„Nevěřím ničemu, co Číňané říkají – ani slovu,“ říká člen amerického Kongresu, zatímco se agentury snaží získat od čínského režimu jasné údaje.
Pocit bezmoci, který se Číňanů s přestávkami zmocňoval od začátku pandemie covidu-19 před třemi lety, se opět vrací, neboť se země potýká s neidentifikovanou epidemií zápalu plic, která postihuje děti a zahlcuje nemocnice.
Nemocné děti v kočárcích nebo v rukou rodičů zaplnily nemocniční čekárny, chodby a rozlily se i před hlavní brány. Čekají celé hodiny a doufají, že se jejich číslo ozve z reproduktoru dříve, než skončí den.
Čekání až 12 hodin není neobvyklé – pokud se vůbec dostanete do fronty. Po setrvání ve frontě přes půlnoc na nemocniční chodbě plné lidí sdílel jeden z obyvatel Pekingu fotografii, na níž drží lístek s číslem 1800 – umístění v denní frontě – a připomíná budoucím návštěvníkům, aby si s sebou vzali stoličku, protože „není kam si sednout, když potřebujete dostat kapačku“.
Od severu k jihu se kvůli nárůstu hospitalizací dětí s respiračními problémy zavírají třídy a zdravotnické úřady vydávají řadu oznámení, aby učitelé a žáci, kteří se necítí dobře, zůstali doma.
„Všichni ve třídě kašlou – není ani slyšet, co učitel říká,“ řekl deníku Epoch Times muž s příjmením Chen a vyprávěl, co slyšel od své dcery školního věku z Pekingu.
Stejně jako před třemi lety se zdá, že Komunistická strana Číny (KS Číny) riziko onemocnění odmítá, když znepokojené Světové zdravotnické organizaci sdělila, že zde nejsou žádné „neobvyklé nebo nové patogeny“ nebo klinické příznaky.
Režim částečně přičítá nárůst nákazy modernizaci mechanismu respiračního dohledu v polovině října a tvrdí, že stávající kapacity čínských nemocnic jsou pro zvládnutí situace dostatečné.
Vysvětlení Pekingu, které doslovně citovala mezinárodní zdravotnická agentura i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), přesvědčilo jen málo lidí v Číně i v zahraničí.
Úřadující ředitelka odboru WHO pro připravenost na epidemie a pandemie a jejich prevenci Maria Van Kerkhoveová na tiskovém brífinku 29. listopadu uvedla, že organizace „sleduje situaci v Číně“ a hodnotí „kapacity zdravotní péče na celém světě“ při řešení těchto typů nových infekcí.
Sean Lin, mikrobiolog a bývalý ředitel laboratoře pro virová onemocnění v Armádním výzkumném ústavu Waltera Reeda, vyjádřil zklamání nad tím, že se WHO při získávání informací spoléhá na čínský režim.
„Jak můžete věřit údajům čínské vlády?“ řekl deníku Epoch Times.
Poté, co v posledních dnech roku 2019 lékaři, kteří upozornili na výskyt covidu-19 ve Wuhanu, bili na poplach, trvalo téměř tři týdny, než čínský režim uznal, že se virus může šířit z člověka na člověka. Během této doby i poté úřady pokáraly zdravotníky, kteří se ozvali, zatýkaly občanské novináře a nasazovaly náhubky reportérům, přičemž na internetu zorganizovaly čistku na jakoukoli zmínku o epidemii, kterou považovaly za nežádoucí pro svou image.
Mnozí zákonodárci ve Washingtonu, zejména republikáni, vidí, že se nyní děje v Číně totéž.
„Není možné Číňanům důvěřovat,“ řekl 30. listopadu republikánský kongresman Morgan Griffith sesterskému listu Epoch Times, NTD, den poté, co podepsal dopis požadující, aby CDC vyšetřila epidemii v Číně.
