Christian Milord

24. 12. 2023

Komentář

Vánoce mohou být velmi stresujícím obdobím, nebo obdobím klidného rozjímání, podle toho, jakou hodnotu přikládá člověk původnímu významu v porovnání s moderním pohledem. Stres může být vyvolán pocitem povinnosti účastnit se rozdávání dárků a oslav nebo zvýšenými očekáváními soutěžit s ostatními o pozornost.

Někdy se děti cítí nehodné, pokud nemohou nabídnout určitý dárek, nebo mohou cítit závist, pokud sourozenec dostane „lepší“ dárek než ony. Někteří dospělí se tak dokonce chovají, ale většina lidí si s tím, jak přicházejí do let, nedělá takové starosti s tím, co dávají nebo dostávají. Bible nám skutečně říká, že je lepší dávat než dostávat, takže neočekávání darů může být pro ty, kdo dávají hmotné dary nebo dary ve formě společného času, osvobozující.

Vánoce (anglicky Christmas) jsou odvozeny od slov Kristus a mše, tedy od náboženské oslavy Mesiášova narození v Betlémě při církevním obřadu. Když jsem vyrůstal, vzpomínám si, že jsme se někdy účastnili půlnoční mše brzy ráno na Štědrý den. Později jsme snídali horkou čokoládu a rozbalovali dárky pod věčně zeleným stromečkem.

Kristovo narození předpověděli proroci a do Betléma přišli tři mudrci z Východu s dary pro Ježíše. Právě tato událost pravděpodobně stála u zrodu tradice obdarovávání během vánočních svátků. Existuje příliš mnoho tradic, které se kolem vánočního tématu vyvinuly, ale společným prvkem je štědrost. Během vřavy první světové války, 25. prosince 1914, bylo mezi protivníky uzavřeno příměří, které v některých oblastech trvalo až do Nového roku. Byla to krátká úleva v ničivé válce.

Bohužel se objevily zprávy, že místo Ježíšova narození je letos kvůli konfliktu mezi Hamásem a Izraelem městem duchů. Slavnosti se nekonají, i když některé bohoslužby budou pokračovat. Většinu let oblast zaplňují turisté, aby si zprostředkovaně vyzkoušeli, jaké to asi bylo před více než 2000 lety, kdy pastýři následovali andělovo volání a navštívili Ježíše, Josefa a Marii ve skromné betlémské stáji.

Po skončení svátku světel (chanuka), který je pro Židy důležitým svátkem, se naplno rozběhla vánoční sezóna. Místo toho, abychom podléhali úzkosti a stresu z plánování akcí a nákupů, můžeme podniknout několik praktických kroků, abychom toto období prožili v klidu.

Nejprve prozkoumejte smysl Vánoc mimo hrubou komerčnost tohoto období. Navštivte bohoslužbu, při níž zazní kázání o narození Ježíše, a připojte se k písním, jako jsou „Radujte se, veselte se“ a „Tichá noc, svatá noc“. Zamyslete se nad důvodem tohoto období, například nad tím, proč Ježíš přišel na svět. Ačkoli Židé očekávali Mesiáše a Římané se obávali příchodu dalšího krále, Ježíš nebyl pozemský politický vůdce ani král. Měl se stát duchovním bojovníkem, který přišel vykoupit padlé lidstvo.

Dále, ačkoli existuje spousta předvídatelných Hallmark filmů, zkuste si pustit klasický film, například jednu z mnoha verzí „Vánoční koledy“ nebo „Život je krásný“. Charles Dickens napsal „Vánoční koledu“ před 180 lety a je to pozoruhodný příběh o zoufalství, chamtivosti, lásce a konečném vykoupení v Anglii roku 1843. Nabízí poučení o soucitu, víře, naději a štědrosti, v něčem podobné filmu „Život je krásný“, který se odehrává v Nové Anglii v polovině dvacátého století.

Za třetí, netlačte na sebe, abyste posílali vánoční přání nebo dárky všem, které znáte. Soustřeďte se na lidi, kteří pro vás v životě znamenají nejvíc, a dávejte je bez nároku na odměnu. Pokud dárky dostanete, vyjádřete jim vděčnost bez ohledu na to, zda jsou propracované, nebo ne. Je to půvabná forma ocenění druhých lidí.

Za čtvrté, trávení času s rodinou a přáteli je normální činnost, ale ujistěte se, že odoláte touze po nadměrném pití nebo jídle, protože to může mít nepříznivý dopad na vaše fyzické zdraví. Samozřejmě nepijte alkohol a neřiďte, protože to by mohlo náhle ukončit veškeré oslavy a zkazit svátky.

Za páté, ačkoli politika a náboženství jsou důležitými aspekty lidské existence, snažte se vyhnout hádkám, které tato témata o Vánocích zahrnují. Je to čas odpuštění, péče o blízké a štědrosti lidského ducha. Může to být také ideální doba pro dohánění restů v četbě nebo pro pořízení nové knihy, která posílí intelektuální a duchovní cestu člověka, který se připravuje na nadcházející rok.

Vyzkoušejte letos konečně něco nového. Jako alternativu k úzkosti z neustálého snažení se zalíbit ostatním se zapojte do dobrovolnické činnosti a pomáhejte lidem, kteří jsou v nouzi a snaží se přežít ve světě plném soupeření. Podpora renomovaných charitativních organizací je také výhodná pro obě strany. Můžeme se také modlit za větší globální svobodu a mír v roce 2024. Přeji všem krásné Vánoce a příští rok plný zdraví a radosti.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.