ČTK

18. 12. 2023

Severní Korea dnes odpálila mezikontinentální balistickou raketu (ICBM), která má dolet přes 15 000 kilometrů, a mohla by tak zasáhnout i území celých kontinentálních Spojených států. Podle agentury Jonhap šlo už o pátý letošní test rakety dlouhého doletu ze strany komunistické země, což je nejvíce za jediný rok. Raketový test odsoudily Jižní Korea, Japonsko i USA. V Pekingu šéf čínské diplomacie přijal severokorejského náměstka ministerstva zahraničí.

KLDR raketový test podle jihokorejské armády uskutečnila v 8:24 místního času (0:24 SEČ) z Pchjongjangu nebo jeho okolí. Raketa podle agentury Reuters dosáhla výšky přes 6 000 kilometrů, uletěla vzdálenost 1 000 kilometrů a po 73 minutách dopadla do Japonského moře západně od ostrova Hokkaidó.

Agentura AP uvádí, že šlo zřejmě o balistickou střelu Hwasong-18, která na rozdíl od předchozích raket využívá tuhé palivo. To znamená, že je v podstatě kdykoli připravena k odpálení, protože se do ní palivo před použitím nemusí načerpat. AP uvádí, že start je také hůře zjistitelný než u raket na kapalné palivo. Vůdce KLDR Kim Čong-un v minulosti Hwasong-18 nazval nejsilnější zbraní severokorejských jaderných sil.

Japonský premiér Fumio Kišida, podle něhož test ohrožuje mír a stabilitu, uvedl, že nejsou hlášeny žádné škody. Svolal jednání bezpečnostní rady. O vážné provokaci mluví Soul. Podle Washingtonu představuje odpálení rakety ohrožení pro sousedy KLDR a je v rozporu s vícero rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ty Pchjongjangu zakazují jakékoliv podobné testy.

Dnešní test přišel jen několik hodin poté, co Pchjongjang v neděli večer na 12. výročí úmrtí svého vůdce Kim Čong-ila odpálil raketu krátkého doletu. Ta uletěla kolem 570 kilometrů, než skončila v moři.

Jak podotýká agentura DPA, některé z raket KLDR jsou schopné nést i atomovou hlavici.

Šéf čínské diplomacie Wang I a náměstek ministerstva zahraničí KLDR Pak Mjong-ho jednali o záležitostech „společného zájmu“, uvedl dnes bez dalších podrobností Peking. Čínské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters zdůraznilo, že Čína vždy na vztahy se Severní Koreou nahlíží ze strategické a dlouhodobé perspektivy a dalo najevo, že je ochotné posílit dvoustrannou komunikaci a koordinaci a prohloubit spolupráci v řadě oblastí. Spojenectví Číny a KLDR vychází ze smlouvy z roku 1961, podle které mají obě země podniknout všechna potřebná opatření, včetně vojenské pomoci, v případě, že partner čelí útoku nebo pokusu o něj ze strany třetí země. Severokorejský diplomat podle prohlášení čínského ministerstva zahraničí uvedl, že Pchjongjang bude pokračovat v posilování mnohostranné spolupráce a Pekingem s „cílem zajistit jejich společné zájmy“ a „udržet mír a stabilitu“.

Čína a KLDR si příští rok připomenou 75. výročí navázání diplomatických vztahů, připomíná Reuters.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.