„Nejsou vstřícní, nechtějí ztratit tvář, a v důsledku toho umírají lidé.“
Republikánský kongresman Greg Murphy, praktický chirurg, se podobně domnívá, že „Čína udělá vše pro to, aby nevypadala jako původce další pandemie“.
„Nevěřím ničemu, co Číňané říkají – ani slovu,“ řekl NTD. „Když se spálíte jednou, už se znovu nespálíte.“
Rychle se šířící patogen
Loni touto dobou režim náhle upustil od drakonických restrikcí s politikou nulového covidu poté, co donutil čínské obyvatelstvo žít po léta v neustálém lockdownu, kdy potraviny a další základní potřeby visely na vlásku.
Během prvních 20 dnů prosince 2022 se virem nakazily odhadem stovky milionů lidí. Příliv infekcí a úmrtí přetížil nemocnice a krematoria.
Během současné epidemie zápalu plic byly obzvláště těžce postiženy děti. Velké čínské dětské nemocnice po celé Číně hlásí, že v posledních týdnech přijímají až 10 000 pacientů denně.
Nedávný denní rekord 13 171 pacientů v dětské nemocnici v Tianjinu byl takovým šokem, že její ředitelka Liu Wei napsala emotivní dopis, v němž žádá veřejnost o pochopení. Zdůraznila, že zdravotníci jsou také rodiče, někteří z nich mají vlastní děti nemocné.
Další zdravotníci ze severovýchodního velkoměsta potvrdili, že stejný vzorec se opakuje v celém Tianjinu, ne-li jinde. Jít k lékaři do nemocnice pro mnoho Číňanů znamená čekat v ranních hodinách před obrazovkou počítače, aby si zajistili pořadové číslo, které je každý den omezené.
„I když naše děti onemocní, máme také problémy s tím, abychom sehnali číslo. Musíme také neustále obnovovat obrazovku, abychom zjistili, zda je číslo k dispozici,“ řekl deníku Epoch Times jeden ze zaměstnanců nemocnice Beichen.
Dále na severu, v provincii Jilin, uvedl pracovník Druhé nemocnice Jilinské univerzity, že nemocnice je na příštích sedm dní obsazena.
V některých nemocnicích byly čekárny tak přeplněné, že děti a jejich rodiny musely stát ve frontě před branou nemocnice. Stany, kempinkové postele, skládací židle a deky byly využity, zatímco ti, kteří potřebovali nitrožilní léčbu, si přinesli závěsy a zvedací háky, aby si mohli během čekání sami aplikovat kapačku.
Úřady v severočínském městě Sanhe pocítily tlak a vyslaly pracovníky v ochranných oblecích, aby dezinfikovali školní areály. Muž z Pekingu, pan Liu, řekl deníku Epoch Times, že nemocnice, ve které pobývá, vydala nařízení o používání roušek a omezila návštěvy rodiny na dvě hodiny každý večer.
Lidé, kteří jsou v centru dění, s obavami hovoří o tom, jak rychle a vytrvale se nemoc šíří.
Učitelka základní školy z jihočínské provincie Hunan se na čínské sociální síti Weibo svěřila, že celá třída přes noc onemocněla a zůstala doma. Učitelka také zavolala, že je nemocná poté, co ji v noci trápila vysoká horečka, třes rukou, zvonění v uších a suchý kašel, který přinášel prudkou bolest plic.
Matka dvou dětí z Pekingu, jejíž celá rodina nedávno onemocněla, poukázala na místní školu, v níž navzdory všem preventivním opatřením onemocněla polovina žáků.
„Nedá se toho moc dělat,“ řekla deníku Epoch Times. „Můžete se chránit a zakrývat, jak chcete, ale stejně se nakazíte.“
Je také těžké se jí úplně zbavit, dodala. Několik dní poté, co kašel a kýchání ustaly, dostal student, který se domníval, že se uzdravil, opět horečku.
I podle čísel čínských úřadů, které neustále bagatelizují nelichotivé údaje, je situace hrozivá: jen v Pekingu bylo v týdnu končícím 26. listopadu hlášeno více než 72 000 případů nákazy.
