Alex Wu

6. 12. 2023

Jeden z nejvyšších vojenských představitelů Komunistické strany Číny (KS Číny) na nedávném fóru v Pekingu pohrozil, že Tchaj-wan obsadí vojenskou silou. Ministerstvo národní obrany Čínské republiky (Tchaj-wan) na tuto hrozbu reagovalo prohlášením, že Tchaj-wan se nenechá zastrašit a je připraven. Tchajwanská Rada pro záležitosti pevninské Číny a ministerstvo zahraničních věcí kritizovaly KS Číny jako potížistu, který podkopává mír v Tchajwanské úžině a v regionu.

Nejvyšší vojenský představitel KS Číny, místopředseda Ústřední vojenské komise Zhang Youxia, na 10. pekingském fóru Xiangshan 30. října prohlásil, že Tchaj-wan je „jádrem základních zájmů Číny“ a „princip jedné Číny je obecným názorem mezinárodního společenství“. Bez ohledu na to, kdo chce Tchaj-wan v jakékoli formě oddělit od Číny, vojenská strana KS Číny s tím nikdy nebude souhlasit a nikdy neprojeví žádné slitování“.

Stíhačky J15 na jediné čínské operační letadlové lodi Liaoning během cvičení na moři 24. dubna 2018. (AFP via Getty Images)

Sun Lifang, mluvčí Ministerstva národní obrany Čínské republiky (Tchaj-wan), reagoval na Čangovu hrozbu na tiskové konferenci 31. října: „Vstoupili jsme do nové éry, kdy použití síly k řešení sporů není v souladu s lidskými hodnotami. Takže v zásadě je stanoviskem národní armády aktivně se připravovat na válku, nevyvolávat ji, ani se jí nenechat zastrašit a být schopen zajistit mír a bezpečnost v Tchajwanské úžině.“

Rada pro záležitosti pevninské Číny vyjádřila 30. října slavnostní protest proti opakovaným politickým lžím vojenských představitelů KS Číny o „principu jedné Číny“ a jejich hrozbám vůči Tchaj-wanu. Rada uvedla, že KS Číny se snaží najít záminky a použít proti Tchaj-wanu sílu, aby Tchaj-wan donutila přijmout jednostranně stanovený politický rámec. „To pouze zvýší odpor tchajwanského lidu a mezinárodního společenství. Výroky tohoto úředníka dále potvrzují, že Komunistická strana Číny je tím, kdo narušuje mír v Tchajwanské úžině a v regionu.“

Stálá hrozba pro mezinárodní mír v regionu

Mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Liu Yongjian 31. října prohlásil, že projev místopředsedy Ústřední vojenské komise KS Číny jen znovu dokázal, že KS Číny „je vyloženě militaristická strana a potížista, který podkopává mír a stabilitu v Tchajwanské úžině a mír v regionu. Neustálé hrozby KS Číny, že proti Tchaj-wanu použije sílu, podle něj ohrožují mír a stabilitu v regionu a jen zvyšují všeobecnou nelibost tchajwanského lidu a mezinárodního společenství.“

Ministerstvo zahraničních věcí zopakovalo, že Čínská republika Tchaj-wan a Čínská lidová republika nejsou vzájemně propojeny. KS Číny podle něj nikdy nevládla na Tchaj-wanu ani jediný den. To je, jak dále uvedlo, všemi zeměmi jasně uznaná skutečnost a objektivní status quo. „Žádná země nemá právo a není ani možné popírat svrchovaný status naší země prohlášením nebo vydáním tzv. společného prohlášení s jinými zeměmi,“ dodalo ministerstvo.

Stíhačka Mirage 2000 tchajwanského letectva přistává na letecké základně v Hsinchu na severu Tchaj-wanu 9. dubna 2023. (Jameson Wu/AFP via Getty Images)

Plukovník Luo Zhengyu, zpravodajský důstojník Výzkumného centra zpravodajské divize tchajwanského ministerstva národní obrany, řekl listu The Epoch Times, že KS Číny se nikdy nevzdala použití síly k napadení Tchaj-wanu. „Dokud se obranná politika KS Číny nezmění, hrozba pro Tchaj-wan bude vždy existovat.“

Wang Yanjun, ředitel kanceláře bývalého tchajwanského prezidenta Lee Teng-huie, na národním bezpečnostním fóru na Tchaj-wanu zdůraznil, že „od doby, kdy se nacionalistická vláda v roce 1949 přestěhovala na Tchaj-wan [z pevninské Číny], nám hrozí válka, což znamená, že hrozba síly ze strany KS Číny vůči Tchaj-wanu nikdy nepřestala.“ Zdůraznil, že „celá výchova k národní obraně by měla všem říci, jak vypadá skutečná válka a co můžeme ve válce dělat. Ve skutečnosti mnoho lidí na Tchaj-wanu válce nerozumí“.

Na této zprávě se podílel Zhong Yuan.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.