ČTK

6. 12. 2023

Banky varují před další praktikou kybernetických podvodníků, kteří se schovávají za hlasový automat, jenž volá jménem banky a nabízí lidem nutný update bankovní mobilní aplikace. Pokud lidé s automatem spolupracují, končí to krádeží přihlašovacích údajů k jejich účtům či platebním kartám a jejich následnému zneužití k odcizení peněz. ČTK o tom informovala ČSOB. Podobné případy zaznamenaly i další banky, Česká spořitelna desítky případů.

Další nepříjemnou novinkou je finta, kterou nachytají i ty, kteří hlasovému automatu neuvěří. “Klientovi zazvoní telefon, po jeho zvednutí se ozve hlasový automat vydávající se za banku s upozorněním, že bankovní mobilní aplikace potřebuje nutně update a pokud ho chce provést, má stisknout ‘jedničku’. Pokud ji na mobilu stiskne, hlasový automat oznámí, že posílá SMS zprávu s odkazem pro stažení nové verze, poděkuje za spolupráci a zavěsí,“ popsal začátek tohoto podvodu manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB Petr Vosála.

Hlasový automat působí velmi přesvědčivě. Obsahem SMS zprávy, která přijde tak, jak hlasový automat upozornil, je ve skutečnosti odkaz, který vede na podvodnou webovou stránku. Člověka vybízí k vyplnění přihlašovacích údajů. “Pokud to lidé udělají, předávají tyto velmi citlivé údaje přímo útočníkům, kteří se tak mohou zmocnit jejich internetového bankovnictví či mohou získat údaje z jejich platební karty a zneužít je ke krádeži,” dodal.

Podvodníci navozené situace zneužívají ještě jednou a pokoušejí se napálit opět jak ty, kteří se nachytali, tak i lidi, kteří na první dvě fáze podvodu, tedy hlasový automat a falešnou SMS nereagovali. “Lidem zavolá tentokrát živý kyberpodvodník vydávající se za zaměstnance banky a varuje je před podvodem, jenž sám stvořil. Varovaného člověka pak snáze přesvědčí, že je na jeho straně a přiměje ho buď k další, nebo nové spolupráci, která končí opět ztrátou citlivých údajů či peněz,” uzavřel Vosála.

Počty kyberútoků meziročně neklesají, ale právě naopak, a jsou stále vynalézavější. Okradených jsou stovky tisíc a škody přesahují miliardu korun, upozornila ČSOB.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.