„Čína je největším šiřitelem lží a podvodů. Naštěstí to zatím zjevně nedokázali ututlat,“ řekl NTD republikánský kongresman Dan Crenshaw.
Vzhledem k obavám z rozšíření nemoci za hranice Číny a neustálému nedostatku transparentnosti ze strany Číny napsalo 1. prosince pět republikánských senátorů prezidentovi Joeu Bidenovi dopis, v němž ho naléhavě vyzvali, aby se omezilo cestování mezi Spojenými státy a Čínou, a získal se tak čas na prozkoumání nebezpečí této nemoci.
„Zákaz cestování nyní může naši zemi zachránit před smrtí, lockdowny, omezeními a dalším epidemiemi později,“ napsali senátoři.
Bagatelizování epidemie
Statistiky zveřejněné Městskou zdravotní komisí v Pekingu jsou zatím jediným údajem, který umožňuje posoudit závažnost současné epidemie.
Bylo v ní uvedeno 16 zdrojů infekce, mezi nimi chřipka a mykoplazma – bakterie, která může způsobovat infekce dýchacích cest a zápal plic, což je důkazem oficiální rétoriky, že za spirálovitě rostoucí počet pacientů mohou jiné zdroje než covid-19.
Čínská státní média se v uplynulém měsíci snažila veřejnost uklidnit, že se jedná pouze o běžný zimní výskyt běžných respiračních patogenů a že není třeba panikařit.
Oficiální deník komunistické strany People’s Daily přinesl článek, v němž se píše, že mykoplazmové pneumonii lze „předcházet a lze ji kontrolovat“, což jsou fráze, které režim použil v lednu 2020, kdy epidemie covidu-19 v Číně začala vyvolávat mezinárodní znepokojení.
Avšak podle virologa Lina může být zaměření na mykoplazmu záměrným krokem, který má uvést v omyl a odvést pozornost.
„Komunistická strana Číny nechce, aby mezinárodní společnost pojala podezření, že Čína trpí další vlnou covidu,“ řekl a důraz na společné patogeny označil za „čistě politický“.
„Existuje tolik běžných respiračních patogenů a vláda může vinit kterýkoli z nich – ale to není skutečný obraz,“ řekl.
Z vyjádření čínských úřadů, že se pravděpodobně jedná o mykoplazmový zápal plic, vyvstává řada otázek.
Podle CDC se mykoplazma obvykle šíří kapénkami po delší dobu a většina lidí se podle ní „nenakazí“, pokud s nakaženým stráví krátkou dobu.
Onemocnění je tak mírné, že se ani nedostalo do seznamu 59 typů nemocí podléhajících hlášení na webových stránkách čínské CDC.
Na rozdíl od covidu-19 nevede mykoplazma k „syndromu bílých plic“, kdy se na rentgenovém snímku hrudníku zobrazí bílé oblasti plic v důsledku nahromadění tekutiny, který v poslední době trápí čínské děti, poznamenala Dong Yuhong, analytička infekčních chorob s dvanáctiletou praxí ve švýcarské nadnárodní farmaceutické společnosti Novartis.
Ani žádná z minulých sezón respiračních onemocnění nedosáhla takového rozsahu, s jakým se Čína potýká nyní. Lékař z dětské nemocnice v provincii Anhui, která je národním zdravotnickým centrem, sdělil čínským médiím, že jeho nemocnice provádí denně v průměru 50 zákroků „vymývání plic“ u nakažených dětí, které mají vážné plicní komplikace, zatímco v běžných obdobích jich bylo zhruba 10 denně. Nejvíce ošetřili 67 případů za jeden den.
Konvenční metody léčby mykoplazmové pneumonie také nezabírají. Dětská lékařka, která onemocněla, řekla deníku Epoch Times, že užívala „všechny možné léky na mykoplazmový zápal plic, ale žádný se neukázal jako účinný“.
Podle Lina je covid-19 pravděpodobně stále hnací silou současné vlny.
