Betsy McCaughey

5. 12. 2023

Komentář

Když si Newyorčané stěžují na ohlášené škrty v policejní ochraně a hygieně, starosta Eric Adams opáčí: „Nekřičte na mě, křičte na Washington.“

Adams se snaží přenést vinu na prezidenta Joea Bidena a politiku otevřených hranic demokratů.

Nenechte se napálit. Příliv nelegálních přistěhovalců se na hrozící fiskální krizi města podílí méně než polovinou (42 %). New York se řítil z fiskálního útesu už před tímto přílivem.

Částečně za to může Adamsův předchůdce, rozhazovačný Bill de Blasio. Adams však krizi ještě zhoršil tím, že vyjednal šílené pracovní smlouvy – zejména s učitelskými odbory –, které si město nemůže dovolit. Je to průhledný pokus Adamse zajistit si podporu velkých odborářů pro své vlastní znovuzvolení starostou, bez ohledu na to, že zaprodává obyvatele města.

Newyorčané jsou okrádáni. V žebříčku Nejlépe a nejhůře hospodařící města v Americe, který sestavuje WalletHub, se New York umístil na skličujícím 147. místě ze 149 měst, pokud jde o výdaje na zajištění základních služeb v přepočtu na obyvatele. Hůře jsou na tom pouze San Francisco a Chattanooga v Tennessee.

Gotham není nejčistší ani nejbezpečnější město a nenabízí nejlepší veřejné školy. Přesto za něj newyorští daňoví poplatníci díky řadě prospěchářských politiků platí nejvíc.

Například New York poskytuje každému městskému zaměstnanci, který odpracuje 10 let, doživotní zdravotní pojištění hrazené ze 100 % bez spoluúčasti na nákladech. A to i poté, co opustí zaměstnání u města. To se nikde jinde nestává.

Už v září 2022 byla fiskální situace Velkého jablka cítit hnilobou. Adams slíbil státnímu výboru pro finanční kontrolu, že „nebude uzavírat žádné dohody, které si město nemůže dovolit“.

Letos v červnu tento slib porušil, když vyjednal smlouvu s Jednotnou federací učitelů (UFT), která město odsuzuje k fiskálnímu selhání. Na odbor školství (DOE) připadá více než třetina (36 %) výdajů města a neuvěřitelných 46 % počtu zaměstnanců města. New York se nemůže zotavit bez fiskální disciplíny v odboru školství.

Už nyní vydává DOE na jednoho studenta 36 000 dolarů, což je více než kterýkoli jiný školský obvod v USA. Co se za to koupilo? Výsledky Národního hodnocení vzdělávacího pokroku pod celostátním průměrem a vývoj se ubírá špatným směrem.

Rozpočet DOE prudce roste, zatímco počet studentů prudce klesá.

Přesto Adams přistoupil na smlouvu UFT, podle níž se platy učitelů během pěti let zvýší o 20 procent, což znamená, že jejich platy dosáhnou rekordní výše 150 000 dolarů. Adams nevymáhal žádné ústupky v pracovních pravidlech, jako je například dodatečná doba výuky, které by přinesly prospěch dětem nebo učinily smlouvu přijatelnou. Dokonce přidal třešničku na dortu této dohody, a to bonus 3 000 dolarů pro každého učitele.

Adams získává podporu pro své znovuzvolení a obyvatelé New Yorku platí účet. To je Adamsův návod. V říjnu to udělal znovu, když podepsal šťavnatou dohodu s odborovými svazy ředitelů škol, která jim během pěti let navýšila platy o téměř 17 %, ať se rozpočet klidně propadne.

O několik týdnů později státní kontrolor Tom DiNapoli a šéf Občanské rozpočtové komise Andrew Rein označili finanční situaci města za „alarmující“. Ještě znepokojivější je, jak reagují volení představitelé města.

Městský kontrolor Brad Lander požaduje zvýšení daní pro „obyvatele s vysokými příjmy“ a „majitele nemovitostí s vysokou hodnotou“. To by mohlo vyvolat úprk nejbohatších daňových poplatníků z města.

Adams vyzval k okamžitým plošným škrtům ve výši 5 % ve všech městských agenturách, včetně policie a hygieny. I to je scestné. Policejní sbor by se tak zmenšil na nejnižší úroveň od 90. let. Znamenalo by to také méně svozů odpadků z košů v ulicích. Bezpečnost a čistota by se snížily.

Robot může provádět plošné škrty. Starosta musí stanovit priority. Adams oznámil, že druhé a třetí kolo rozpočtových škrtů by se mohlo týkat policie, hasičů a hygieny. Ve skutečnosti by měl zvrátit původní škrty v těchto odděleních a zatnout sekeru do výdajů, které urážejí inteligenci veřejnosti, včetně bezplatné péče o děti pro rodiny bez dokladů – takzvaného programu Zaslíbený New York.

Potom se přesuňte k odborové organizaci učitelů, která ničí rozpočet. Adams musí od UFT požadovat ústupky, nebo se vzdát své práce ve prospěch někoho, kdo to udělá. Newyorčané by neměli být nuceni spokojit se s menší ochranou policie a hygieny, zatímco politici zvou členy odborů, aby se vezli na jejich úkor.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Článek vyšel původně na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.