Za nedělní raketové a dronové útoky na americký torpédoborec a několik komerčních plavidel v Rudém moři je podle prohlášení britské vlády zodpovědný Írán. K útoku se přihlásila skupina jemenských šíitských povstalců Húsíů, kterou Teherán vojensky i politicky podporuje. Londýn útoky odsoudil. Zástupce Bílého domu později uvedl, že také Washington je přesvědčený, že útoky schválil Írán.
„Tyto vody skýtají klíčové cesty pro světový obchod. Incidenty, jako jsou tyto, dokazují, jak důležitá je přítomnost námořnictva Jejího Veličenstva v regionu. Minulý týden jsme oznámili, že (torpédoborec) HMS Diamond svojí přítomností posílí HMS Lancaster,“ uvedla britská vláda.
Jemenští povstalci Húsíové v neděli oznámili, že v Rudém moři útočili na izraelská plavidla, což izraelská armáda popřela. Podle ní šlo o dvojici obchodních lodí, z nichž jedna byla „značně poškozena a zřejmě jí hrozí potopení a druhá byla poškozena lehce“.
Americká armáda poškození svého torpédoborce USS Carney nehlásila; loď podle ní sestřelila několik dronů a USA posléze „v sebeobraně“ zaútočily na cíl v severním Iráku, odkud startovaly útočné drony. O život podle Washingtonu přišlo pět iráckých ozbrojenců z organizace napojené na Írán.
Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan později uvedl, že útok na trojici plavidel „ohrozil mezinárodní mír a stabilitu“. „Jsme přesvědčení, že tyto útoky, byť provedené Húsíi v Jemenu, umožnil Írán,“ řekl Sullivan.
Jemenští šíitští povstalci Húsíové na lodě v Rudém moři v poslední době útočili opakovaně. S Íránem spřízněná skupina také podnikla v listopadu několik raketových a dronových útoků zacílených na Izrael.
Povstalci, kteří v Jemenu od roku 2015 válčí proti mezinárodně uznávané vládě a koalici vedené Saúdskou Arábií, se stali významnou vojenskou silou v regionu, mají desetitisíce bojovníků a velký arzenál raket a útočných dronů.