Podle něj je pravděpodobné, že „některé z ostatních respiračních patogenů zničily jejich obranný mechanismus horních cest dýchacích, takže covid nyní prostě proniká dovnitř.“
Podle něj jsou první skupinou, která je zasažena, děti, ale infekce se rozšířila i mezi dospělé.
Zprávy čínských médií, které se stále nesou v celkově pozitivním duchu, zřejmě upravují své vyznění směrem ke snížení očekávání. Článek deníku People’s Daily z 27. listopadu citoval několik odborníků, kteří uvedli, že žádný „zázračný lék“ na nemoci horních cest dýchacích neexistuje.
Vzhledem k absenci účinných farmaceutických léků se pekingské nemocnice předhánějí v otevírání oddělení nabízejících tradiční čínskou medicínu. Nemocnice ve východočínské provincii Shandong najímá zkušené pediatry, protože se u jejich dveří objevují davy kašlajících dětí.
Město Yiwu ve východní Číně vyslalo další nouzový signál: vyzvalo všechny – od úřadů až po pracoviště a školy – k uložení zásob potravin až na 15 dní, což vyvolalo obavy z brzkého lockdownu.
Cenzura
Covid-19 je stále hlavní věcí v centru dění.
Když se Si Ťin-pching připravoval na svou nedávnou návštěvu San Franciska, kde chtěl prodat Čínu jako přátelský trh pro zahraniční investory, osobně nařídil úředníkům, aby zamlčovali závažnost epidemie a tvrdili, že příčinou není mutace covidu, aby zahraniční návštěvníky neodradili, řekl deníku Epoch Times informátor blízký ústřednímu vedení strany v pekingské čtvrti Zhongnanhai a čínské armádě.
V tomto duchu mohou čínská státní média propagovat pouze zdravotní tipy určené dětem, ale ne dospělým, uvedla tato osoba.
Režim nyní umožňuje šesti evropským a asijským zemím bezvízový vstup ve snaze podpořit cestovní ruch, který se kvůli přísné politice nulového covidu propadl.
V severovýchodní provincii Jilin uvedla žena, jejíž syn měl příznaky bílých plic a byl u něj diagnostikován mykoplazmový zápal plic, že jí známý lékař řekl, že hlavní příčinou je covid.
„Zmutoval a nedá se zjistit testováním,“ řekla paní Li pro NTD. „Jenže vláda nedovoluje, aby o tom lidé mluvili.“
Paní Jin ze středočínského města Xi’an se od svého hospitalizovaného synovce dozvěděla totéž: lékař mu řekl, že má covid.
„Jen to pojmenovali jinak,“ řekla deníku Epoch Times a zopakovala slova lékaře.
Je to stejný návod, jakým se režim řídil před rokem, když v prosinci 2022 vrcholila ničivá vlna covidu. Peking upravil kritéria pro klasifikaci úmrtí na covid a započítal pouze ty, kteří zemřeli na covid nebo respirační selhání, a vyloučil všechny, kteří měli základní onemocnění.
Lidé, kteří se podíleli na vystavování úmrtních listů, včetně několika lékařů, sdělili deníku Epoch Times, že dostali příkaz nezmiňovat covid.
„Napište jakoukoli příčinu, jen ne covid,“ řekla tehdy deníku Epoch Times jedna z pracovníků v obytné čtvrti v severovýchodním městě Changchun. Na úmrtní list tchána ředitele místní policejní stanice, který zemřel doma, napsala „mozková mrtvice“.
Pokud byl v dokumentech uveden covid, nemocnice, které musí zpracovávat těla zemřelých doma, jej nepřijmou, uvedla pracovnice.
V některých oblastech je dokonce veřejná zmínka o nemoci tabu. Nejméně dva rodiče z Pekingu a Tianjinu řekli deníku Epoch Times, že učitelé instruovali rodiče, aby se o nemoci svých dětí nezmiňovali ve školních chatovacích skupinách, protože se obávají, že „negativně ovlivní ostatní“.
