William Brooks

10. 12. 2023

Je zřejmé, že křesťanské zvyky jsou na veřejném prostranství stále méně vítány a levice si vypěstovala zvláštní odpor k oslavám Vánoc.

Komentář

Americký historik Paul Kengor obsáhle zdokumentoval rané básně a hry Karla Marxe, které se „hemží smlouvami s ďáblem, sebevražednými pakty, násilím, pomstou, ohněm, zoufalstvím, zkázou a smrtí“.

Marx nenáviděl Boha a Marxovi žáci vedou válku s náboženstvím už více než sto let. V hypersekulární oblasti, kterou zesnulý Otec Richard Neuhaus popsal jako „holé veřejné náměstí“, je levice stále hluboce znepokojena přežíváním křesťanství.

V posledních měsících se zdálo, že kanadské ministerstvo národní obrany usiluje o zákaz modliteb v Den příměří, a nedávná zpráva Komise pro lidská práva označila Vánoce za rasistický svátek „zakořeněný v historii kanadského kolonialismu“.

Před několika dny pochodovaly tisíce amerických univerzitních studentů s antisemitskými, „rudozelenými“ islámsko-marxistickými davy, které narušovaly slavnostní rozsvěcení vánočních stromů v amerických městech.

Útoky na židovsko-křesťanskou kulturu zatím nemají plnou podporu progresivních politiků. Nicméně zástupy akademiků, woke profesionálů a státních aparátčíků jasně razí protináboženskou cestu našich politických elit.

Kampaň proti vánoční hudbě

Sekulární pokrokáři se již desítky let snaží vyčistit veřejný prostor od křesťanství a jedním z jejich nejbizarnějších tvrzení je, že vánoční hudba škodí našemu duševnímu zdraví.

Britská psycholožka Linda Blairová před několika lety varovala, že poslech vánoční hudby může poškodit naši psychickou pohodu, protože vyvolává pocity stresu. Vánoční písně podle ní vyvolávají myšlenky na věci, které se cítíme povinni během vánočního období udělat, jako je nakupování dárků nebo plánování rodinné večeře.

Tvrzení Blairové se již několik let objevují na titulních stranách zpravodajských médií. V listopadu 2017 začínal článek v CBS News slovy: „Vánoční hudba si může vybírat psychickou daň, tvrdí psycholožka“. Během několika dní vyšla podobná zpráva na Fox News: „Vánoční hudba škodí vašemu duševnímu zdraví, tvrdí britská psycholožka“.

Stejná iracionální varování se opakují rok co rok. Rok 2019. Titulek stanice Fox 32 Chicago zněl: „Vánoční hudba může negativně ovlivnit vaše duševní zdraví, naznačuje psycholožka“.

V polovině prosince 2021 se v publikaci Britské psychologické společnosti objevila výzva, aby se lidé zaměřili na budování „nových tradic a způsobů oslav“, protože covid-19 vrhá „nejistotu na tradiční vánoční plány“. V lednu 2022 sloupek Psychology Today londýnského psychiatrického konzultanta Rafa Eufa uvedl: „Vánoce skončily. Jaká úleva! Vynucené štěstí zimních svátků může být pro mnohé stresující.“

Raymond Leone, ředitel lékařské muzikoterapie, v nedávném vydání časopisu Psychology Today popsal „Vztah lásky a nenávisti k vánoční hudbě“ a tvrdil, že „Vánoční hudba nám může být někdy vnucována“.

Když se letos objevily podobné sezónní obavy, bylo to opět déjà vu. Spisovatelka Rosalind Ryanová v rubrice „Zdraví“ časopisu Business Insider tvrdila, že „existuje důvod, proč vás některé vánoční písně rozpláčou“. Dále tvrdila, že vánoční písně „mohou být napsány určitým způsobem, aby vyvolávaly pocity smutku“.

V listopadu otevřeně křesťanský spolupracovník Fox News Raymond Arroyo konečně pojednal všechna tato hloupá obvinění s pohrdáním, které si zaslouží. „Existují ,škarohlídi‘, kteří prostě chtějí uhasit všechno, co jen trochu zavání Bohem nebo vírou,“ hlásil z ulic New Yorku.

Vánoce slibují mír, ne trauma

Je zřejmé, že křesťanské zvyky jsou na veřejném prostranství stále méně vítány a levice si vytvořila zvláštní odpor k oslavám Vánoc.

V posledních letech zažívají běžní Severoameričané značné potíže. Rozumní lidé však své potíže nesvádějí na opakované přehrávání písně „Přejeme vám šťastné a veselé Vánoce“.

Skutečný zdroj našeho stresu spočívá v katastrofální sociální a hospodářské politice, kterou zavedli pomýlení neomarxističtí ideologové.

Pro většinu občanů jsou bezohledné výdaje, propustné hranice, vysoké ceny energií, přemrštěné ceny potravin, rozpad rodin, tábořiště bezdomovců, bezprecedentní úroveň kriminality, podvody při volbách, zkorumpovaní politici, rasové rozdělení, selhávající školy, násilí davů a cenzura podstatně znepokojivější než vánoční hudba.

Vánoce už po staletí znamenají víc než jen formální oslavu teologické události. Advent a dvanáct vánočních dnů jsou slavnostní příležitosti, které se zaměřují na narození Ježíše v Betlémě a na příchod mudrců, kteří poznali Ježíška tím, že mu nabídli dary.

K vánočním svátkům patří sváteční dny, rodinná setkání, koncerty, dobrá nálada, rozdávání dárků a samozřejmě poslech duchovní hudby. Je to příležitost sdílet lásku k Bohu a přirozenou náklonnost k bližním.

Někdy se náboženské zvyky mohou ztratit v přílišném množství extravagantních akcí a večírků. Vánoce však vždy slouží k obnovení našeho ducha dobročinnosti a připomínají nám povinnosti nasytit hladové, obléci chudé, odpustit viníkům, pečovat o nemocné, milovat své odpůrce a činit druhým to, co chceme, aby oni činili nám.

Letos oslavíme Vánoce ve Walesu a plánujeme s velkým potěšením navštívit bohoslužbu koled v 1500 let staré katedrále v Newportu, ať už to Britská psychologická společnost doporučuje, nebo ne.

Prozíravý Otec Richard Neuhaus byl pevně přesvědčen, že přežití skutečně svobodných společností závisí téměř výhradně na tom, zda budeme i nadále vycházet z filozofie a hodnot židovsko-křesťanských tradic.

Příslibem Vánoc je mír a dobrá vůle, ne zoufalství a psychické trauma.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory Epoch Times.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.