale volební komise neposkytla transparentní informace o volební účasti. Maduro hlasování označil za kompletní úspěch pro zemi a její demokracii.

ICJ v pátek nařídil Venezuele, aby nepodnikala žádné kroky, které by zbavily Guyanu kontroly nad Esequibem. Soud však Caracasu, který tvrdí, že mu oblast byla před více než 120 lety neprávem odňata, výslovně nezakázal, aby uskutečnil referendum. Guyana žádala soud, aby Venezuele nařídil zastavit části hlasování.

Podle AFP nebude mít výsledek referenda v krátkodobém horizontu žádné konkrétní důsledky, jelikož se území nachází v Guyaně a nejednalo se o hlasování o sebeurčení. Přesto vyvolalo znepokojení v guyanském hlavním městě Georgetownu i na mezinárodní úrovni.

Caracas ujistil, že nehledá důvod k invazi do oblasti. Guyana se ovšem obává, že se tak nakonec stane. Guyanský prezident Irfaan Ali v neděli ujistil své krajany, že “v nadcházejících hodinách, dnech a měsících se není čeho obávat”. “Naší první linií obrany je diplomacie a my jsme ve velmi, velmi silné pozici,” dodal. Zdůraznil, že země má širokou mezinárodní podporu, a vyzval Caracas, aby “projevil zralost a odpovědnost”.

Esequibo (též Essequibo či Guayana Esequiba) je území o rozloze asi 160.000 kilometrů čtverečních, na němž žije na 125.000 lidí. Guyana má celkovou rozlohu 214.970 kilometrů čtverečních a přibližně 800.000 obyvatel.

Caracas tvrdí, že přirozenou hranicí by měla být řeka Essequibo, jak tomu bylo v roce 1777 v době španělského impéria. Guyana, která má jedny z největších zásob ropy na obyvatele na světě, se domnívá, že by měla být dodržována hranice z britských koloniálních dob.

Území patřilo v koloniálním období ke španělské Venezuele. Guyaně – tehdy britské kolonii – připadlo roku 1899 na základě arbitráže pod dohledem Spojených států, Británie a Ruska. Když v roce 1966 získala Guyana nezávislost, Venezuela si část Esequiba začala nárokovat u mezinárodních soudů. Napětí vzrostlo poté, co byla u pobřeží tohoto regionu nalezena ropa a zemní plyn.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller dnes uvedl, že “Spojené státy podporují mírové řešení sporu” a podporují výsledek arbitráže z roku 1899 do té doby, než obě strany případně uzavřou novou dohodu. “Tohle není něco, co jde vyřešit referendem,” dodal Miller.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.