„Všechno je národním tajemstvím,“ řekl pan Wei z Pekingu deníku Epoch Times.
Historický vzorec
Pokud nám tříletá pandemie poskytla nějaké vodítko, pak to, že současné vědecké poznatky jsou příliš omezené na to, abychom mohli předvídat budoucnost, řekl Lin.
„Musíme být velmi pokorní před silou přírody,“ řekl a dodal, že je podle něj na čase jít nad rámec běžného pohledu na veřejné zdraví a zamyslet se nad tím, „co je ve společnosti špatně a jaké jsou základní cesty ke zlepšení“.
Není jediný, kdo uplatňuje holistický přístup.
Zakladatel duchovní praxe Falun Gong, Li Hongzhi, koncem srpna řekl deníku Epoch Times, že virus je zaměřen proti KS Číny a těm, kteří slepě následují stranu a brání ji.
K morovým ranám a epidemiím, napsal pan Li v eseji z března 2020, nazvané „Buďte racionální“, dochází jen tehdy, „když upadly lidské hodnoty a morálka, a lidé si nashromáždili obrovské množství karmy“.
Lidé by se měli podle něj „od Komunistické strany Číny distancovat a přestat se stavět na její stranu“.
Jonathan Liu, lékař tradiční čínské medicíny v Ontariu, přirovnal současnou Čínu k období úpadku jednotlivých starověkých císařských dynastií, kdy ničivé epidemie decimovaly obyvatelstvo a uvolňovaly panovníkovu kontrolu.
V posledních třech desetiletích vlády dynastie Východní Han propukaly každé dva až tři roky epidemie, které byly doprovázeny rozsáhlými povstáními a boji mezi vojenskými frakcemi.
Při té největší, která se odehrála tři roky před zhroucením říše Han, vymírali lidé po klanech a prakticky každá domácnost truchlila, jak píše Cao Zhi, vynikající básník a syn jednoho ze tří nejvyšších vojevůdců té doby.
„Tradiční čínská kultura zdůrazňuje jednotu mezi člověkem a nebesy,“ řekl pan Liu deníku Epoch Times. „Když se lidé morálně zkazí, následují katastrofy. Takto se na to staří lidé dívají optikou odplaty.“
Čína v posledních letech nemá o problémy nouzi. Kromě pandemií, série sucha a povodní historického rozsahu zničily úrodu, což prohloubilo obavy z nedostatku potravin.
Vzhledem k poklesu cestovního ruchu, otřesům v sektoru nemovitostí a rostoucímu odlivu zahraničních investic nemá Peking k dispozici obvyklé páky, jak ulevit slábnoucí ekonomice, a rekordně vysoká míra nezaměstnanosti mladých lidí představuje politické riziko. Napětí ve vztazích se Spojenými státy nepomáhá.
Komunistická strana v Číně za sto let své existence prosperovala na základě násilí a podvodů, v minulosti vedla krvavé politické boje a potlačovala lidská práva, což mělo za následek smrt desítek milionů Číňanů.
Režim nasazuje stále sofistikovanější sledovací technologie ke sledování čínského obyvatelstva a téměř v reálném čase likviduje jakékoliv projevy nesouhlasu na internetu i mimo něj. Zdá se však, že jeho kontrola nad veřejností slábne.
V sérii sporadických protestů, které vypukly v listopadu 2022, vyšli do ulic mladí Číňané po celé zemi, kteří už měli dost zdánlivě nekonečných zákazů režimu, a poprvé vyzvali k pádu vládnoucí strany.
Republikánský kongresman Roger Williams považuje taková gesta za více než symbolická.
„Ukazuje to, kde se lidé nacházejí, že?“ řekl NTD.
„Ať už jste kdekoli na světě, chcete žít svůj život, chcete mít možnost volby. Za tohle se lidé staví proti režimu v Číně.“
Na této zprávě se podíleli Luo Ya a Li Shanshan.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.